חבר מושבעים גזר עונש מוות על המחבל שביצע את הפיגוע במרתון בוסטון

המושבעים קבעו כי ג'והר צארנייב שביצע ב-2013 את הפיגוע בו נהרגו שלושה ונפצעו יותר מ-260, יוצא להורג בזריקת רעל, לראשונה זה 70 שנה במסצ'וסטס

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

חבר מושבעים בבוסטון גזר הערב (שישי, שעון ישראל) עונש מוות על ג'והר צארנייב, המחבל שביצע את הפיגוע במרתון בוסטון ב-2013, בו נהרגו שלושה ונפצעו יותר מ-260 בני אדם.

ג'והר צארנייבצילום: רויטרס

כל 12 המושבעים הסכימו פה אחד לעונש, לאחר דיונים שנמשכו שלושה ימים. אם לא היתה מושגת הסכמה של כולם, היה נגזר על צארנייב באופן אוטומטי מאסר עולם ללא אפשרות לחנינה. הוצאתו להורג תתבצע באמצעות זריקת רעל. אם זאת ייתכן כי זו אינה ההכרעה הסופית בתיק, משום שעל פי ההערכות, סנגוריו של צארנייב צפויים לערער עליה. 

עונש המוות הוא סוגיה שנויה במחלוקת במסצ'וסטס, שלא הוציאה להורג אף אדם זה כמעט 70 שנה ושביטלה את עונש המוות על פשעים מדינתיים ב-1984. צארנייב נשפט תחת החוק הפדרלי, במסגרתו ניתן לגזור הוצאה להורג בזריקה. שרת המשפטים של ארה"ב, לורטה לינץ', אמרה כי גזר הדין "הולם את הפשע הנורא". 

צארנייב, בן 21, הורשע בחודש שעבר בכל 30 סעיפי האישום נגדו, בהם שימוש בנשק להשמדה המונית. על 17 מסעיפי האישום העונש הוא מוות. הרשעתו של צארנייב, ממוצא צ'צ'ני, היתה צפויה, אולם עורכי דינו טענו כי אחיו הבכור של צארנייב, טמרלאן, שביצע אף הוא את הפיגועים ונהרג בחילופי אש עם שוטרים, היה המוח מאחורי ההתקפה וגייס את אחיו לסייע לו. עם זאת, הם הודו שהוא היה מעורב בפיגוע.

האחים צארנייב הם בני משפחת מהגרים רוסים שהגיעה לארה"ב ב-2002. הוריהם התגרשו ואביהם חזר לרוסיה. ג'והר קיבל אזרחות אמריקאית ב-11 בספטמבר 2012. הפיגוע במרתון נחשב להתקפת הטרור הקשה ביותר שאירעה על אדמת ארה"ב מאז פיגועי ה-11 בספטמבר. 

מפגינים מחוץ לבית המשפט בבוסטון קוראים לא להטיל עונש מוות על צארנייב, היוםצילום: אי־פי

צארנייב גייס לקו ההגנה שלו ארבעה עדים שהעידו במשך חמש שעות, ומנגד זימן הממשל האמריקאי 92 עדים שהעידו במשך 15 ימים, בהם פצועי הפיגוע. ויליאם ריצ'רד, אביו של מרטין ריצ'רד שנהרג בפיגוע, תיאר את הרגע קורע הלב בו החליט להותיא את בנו בן השמונה למות מפצעיו כדי שיוכל להציל את חיי ביתו ג'יין, שאיבדה את אחת מרגליה אך שרדה את הפיגוע.

התובעים טענו כי לג'והר היתה אותה מידה של מעורבות בתכנון הפיגוע ובהוצאתו לפועל כמו לאחיו טמרלאן. לדבריהם, העובדה כי מעולם לא היסס לבצע את הפיגוע, גם כשאחיו לא היה בקרבתו, שפרסם ציוצים איסלאמיסטיים באינטרנט ושהצליח להימלט מהשוטרים לבדו לאחר מכן, מדגישה ש"ההחלטות שלו התקבלו על ידו בלבד. זה היה מעשה טרור מכוון, מחושב ושבוצע בקור רוח". החלטה להרשיע את צארנייב התקבלה בתום 11 שעות של דיונים מרתוניים שהתפרסו על פני יומיים.

זירת הפיגוע במרתון בבוסטון ב-2013צילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ