בית המשפט חסם שוב את רפורמת ההגירה של הנשיא אובמה

שניים מתוך שלושה שופטים הסכימו כי ל-26 המדינות שעתרו נגד היוזמה היה בסיס משפטי מוצק להגשת התביעה, וכי הממשל לא הוכיח שייפגע אם בקשת הנשיא תידחה

ג'וליה פרסטון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וליה פרסטון, ניו יורק טיימס

בית המשפט הפדרלי דחה היום (שלישי) את בקשתו של ממשל אובמה להסיר את העיכוב על יישום רפורמת ההגירה של הנשיא, שאמורה להעניק הגנה מפני גירוש ואישורי עבודה למיליוני מהגרים בלתי חוקיים בארצות הברית.

שניים מתוך שלושת השופטים בבית המשפט בניו אורלינס הותירו על כנה את החלטת בית המשפט בבראונסוויל, טקסס. בהחלטה, שהתקבלה בפברואר השנה, קיבל השופט את טענותיהן של טקסס ו–25 מדינות נוספות במדינה, שהגישו תביעה קולקטיבית נגד יוזמת הנשיא. חלקים רבים ביוזמה יועדו לצאת לפועל החודש.

בית המשפט לערעורים מצא כי לעותרות היה ביסוס משפטי מוצק להגשת התביעה, וכי הממשל לא הוכיח כי הוא ייפגע אם ההחלטה תישאר על כנה והרפורמה תתעכב.

אובמה, היום בבית הלבןצילום: רויטרס

רפורמת ההגירה של אובמה צפויה להגן, אם תאושר ועל פי הערכות, על כחמישה מיליון מהגרים מפני גירוש, ותאפשר לרבים מהם לעבוד באופן חוקי. עם זאת, היא אינה מציעה להם נתיב להתאזרחות. "הצעדים שאני נוקט בהם כעת לא רק חוקיים, אלה מסוג הצעדים שבהם נקט כל נשיא רפובליקאי או דמוקרטי בחצי המאה האחרונה", אמר אובמה בנובמבר. "לאלה בקונגרס שמפקפקים בסמכותי לגרום למערכת ההגירה לעבוד טוב יותר, ולאלה שמפקפקים בהחלטתי לפעול במקום שבו הקונגרס נכשל, אני אומר: אשרו את החוק".

בסדרה של שאלות רטוריות העביר אובמה את המחלוקת בשאלת ההגירה אל השדה הרגשי. "האם אנחנו אומה שתסבול צביעות במערכת שבה אלה שקוטפים את פירותינו ומציעים את מיטותינו לא יקבלו לעולם את ההזדמנות לחיות במסגרת החוק? האם אנחנו אומה שתקבל קריעה אכזרית של ילדים מזרועות הוריהם? בין אם אבותינו הם זרים שחצו את האוקיינוס האטלנטי, או האוקיינוס השקט, או את נהר הריו גרנדה, אנחנו נמצאים כאן רק בגלל שהמדינה הזו קיבלה אותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ