ארה"ב הסירה את קובה מרשימת המדינות התומכות בטרור

לצעד עליו הכריז אובמה בחודש שעבר השפעה מעשית מעטה, אך הוא צפוי לסלול את הדרך לנרמול היחסים בין המדינות ופתיחת שגרירויות בבירותיהן

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ארה"ב הסירה היום (שישי) באופן רשמי את קובה מרשימת המדינות התומכות בטרור, צעד חשוב לקראת חידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות, אך בעל השפעה מוגבלת בלבד על הסרת הסנקציות האמריקאיות נגד המדינה הקומוניסטית. בחודש שעבר הכריז הנשיא ברק אובמה כי יסיר את היריבה מימי המלחמה הקרה מהרשימה, ולאחר מכן החלה תקופה בת 45 ימים, שפגה היום, במהלכה הקונגרס יכול היה לבחון את ההחלטה.

אובמה הורה על בחינת מעמדה של קובה כמדינה תומכת בטרור כחלק משינוי מדיניות היסטורי עליו הכריז ב-17 בדצמבר, אז הוא ונשיא קובה ראול קסטרו הכריזו כי יבקשו לחדש את היחסים הדיפלומטים שוושינגטון ניתקה ב-1961, ולפעול לקראת נירמול היחסים ביניהן.

ברק אובמה וראול קסטרו, בחודש שעברצילום: רויטרס

הסרת קובה מהרשימה היא צעד סמלי יותר ממעשי. היא מסירה את האיסורים על הענקת סיוע כלכלי וייצוא נשק מארה"ב לקובה ואת הפיקוח על אמצעים בעלי "שימוש כפול" צבאי ואזרחי. אך האיסורים הללו נשארים בתוקף תחת סנקציות אחרות שהטילה וושינגטון, מאחר שקובה עדיין נמצאת תחת אמברגו כלכלי של ארה"ב שנקבע בתחילת שנות ה-60.

קובה טענה כי הגדרתה כמדינה התומכת בטרור היא מכשול לחידוש היחסים בין המדינות ולשדרוג הנציגויות בהוואנה ובוושינגטון לשגרירויות של ממש. שני הצדדים ערכו ארבעה סבבים של שיחות בדרגים גבוהים מאז דצמבר, ומסרו כי הם קרובים לסיכום על פתיחת השגרירויות. משרד החוץ צריך להעניק לקונגרס התרעה של 15 יום לפני פתיחת שגרירות.

וושינגטון הכניסה את קובה לרשימת המדינות התומכות בטרור ב-1982, אז הוואנה סייעה לתנועות גרילה חמושות באמריקה הלטינית. תמיכה זו הסתיימה לאחר קריסת בעלת בריתה של קובה, ברית המועצות, ב-1989. אך קובה נותרה ברשימה, שהטילה תקנות מחמירות על בנקים אמריקאים המקיימים עסקים עם הוואנה. כיום נותרו ברשימת המדינות התומכות בטרור של ארה"ב רק איראן, סוריה וסודאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ