יו"ר בית הנבחרים לשעבר חשוד ששילם לתלמיד שתקף מינית כדי שלא יפלילו

נגד דניס הסטרט הוגש כתב אישום לפיו משך באופן בלתי חוקי 1.7 מיליון דולר שאותם תכנן ככל הנראה לשלם כ"דמי השתקה" לתלמיד לשעבר על מנת שלא יפלילו ב"התנהגות בלתי הולמת"

אי-פי, ניו יורק טיימס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, ניו יורק טיימס ו"הארץ"

דניס הסטרט, שכיהן כיו"ר בית הנבחרים , שילם לתלמיד לשעבר מאות אלפי דולרים כדי שלא יפרסם בתקשורת שהסטרט התעלל בו מינית לפני עשרות שנים, כך סיפרו שני גורמים שנותרו בעילום שם וקיבלו את המידע במסגרת חקירה של הבולשת הפדרלית.

שלשום (חמישי) הוגשו כתבי אישום נגד הסטרט, באשמת משיכה בלתי חוקית של כספים כדי לשלם לאדם ששמו לא צויין. הסטרט, בן 73, משך לכאורה 1.7 מיליון דולר בסכומים קטנים על מנת להתחמק מחוקי הדיווח הפדרליים. הרשויות הפדרליות מאשימות אותו גם ששיקר להן כשנשאל למטרת הוצאות הכספים מחשבונו.

הסטרט מודיע שלא יתמודד שוב בבחירות לקונגרס, ב-2007צילום: אי־פי

התלמיד לשעבר — ששמו אינו מופיע במסמכי בית המשפט — סיפר לבולשת שהסטרט נגע בו באופן בלתי הולם כשעבד כמורה ומאמן היאבקות בבית ספר תיכון. לא ברור מתי אירעו המעשים לכאורה, עם זאת ידוע שהסטרט, איש המפלגה הרפובליקאית, שימש מורה ומאמן בתיכון ביורקוויל שבמדינת אילינוי משנת 1965 עד 1981. בכתב האישום נכתב שמקבל התשלום הוא מיורקוויל והוא מכיר את הסטרט זה עשרות שנים.

לפי כתב האישום, ב–2010, לאחר פגישות אחדות, הסכים הסטרט לשלם לגבר בלתי מזוהה 3.5 מיליון דולרים "כדי לפצות על התנהגותו הבלתי נאותה כלפיו בעבר ולהסתירה". 

בכתב האישום נכתב כי הסטרט החל למשוך סכומים של 50 אלף דולר ולהעביר אותם לאותו אדם בכל שישה שבועות. כתוצאה מחוקים פדרליים הדורשים מבנקים לדווח על משיכות כספים בסכומים של מעל ל-10,000 דולר, הסטרט תושאל על ידי הבנק שלו. לאחר מכן לפי החשד הוא עשה סדרת משיכות של 10,000 דולר בניסיון להימנע מאיתורו.

לא ברור אם הרשויות שקלו להגיש כתב אישום נגד מקבל התשלום בחשד לסחיטת כספים מהסטרט תמורת שתיקתו. כתב אישום כזה מן הסתם היה דורש מהסטרט לטעון שהיה נתון לסחיטה. אולם באישום נגדו נטען שהסטרט הכחיש לפני האף־בי־איי ששילם לאיש וטען שמשך את המזומנים מפני שהפסיק לבטוח במערכת הבנקאית.

מאז פרש מהקונגרס ב–2007, לאחר שכיהן כחבר קונגרס במשך יותר מ-20 שנה, עבד הסטרט כלוביסט בגבעת הקפיטול. דוברת מטעם התביעה במחוז הצפוני של אילינוי הודיעה בסוף השבוע שבתיקו של יו"ר בית הנבחרים לשעבר לא מופיע שיש לו ייצוג משפטי.

האישומים נגד אדם שהיה אחד האנשים רבי ההשפעה והעוצמה בוושינגטון הדהימו את אנשי השדולות, את חברי הקונגרס ואת העובדים הוותיקים בגבעת הקפיטול, שעבדו לצדו וליוו אותו בדרכו עד שהיה לשני בתור כממלא מקומו של הנשיא ב–1999.
"דני, האיש ששירתתי לצדו, עבד קשה למען בוחריו ולמען ארצו, ציין יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, בהודעה שפרסם ביום שישי בלילה. "אני מזועזע ועצוב לנוכח הדיווחים האלה".
כתב האישום הפתיע גם את תלמידיו לשעבר של הסטרט, כמו גם את עמיתיו המורים באילינוי. "כולם המומים מהחדשות", אמר המאמן ג'ורג' דייקי, שקבוצתו התחרתה נגד קבוצתו של הסטרט במשך שנים, ושפעל יחד עם הסטרט למען פיתוח אגודת ההיאבקות של מדינת אילינוי. "כולם שואלים: 'מדברים על דני שלנו?'"

ביורקוויל, השוכנת כ–80 ק"מ מדרום מערב לשיקאגו, נחשב הסטרט לדמות גדולה מהחיים, ולא רק מפני שהיה ליו"ר בית הנבחרים, אלא משום שקבוצת ההיאבקות שאימן בבית הספר התיכון הקטן בעיירה זכתה באליפות המדינה ב–1976, ניצחון שעדיין נחשב לאירוע היסטורי באתר הרשמי של העיירה. בהצהרה שפרסמה ועדת החינוך של יורקוויל נאמר כי "לא הגיע לאוזנינו כל מידע על התנהגות לא נאותה כביכול של מר הסטרט, ושום אדם לא פנה אלינו ודיווח על התנהגות מעין זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ