ארה"ב: חוק הפטריוט לא הוארך, תוכנית המעקב של ה-NSA פגה הבוקר

הסנאט הצביע בעד דיון בהצעת "חוק החירות", שנועד להחליף את חוק הפטריוט שאושר לאחר 11 בספטמבר. לפי שעה תאבד הסוכנות לביטחון לאומי את הסמכות לאסוף נתונים מרשתות טלפון

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
לוגו רויטרס
רויטרס

בארצות הברית איבדה ב-7 הבוקר (שעון ישראל) את סמכותה לאסוף נתונים מרשתות טלפון במדינה, במסגרת חוק הפטריוט שאושר לאחר מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר. זאת לאחר שהסנאט האמריקאי הצביע הלילה (שני) ברוב של 77 מול 17 בעד נקיטת צעדים שיאפשרו לו לדון . משמעות המהלך היא שתוכנית המעקבים הנוכחית של ה-NSA פגה.

מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיטש מקונל, ניסה לקדם הארכה של שבועיים של שתי גרסאות מרוככות יותר של חוק הפטריוט, אולם מאמציו נחסמו על ידי עמיתו למפלגה, הסנאטור ראנד פול, המתמודד בפריימריז של המפלגה לקראת הבחירות לנשיאות ב-2016. "האם אנחנו הולכים לוותר בשמחה על החירות שלנו?", אמר פול, החבר בתנועת מסיבת התה הליברטריאנית. "אני לא אסבול זאת יותר".

פול מתראיין בסנאט, הלילהצילום: רויטרס

ההחלטה צפויה לדחות לאמצע השבוע את ההצבעה על חוק החירות, שיאריך בחצי שנה את תוכנית המעקבים הקיימת, עד לגיבוש תוכנית חלופית. לפי הההצעה החדשה, שזכתה לגיבוי הבית הלבן וארגונים חברתיים, איסוף המידע ייעשה על ידי חברות התקשורת והן אלה שיידרשו לספק לסוכנויות המודיעין מידע על בסיס פרטני. לדבריהם, מדובר בפשרה ראויה בין הזכות לפרטיות לבין השמירה על הביטחון הלאומי.

תוכנית המעקבים, כפי שנחשפה על ידי איש ה-NSA לשעבר , אפשרה לממשל הפדרלי לאסוף מידע על מספרי טלפון וזמני שיחות, אך לא על תוכן השיחות, ללא פיקוח או צורך בצווים משפטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ