המחלוקת נפתרה: הסנאט סלל את הדרך לרפורמה בתוכנית המעקבים של NSA

שתי יממות אחרי שנפערה פרצה משפטית ביכולתם של שירותי המודיעין לעקוב אחר שיחות הטלפון בארה"ב, אושר "חוק החירות" המצמצם את היקף המעקבים ומגדיל את הפיקוח עליהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסנאט של ארה"ב סלל הערב (שלישי) את הדרך לרפורמה בתוכנית המעקבים של שירותי המודיעין ואישר ברוב של 67 תומכים לעומת 32 מתנגדים את "חוק החירות". אישור החוק מהווה ניצחון לנשיא ברק אובמה ומפלה למנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט מיטש מקונל.

בהצבעה קיבל למעשה הסנאט את הנוסח שגובש בחודש שעבר בבית הנבחרים, המבטל את המעקבים הנרחבים של הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) והבולשת הפדרלית (FBI) אחר אזרחים אמריקאים באמצעות ניטור מאגרי המידע של חברות הטלפוניה. זו הרפורמה המשמעותית הראשונה מאז נחשפה תוכנית המעקבים ב-2013 על ידי איש ה-NSA לשעבר אדוארד סנודן.

הפגנה נגד תוכנית המעקבים של ה-NSA בגבעת הקפיטול, בשנה שעברהצילום: אי–פי

איסוף המידע – בכלל זה מספרי טלפונים ותדפיסי שיחות – יימשך אך ייעשה על ידי חברות התקשורת בלבד והן אלה שיידרשו לספק לסוכנויות המודיעין מידע על בסיס פרטני ותחת פיקוח רגולטורי הדוק יותר. למעשה, כל בקשה של שירותי המודיעין למידע מחברות הטלפונים תזדקק לאישור של בית המשפט לענייני מודיעין זר.

תומכי חוק החירות, בהם ארגונים חברתיים וארגוני זכויות אדם, רואים בו פשרה ראויה בין הזכות לפרטיות לבין השמירה על הביטחון הלאומי של ארה"ב. החוק, שזכה לתמיכת הרפובליקאים והדמוקרטים כאחד, יועבר כעת לחתימת הנשיא אובמה. קודם להצבעה, דחה הסנאט שלושה תיקונים לנוסח שגיבשו ראשי הסנאט, ובראשם מקונל.

ביום שני איבדו שירותי המודיעין את סמכותם לאסוף מידע באופן גורף מרשתות הטלפון בעקבות פקיעת שלושה סעיפים מרכזיים ב"חוק הפטריוט", שחוקק לפני 14 שנה על מנת לתת לרשויות את הכלים הדרושים לסיכול ושיבוש פעולות טרור בעקבות פיגועי 11 בספטמבר.

פקיעת התקנות נגרמה אחרי שהסנאטור מקנטקי ראנד פול וסנאטורים שמרניים אחרים סירבו לתמוך בהארכתם. פקיעת התקנות גרמה לפרצה ביכולתה של ארה"ב להמשיך במעקבים במסגרת חוקית אחרת. החוק החדש, עליו הוסכם כעת, מפחית באופן משמעותי את הסמכויות שנמצאות בידי סוכנויות המודיעין לבלוש במאגרי מידע ומקבע מנגנון פיקוח הדוק יותר. חוק החירות מביא גם לביטול שתי תוכניות מעקבים נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ