אי-פי
ניו יורק טיימס

הממשל האמריקאי הודיע אמש (חמישי) על מה שנראה כמתקפת הסייבר הגדולה ביותר על מערכת המחשבים הפדרלית שלו, שבמהלכה נחשפו נתונים אישיים רגישים של לפחות ארבעה מיליון עובדי מדינה בעבר ובהווה.

גורמים רשמיים בסוכנות הפדרלית האמריקאית האחראית על ניהול כוח האדם של עובדי המדינה מסרו כי האקרים פרצו למערכות המחשוב שלה וכי הפריצה התגלתה באפריל, אולם החלה ככל הנראה כבר בסוף השנה שעברה. הם סירבו לומר מי אחראי לכך.

גורמים רשמיים אחרים בארצות הברית שסירבו להזדהות בשמם מסרו ל"וושינגטון פוסט" כי האחראים לפריצה הם האקרים סינים. גם הסנאטורית הרפובליקאית סוזאן קולינס אמרה כי ההערכות הן שמקור ההאקרים הוא סין.

המטרה של הפורצים היתה ככל הנראה להגיע למספרי הביטוח הלאומי של העובדים ולמידע אישי נוסף, ולא ברור אם היא היתה ממניעים מסחריים או לצורכי ריגול. עם זאת, גורמים בסוכנות הבהירו כי בסופו של דבר הנתונים שככל הנראה נחשפו כוללים משימות של עובדים ודירוגי ביצועים בעת העסקתם, ולא מידע אישי או כזה הקשור לעברם. גורם אמריקאי רשמי שסירב להזדהות בשמו אמר כי המקרה עלול להשפיע על כל סוכנות פדרלית בארה"ב.

הבולשת הפדרלית, אף-בי-איי, חוקרת את נסיבות הפריצה. "אנחנו לוקחים ברצינות את כל האיומים האפשריים כלפי מערכות המגזר הציבורי והפרטי", מסרו והוסיפו כי בכוונתם להביא את האשמים לדין.

בנובמבר אירעה מתקפת סייבר נוספת שחשפה תיקים פרטיים של יותר מ-25 אלף עובדי המחלקה האמריקאית לביטחון המולדת וכן של אלפי עובדי מדינה נוספים. מומחי סייבר ציינו כי הסוכנות הותקפה גם לפני שנה, וגם אז העריכו שמקור התקיפה בסין. עם זאת, במקרה הקודם דיווחו הרשויות כי לא נגנב כל מידע אישי.

אחד המומחים אמר כי ייתכן שהאקרים יוכלו להשתמש במידע עבור רווח כספי. ריק הולנד, מנתח אבטחת מידע, אמר כי בהתחשב בפעילות של הסוכנות בכל הנוגע לסיווג ביטחוני וכן ברמת הפרטים שהיא צוברת במהלך הבדיקות שהיא מבצעת – מדובר בכמות עצומה של מידע.

במחלקה לביטחון המולדת מסרו כי המערכת לזיהוי מתקפות סייבר, הידועה בשם "איינשטיין", זיהתה חדירות למערכות של הסוכנות ולמרכז הנתונים של מחלקת הפנים של הממשל. לכן, לא ברור מדוע "איינשטיין" לא זיהתה את החדירה כשנתונים רבים כל כך הועתקו ונמחקו.

דובר השגרירות הסינית מסר לסוכנות הידיעות "רויטרס" בתגובה להאשמות כי סין עשתה מאמצים כבירים כדי להיאבק במתקפות הסייבר. "הקפיצה למסקנות ולהאשמות היפותטיות אינה אחראית ואינה מועילה", אמר.

דובר משרד החוץ הסיני, הונג ליי, דחה את האשמות נגד ארצו בפריצה למחשבי הסוכנות הפדראלית ואמר במהלך במסיבת עיתונאים שגרתית כי בייג'ין מקווה שארה"ב תהיה "פחות חשדנית, תפסיק להטיל על סין האשמות לא וודאיות, תביע בה יותר אמון ותשתף עמה יותר פעולה". לדברי ממשלת סין, היא עצמה מהווה יעד למתקפות סייבר. "אנחנו יודעים שמתקפות סייבר מבוצעות על ידי אלמונים מרחבי העולם וקשה לאתר את מקורם", אמר הונג, "אבל זה לא אחראי ולא מדויק להניח השערות והאשמות כאלה ללא חקירה מעמיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ