העליון בארה"ב: אמריקאי יליד ירושלים לא יוכל לציין כי נולד בישראל

ב-2002 קבע הקונגרס כי בסעיף מקום הלידה ניתן יהיה לכתוב ישראל, אך הדבר לא נאכף והעניין התגלגל לערכאות. ברוב של שישה מול שלושה נקבע: "רק הנשיא יכול להחליט על הכרה בירושלים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט העליון של ארה"ב פסל היום (שני) חוק המאפשר לאזרחים אמריקאים שנולדו בירושלים לציין את ישראל כמקום לידתם במסמכים רשמיים. הפסיקה נחשבת לניצחון עבור נשיא ארה"ב, ברק אובמה, משום שהיא משאירה את סמכות ההכרעה בסוגיות הנוגעות לענייני חוץ - ובכלל זה את ההכרה בירושלים כבירת ישראל - בידי הממשל ולא בידי הקונגרס. 

הפסיקה התקבלה ברוב של שישה שופטים, בהם שלושה יהודים, לעומת שלושה מתנגדים. השישה הם: אנתוני קנדי, רות ביידר גינסבורג, סטיבן ברייר, סוניה סוטומאיור, אלנה קאגאן והשופט השמרני קלרנס תומאס שצידד בפסיקה אך חלק על הרציונל המשפטי שלה. שופט קנדי כתב בהכרעה כי לנשיא ארה"ב יש את "הסמכות הבלעדית להעניק הכרה רשמית לממשלה זרה והיכולת לקבוע מה נאמר בדרכון, נכללת בסמכות זו. הכרה במדינה היא עניין שבו האומה צריכה לדבר בקול אחד, והקול הזה הוא קולו של הנשיא".

ארי זיבוטופסקי ובנו מנחם סמוך לבית המשפט העליון בנובמבר 2014צילום: אי־פי

ארבעה מהשופטים שהצביעו בעד נמנים על האגף הליברלי בבית המשפט העליון. המתנגדים היו נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס והשופטים השמרנים אנטונין סקאליה וסמואל אליטו, שטענו כי החוק אינו קשור להכרה בממשלה זרה.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, אמר בעקבות ההחלטה כי "כפי שוושינגטון היא בירת ארה"ב, לונדון בירת אנגליה ופריז בירת צרפת - כך ירושלים היתה ותמיד תהיה עיר הבירה של ישראל, אבל יותר מכך הלב והנשמה של העם היהודי". לדבריו, "דווקא בימים אלו, כשהאנטישמיות מנסה להרים ראש וה-BDS תומך בעמדות החמאס שמסכנות את שלום העולם ושוללות את קיומה של ישראל, אנחנו מצפים מארה"ב לחזק את מדינת ישראל ולהכיר בירושלים כבירתה. אני קורא לנשיא ארצות הברית ברק אובמה להצהיר באופן פומבי את מה שידוע מזה דורות, שירושלים היא בירת ישראל וישראל היא הבית של העם היהודי".

ב-2002 קבע הקונגרס כי אמריקאים שנולדו בירושלים יוכלו לרשום את ישראל כמקום הלידה שלהם. עם זאת, הן ממשל בוש והן ממשל אובמה לא אכפו מעולם את החוק, שכן הסמכות בענייני חוץ נמצאת בידי משרד החוץ. לפני 12 שנה עתרו ארי ונעמי זיבוטופסקי, שבנם מנחם בעל האזרחות האמריקאית נולד בירושלים ב-2003, לבית המשפט בבקשה לאכוף את החוק.

העניין התגלגל לערכאות משפטיות וההליך נמשך שנים. בינתיים הכיר הקונגרס עוד מספר פעמים בירושלים כבירת ישראל, אולם הממשל – שנהנה כאמור מסמכות בלעדית בנושאי חוץ – נמנע מלפעול ברוח ההחלטה. מסיבה זו למשל היא נמנעת מלהעתיק את מיקום השגרירות שלה מתל אביב לירושלים.

מאז הקמת מדינת ישראל נמנעו נשיאי ארה"ב מלנקוט עמדה בנושא ירושלים, מתוך כוונה שהנושא הרגיש יוכרע בשיחות שלום עתידיות. משרד החוץ האמריקאי, המנפק דרכונים וכפוף לנשיא, נמנע מלאכוף את החוק בטענה שהוא מנוגד לעקרון הפרדת הרשויות שמעוגן בחוקה. כשחתם הנשיא בוש הבן על החוק, נאמר שאם הוא יפורש כצו מחייב ולא כהמלצה, תהיה זו התערבות שאין להתירה.

תשעת שופטי העליון של ארה"ב אשתקד. השופט סקאליה יושב, שני משמאלצילום: אי־פי

ב-2012 דן בית המשפט העליון בארה"ב בתיק במסגרת הליך ראשוני והתבקש לקבוע אם הסוגיה היא פוליטית הנמצאת מעבר לסמכותם של בתי המשפט הפדראליים. בית המשפט פסק אז כי הנושא נמצא בסמכותו ובכך סלל את הדרך לפסילת החוק. ב-2013 פסק בית משפט לערעורים לטובת הרשות המבצעת וקבע כי הסמכות להכיר בממשלות זרות נמצאת בידי הנשיא. אילו נאכף החוק הוא היה מעניק לכ-50 אלף אזרחים אמריקאים ילידי ירושלים את היכולת לרשום את ישראל כמקום הולדתם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ