"הארץ"

מדינת לואיזיאנה בארה"ב הודיעה היום (רביעי) כי היא מעכבת את שחרורו של אלברט וודפוקס, אסיר שישב בכלא בבידוד במשך 43 שנה, וששלשום הורה בית משפט פדרלי לשחררו. על פי ההודעה השחרור, שהיה אמור להתבצע אתמול בערב, נדחה ליום שישי אחר הצהריים לכל המוקדם.

אלברט וודפוקס, בן 68, החבר הכלוא האחרון מקבוצת אסירים שנודעה כ"שלישיית אנגולה" (Angola Three), על שם בית הסוהר שבו הוחזקו, שהה כמעט ללא הפסקה בבידוד מאז 18 באפריל 1972. וודפוקס ושני אסירים אחרים הועברו לבידוד בעקבות מרד אסירים, שבו נהרג אחד משומרי בית הסוהר, ושבמותו הואשמו השלושה.

שופט הורה לשחרר אותו אחרי שבחודש נובמבר האחרון ביטל בית משפט לערעורים בארה"ב את הרשעתו של וודפוקס, ואחרי שהוא הואשם פעם נוספת על ידי מדינת לואיזיאנה, שקבעה כי יועמד שוב לדין. השופט גם אסר על המדינה לקיים לו משפט חוזר.

התובע הכללי הודיע כי המדינה תערער על ההחלטה כדי "להבטיח שהרוצח הזה יהיה בכלא". למדינת לואיזיאנה יש עד יום שישי להסביר מדוע עליו להמשיך לרצות את עונש מאסרו בכלא. וודפוקס הוא האסיר שישב הכי הרבה זמן בבידוד בארה"ב.

על פי דיווח ברשת בי-בי-סי, וודפוקס הוחזק בבידוד 23 שעות ביממה. הוא הורשה לצאת לשעה ביום ל"הליכה בסמוך לאזור שבו תא המאסר שלו", כך על פי מסמכי בית המשפט. עוד דיווחה בי-בי-סי כי וודפוקס הורשה לעשות אימוני כושר שלוש פעמים בשבוע והוטלו עליו הגבלות הנוגעות ל"רכוש פרטי, חומרי קריאה, גישה למקורות משפטיים, עבודה וזכויות ביקור".

כל השנים טען וודפוקס שהוא חף מפשע ואמר שהוא ושני האסירים האחרים היו קורבנות רדיפה פוליטית עקב השתייכותם לתנועת הפנתרים השחורים בארה"ב.

על פי רשת בי-בי-סי, כ–80 אלף אסירים מוחזקים בבידוד ב–44 מדינות בארה"ב. כ–25 אלף מהם מוחזקים בבתי כלא בעלי אבטחה מוגברת. תנאי הבידוד משתנים, אולם אסירים רבים מוחזקים בבידוד 23 שעות ביממה. על פי הדיווח, פסיכולוגים מזהירים מהשפעות השליליות של דרך ענישה זו על אסירים.

אלברט וודפוקס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ