פרשנות || לאחר כישלונו באישור הסכם הסחר הטרנס-פאסיפי, אובמה נראה כברווז צולע

מפלתו של נשיא ארה"ב צורבת שבעתיים משום שניחתה עליו דווקא מכור מחצבתו הפוליטי, אך ייתכן שההספדים מוקדמים. בישראל כבר מחשבים כיצד עלולה המפלה להשפיע על ההסכם עם איראן

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו

יכול להיות שבתוך יום יומיים הקונגרס יצביע מחדש והכל ייראה כאפיזודה חולפת, אך בסוף השבוע הזה ברק אובמה נראה כברווז צולע ואף גוסס. כישלון מאמציו של נשיא ארצות הברית לשכנע את בית הנבחרים לאשר לו להגיע להסכם הסחר החופשי הידוע כשותפות הטרנס-פאסיפית (TPP) מתפרש כפגיעה חמורה במעמדו של אובמה ואולי גם במורשתו. המכה כואבת שבעתיים משום שניחתה עליו מכור מחצבתו הפוליטי, באגף הפרוגרסיבי של המפלגה הדמוקרטית.

המהלכים שהובילו לדרמה שהתחוללה אתמול (שישי) בגבעת הקפיטול ואלה שימשיכו להתנהל בבית המחוקקים האמריקאי בתחילת השבוע מבלבלים גם את הוותיקים שבמשקיפי וושינגטון: הם דומים לסצנה סוריאליסטית הלקוחה מארץ המראות של אליס. הנה הרפובליקאים, יריביו המושבעים של אובמה ובמידה רבה גם שונאיו, עושים מאמצים כבירים כדי לסייע לאישור החוק שהנשיא חפץ ביקרו; מן העבר השני, הנה אוהדיו וחבריו של הנשיא, אלה שנשכבו על הגדר עבורו בשש השנים האחרונות, דוחים את הפצרותיו, נועצים סכין בגבו ומשפילים אותו קבל עם ועדה.

אובמה בסיום פגישה עם חברי קונגרס דמוקרטים בנוגע ל-TPP, בגבעת הקפיטול, אתמולצילום: אי־פי

גם פרטי הכישלון, מורכבים ככל שיהיו גם עבור האמריקאים, נלקחו מעולם של הפוך על הפוך: הדמוקרטים הפרוגרסיביים הצטרפו לארכי-שמרנים הרפובליקאים כדי להכשיל חוק שבו תמכו בהתלהבות בעבר ושהיה מפצה פועלים אמריקאים שעלולים לאבד את מקומות עבודתם כתוצאה מה-TPP. אישור החוק הוא תנאי להסמכת הנשיא לסכם ולאשרר בהליך מהיר את פרטי ה-TPP, שהוא הסכם הסחר הגדול בהיסטוריה, המקיף 12 מדינות השוכנות לחופי האוקיינוס השקט וכ-40% מכלכלת העולם, מיפן ואוסטרליה דרך ארצות הברית וקנדה ועד צ'ילה פרו ומקסיקו. ללא ההסמכה הזאת, ספק אם אובמה יצליח לסיים את ההליכים לאישור ה-TPP לפני סיום כהונתו.

הדוחפים העיקריים של המחוקקים הדמוקרטים להפנות גב לנשיאם הם האיגודים המקצועיים, שהוכיחו שעוד לא נס לחם. בשבועות האחרונים הם צובאים על משרדיהם של חברי הקונגרס הדמוקרטים, מצוידים במחקרים המוכיחים שהסכמי סחר קודמים, כמו הסכם NAFTA עם מקסיקו וקנדה וזה שהופעל עם דרום קוריאה בשנת 2012, גרמו לאובדן מקומות עבודה לפועלים אמריקאים ולירידה בתנאי שכרם. אליהם הצטרפו פעילי איכות סביבה הטוענים שהסכמי הסחר פירושם מעבר של ייצור אמריקאי למדינות שבהן הרגולציה פחות מחמירה או יצירת לחצים מצד בעלי עסקים אמריקאים להקל על התקנות בתוך ארצות הברית כדי לאפשר תחרות הוגנת.

אבל את נס המרד האמתי נשאו הפרוגרסיבים הדמוקרטים, בראשות מנהיגתם הבלתי מעורערת, הסנטורית אליזבת' וורן ממסצ'וסטס. אלה ציירו את הסכמי הסחר כמשרתים את האינטרסים של האחוזון העליון וכמרחיבים את הפער האדיר גם כך בחלוקת ההכנסות. מתנגדי ההסכם זכו לחיזוק מצד הסנטור היהודי הוותיק והרדיקלי מוורמונט, ברני סנדרס, המתמודד מול הילארי קלינטון לנשיאות. מצביעים דמוקרטים רבים מביעים עתה תמיכה בסנדרס, ולו כאקט של מחאה, ובכך מגבירים את הלחץ על קלינטון לנקוט בעמדות נחרצות יותר – ושמאליות יותר - בענייני כלכלה וחברה. קלינטון, שפותחת היום בשלב חדש בקמפיין שלה בעצרת המונים בעיר ניו יורק, עלולה לשלם מחיר יקר אם תמשיך לשמור על זכות השתיקה בכל הנוגע ל-TPP.

פרשנים רבים בוושינגטון מטילים את האחריות לכישלון על כתפי קרירותו רבת השנים של הנשיא כלפי חברי הקונגרס, שרבים רואים בה התנשאות. בימים האחרונים נקט אובמה לפתע בצעדי חיזור אינטנסיביים, לאחר שנוכח לדעת שהוא עומד בפני כישלון צורב, אך מסע הכיבושין שלו הסתיים במפח נפש. בוושינגטון שוררת עתה אווירת סיום קורס, שרק הולכת ומתגברת עם האצת המרוץ לנשיאות, אף שנותרה כמעט שנה וחצי עד שהאמריקאים יוכלו בפועל להצביע. אובמה, שמעמדו בסקרים ירוד, כבר לא יועיל לרוב חברי בית הנבחרים, שעומדים לבחירה מידי שנתיים. הצירוף של התנגדות אידיאולוגית כנה להסכם בצירוף שיקולים פוליטיים קרים, גם אם מכאיבים, יצרו את המחסום שאובמה, לעת עתה, מתקשה לעברו.

כמובן שבישראל יערכו עתה חישובים כיצד תשפיע המפלה על המערכה לאישור הסכם הגרעין עם איראן, במידה וייחתם. במבט ראשון נדמה כמובן שהמכה שספג הנשיא הופכת אותו לפגיע גם במאבק הצפוי בקונגרס על הסכם איראני, אך ייתכן שיש בכך משום אשליה אופטית: הן משום שאגף השמאל שהכשיל את אובמה בענייני ה-TPP יעמוד לימינו בכל הקשור לאיראן, ואולי אף ביתר שאת, ולו כדי לאזן את המכה שהם מנחיתים עליו עתה. לא פחות חשוב מכך, אולי, הוא שסיכול רצונו של אובמה להגיע להסכם סחר מקיף עם מדינות האוקיינוס השקט, יחד עם הסיכוי הלא קטן שבית המשפט העליון יכריז בימים הקרובים שגם חוק הבריאות הקרוי על שמו בטל ומבוטל, יותירו את איראן כמהלך אחרון שבו אובמה יכול להותיר את חותמתו על ההיסטוריה. במצב הזה, כשגבו אל הקיר, גם ברווז צולע עלול להילחם לפתע כחיה פצועה ומסוכנת פי כמה.

שלא לדבר על כך שכל ההספדים המושמעים בשעות האחרונות בתקשורת האמריקאית עשויים להתגלות כמוקדמים מידי. הרפובליקאים עוד לא ויתרו, הם מתכננים הצבעה חוזרת, ומי יודע, אולי הדמוקרטים שוב יפתיעו, והפעם בכיוון ההפוך. אובמה יצטייר לפתע כמנצח גדול, ותבוסתו הנוכחית תהיה לפסיק קטן בהיסטוריה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ