דונאלד טראמפ הודיע כי ירוץ לנשיאות ארה"ב

איל הנדל"ן האמריקאי יהיה המועמד ה–12 בפריימריז הרפובליקאים שייערכו לקראת הבחירות לבית הלבן ב–2016. בהכרזה על מועמדותו הבטיח להיות "הנשיא הטוב ביותר לתעסוקה שאלוהים אי פעם ברא"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איל הנדל"ן האמריקאי, דונלד טראמפ, הודיע היום (שלישי) כי הוא יתמודד בפריימריז הרפובליקאים לנשיאות ארה"ב. טראמפ (69) הוא ה–12 שינסה להיבחר להיות מועמד המפלגה הרפובליקאית לבית הלבן בבחירות שייערכו ב–2016.

טראמפ הכריז על מועמדותו במבואה של מגדל טראמפ היוקרתי בשדרה החמישית בניו יורק ואמר כי "אנחנו צריכים מישהו שיכול לקחת את המותג 'ארה"ב' ולהפוך אותו למותג גדול כמו שהיה פעם". הוא הבטיח כי יהיה "הנשיא הטוב ביותר לתעסוקה שאלוהים אי פעם ברא" ואמר כי הוא יחזיר לכלכלה האמריקאית את עליונותה.

טראמפ, שהצהיר במהלך ההכרזה כי הונו מוערך ב-8 מיליארד דולר ונכסיו שווים כ-9 מיליארד דולר, הסביר: "אני עשיר מאוד וזה מה שאתם צריכים למדינה הזו. זה נשמע גס, אבל זה לא". הוא הוסיף כי "בינתיים יש לנו את ההפך, את המפסידים, יש לנו את האנשים שאין להם את זה, אנשים שמושחתים מוסרית".

טראמפ השתעשע ברעיון לרוץ לנשיאות ארה"ב זה זמן רב אך מעולם לא נקט צעדים כדי לממש את הרעיונות האלה. בין השנים 2000–2012 הוא העלה פעמיים את האפשרות שינסה להתמודד בבחירות אך תמיד נסוג מהן. גם לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב ב–2012 אמר כי ישקול את מועמדותו, אולם במאי 2011 הודיע כי החליט לא להתמודד.

טראמפ ותומכיו מתעקשים שהפעם הוא רציני לגמרי לגבי המירוץ והוא אף מתכוון לפרסם הצהרת ממון. "הוא אמר כמה פעמים שהוא מוכן בקלות להקציב מאה מיליון דולר במירוץ שלו והוא סבור שזה כלל לא ישפיע עליו מבחינה כלכלית", אמר חברו הקרוב של טראמפ, כריסטופר רודי, שהוסיף כי "יש לו מעמד של סלבריטי והרפובליקאים משתוקקים לאחד כזה משום שבאופן כללי אין להם כזה".

טראמפ, שאין לו ניסיון משמעותי בפוליטיקה, שם דגש על הניסיון הרב שלו כיזם מצליח ומרבה ללעוג על ההישגים של בכירים במפלגה שמחזיקים בתפקידים רשמיים. במהלך השנים האחרונות הוא ניצל את תוכנית הריאליטי שלו ברשת אן־בי־סי, "המתמחה", כדי לחזק את דמותו כאיש קשוח מעורר אימה. פרשנים מעריכים כי הודות לתהודה הציבורית שהוא יוצר בכלי התקשורת יש לו סיכוי גדול להגיע לרשימת המועמדים המובילים בבחירות המקדימות ולהשתתף בעימות הלאומי הטלוויזיוני בין מועמדי המפלגה.

אתמול הכריז על מועמדותו בפריימריז הרפובליקאים גם מושל פלורידה לשעבר, ג'ב בוש, בן של נשיא ארה"ב לשעבר ואח של נשיא אחר. בקמפיין שהשיק אתמול במיאמי, הבטיח בוש (62) "לגרום לוושינגטון להפסיק לגרום לצרות ולהישאר נאמן לאמונות שלנו". בוש הוא אחד המועמדים הרפובליקאים שהצליחו לגייס הכי הרבה תרומות לקמפיין שלהם, אולם הוא טרם הצליח למנף את ההצלחה הכלכלית לתמיכה של הציבור בסקרים מקדימים. עם זאת, נראה שעדיין לא מאוחר מדיי שכן רוב הרפובליקאים בעלי זכות ההצבעה בפריימריז עוד לא החליטו על מועמד מועדף עליהם במירוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ