פסיקה היסטורית בארה"ב: בית המשפט העליון הכיר בנישואים חד-מיניים

בפסיקתו ציין העליון כי החוקה מבטיחה לאזרחיה הגנה שוויונית תחת החוק ומונעת ממדינות לאסור נישואים בין בני זוג מאותו המין. בעקבות ההכרעה נישואים גאים יהפכו לחוקיים בכל 50 המדינות

אדם ליפטק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם ליפטק, ניו יורק טיימס

בפסיקה היסטורית קבע היום (שישי) בית המשפט העליון של ארה"ב כי נישואי זוגות חד-מיניים בכל 50 המדינות הם זכות שמוגנת על ידי החוקה האמריקאית. הפסיקה התקבלה ברוב של חמישה תומכים מול ארבעה מתנגדים. בעד הצביעו השופטים הליברליים סוניה סוטומאיור, אלנה קאגאן, רות ביידר גינסבורג, סטיבן ברייר ואליהם הצטרף השופט אנטוני קנדי, שגם כתב את דעת הרוב. נגד הצביעו נשיא העליון ג'ון רוברטס, קלרנס תומאס, אנטונין סקאליה וסמואל אליטו.

"אף איחוד אינו משמעותי יותר מזה של נישואים, שכן הוא משלב את האידיאלים הנשגבים של אהבה, נאמנות, מסירות, הקרבה ומשפחה", כתב השופט קנדי, "ביצירת ברית ביניהם הופכים שני אנשים למשהו גדול יותר מכפי שהיו קודם לכן. תהיה זו אי הבנה לומר שגברים ונשים אלה (הכוונה להומואים והלסביות שעניינם נדון בתביעה) אינם מכבדים את רעיון הנישואים. טענתם היא שהם מכבדים את הרעיון הזה, מכבדים אותו כל כך שהם מבקשים שהוא יחול גם עליהם. תקוותם היא שלא ידונו אותם לחיים של בדידות, הרחק מאחד המוסדות העתיקים ביותר של הציוויליזציה. הם מבקשים זכות לשוויון בעיני החוק. החוקה מעניקה להם זכות זו".

הנשיא רוברטס כתב בדעת המיעוט כי לחוקה האמריקאית אין מה לומר בעניין העתירה להכרה בנישואי זוגות הומואים ולסביות. "אם אתם נמנים עם האמריקאים הרבים, ללא הבדל של נטייה מינית, שתומכים בהחלטה להרחבת הנישואים גם לחד-מיניים, שימחו על ההחלטה הזאת בכל מאודכם. שימחו על ההישג שבהגעה למטרה נחשקת, שימחו על האפשרות לבטא מחויבות לבן או בת הזוג, שימחו על הגישה להטבות חדשות. אבל אל 'תשמחו על החוקה', כי אין לה שום קשר לכך".

ההכרעה בשאלת הנישואים לזוגות הומואים ולסביות היא אבן דרך במאבק המשפטי הממושך שמנהלים זה עשרות שנים ארגונים למען זכויות אדם ולמען קהילת הלהט"ב. כיום, מרבית האמריקאים תומכים בהכרה בנישואים חד-מיניים ושינוי זה היה גורם מפתח גם בשינוי הגישה של המערכת המשפטית. משמעות הפסיקה היא שזוגות חד מיניים יכולים כעת להינשא ב-36 מדינות. השאלה המעניינת היא מה יקרה כעת ב-14 המדינות הנוספות שבהן חלו קודם לפסיקה מגבלות. משמעות פסיקת העליון היא שמדינות אלו לא יוכלו לאכוף עוד את המגבלות מבחינה משפטית. עם זאת, עדיין לא ברור כמה זמן יעבור עד שמדינות אלה יתחילו להנפיק תעודות נישואים ולהכיר בטקסי נישואים שהתקיימו במדינות אחרות. בנוסף, לא ברור כיצד יפעלו מדינות אלו לנוכח החלטת העליון ולאור העובדה שבתוך המערכות המשפטיות שלהן קיים ויכוח לגבי שאלת המחויבות להכיר בפסיקות פדראליות. במדינת אלבמה לדוגמה קבע השנה בית המשפט העליון כי בסמכותו לבטל פסיקות פדראליות שהתקבלו בערכאות נמוכות.

חגיגות ליד בית המשפט העליון בעקבות ההכרעה, היוםצילום: רויטרס

בדומה לתיקים רגישים אחרים שעוסקים בזכויות אדם, בית המשפט העליון בחר להתנהל בשאלת הנישואים החד-מיניים בזהירות ובאיטיות, אך הניח בשורה של פסיקות שקיבל בעבר את התשתית לזאת שהתקבלה היום. מסיבה זו בחר בית המשפט באוקטובר 2014 שלא לשמוע ערעורים שהוגשו בחמש מדינות בארה"ב על פסיקות בעד נישואים חד-מיניים. "הסכמה שבשתיקה" זו סללה את הדרך להגדלת מספר המדינות שמכירות בנישואים כאלה ל-24, יחד עם מחוז וושינגטון הבירה.

השנה, כאמור, כבר גדל מספר המדינות ל-36 ובסך הכל חיים כיום 70% מהאמריקאים במדינות שבהן הומואים ולסביות יכולים להינשא. את ההחלטה ההיסטורית היום קיבלו השופטים בתום דיונים על עתירות שהגישו זוגות חד-מיניים בקנטקי, מישיגן, אוהיו וטנסי, ובהם נחשפו הפערים העמוקים בנוגע לאופן שבו מפרשים השופטים את החוקה.

הזוגות טענו כי הזכות להינשא היא זכות בסיסית שמוקנית גם לחד-מיניים וטענו כי המגבלות פוגעות בכבודם, מערימות עליהם אינספור קשיים וגורמות נזק לילדיהם. נציגי ארבע המדינות טענו בפני בית המשפט העליון כי המגבלות על נישואים חד-מיניים מוצדקות בשל מסורת הנישואים ובגלל "המאפיינים המוגדרים" של האיחוד בין גבר לאשה. הם טענו כי העניין צריך להיפתר באופן דמוקרטי, בבחירות ובבתי הנבחרים של המדינות, ולא על ידי שופטים.

מאז 2008 אימץ ממשל אובמה בהדרגה את הקריאה להכרה בנישואי גאים עד שב-2015, לקראת ההכרעה הסופית בעניין, השמיע קול חד-משמעי וקרא לקבל את טענות העותרים. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בירך בטוויטר את בית המשפט על הפסיקה ואמר כי זהו צעד גדול "בדרך לשוויון זכויות. הצדק הגיע כמכת ברק". הבית הלבן אף שינה את תמונת הפרופיל שלו בפייסבוק בעקבות ההכרעה. 

מושל ארקנסו לשעבר והמועמד בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית בבחירות לנשיאות מייק האקבי תקף את הפסיקה ואמר: "עלינו להתנגד ולדחות את העריצות המשפטית ולא לסגת". שרת החוץ לשעבר והמועמדת בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית ‎הילרי קלינטון, הסתפקה במלה אחת בטוויטר: "גאה".

העליון אישר את רפורמת הבריאות

אתמול פסק בית המשפט העליון בארצות הברית כי חוק הבריאות שיזם הנשיא ברק אובמה יכול לאפשר הטבות מס ברחבי המדינה שנועדו לסייע לאוכלוסיות ממעמד נמוך ובינוני לרכוש ביטוח בריאות. נשיא העליון השופט ג'ון רוברטס ניסח את דעת הרוב, בהחלטה שהתקבלה ברוב של שישה מול שלושה שופטים, הידועים בשמרנותם - אנטונין סקאליה, קלרנס תומאס וסמואל אליטו.

פסק הדין עסק בחלק מרכזי של "חוק שירות הבריאות בר ההשגה". החוק יצר שווקים מקוונים של תוכניות ביטוח, המוכרים בכינוי "בורסות", לרבות עבור אזרחים שאין להם ביטוח. ברחבי ארה"ב, כ–85% מהמשתמשים בבורסות זכאים - בהתאם להכנסתם - להטבות מס, שנועדו לסייע להם לשלם על ביטוח רפואי. זו הפעם השנייה בשלוש שנים שחוק הבריאות מצליח להדוף עתירות נגדו בבית המשפט העליון. ב-2012 ההחלטה של בית המשפט היתה מסויגת, אך הפעם היא היתה החלטית יותר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ