ניו יורק טיימס, רויטרס

ריצ'רד מאט, אחד משני האסירים שנמלטו מבית סוהר בצפון מדינת ניו יורק לפני כמעט שלושה שבועות, נורה למוות אמש (שישי) בחילופי אש שפרצו בינו לבין שוטרים. תקרית הירי באה אחרי שכוחות הביטחון הצליחו לעלות על עקבותיו של מאט, ושותפו דיוויד סווט, במחוז פרנקלין, לא רחוק מהגבול הקנדי. בין היתר גילו השוטרים ראיות לכך שהשניים הסתתרו בבקתות ציד באזור ההררי והמיוער. לא ברור לפי שעה מה עלה בגורלו של סווט.

בימים האחרונים העריכו במשטרת ניו יורק כי מאט וסווט חמושים, אחרי שהתברר כי גנבו כלי נשק מבקתה כ-35 קילומטרים ממערב לבית הסוהר. יודגש כי בבקתות ציד רבות באזור מאופסנים כלי נשק ותחמושת כבדרך קבע. לפחות 2,000 פרטי מידע שהגיעו מהציבור על אודות מקום הימצאם של השניים נבדקו בשבועות האחרונים ופרס של מאה אלף דולר הוצע למוסר המידע שיוביל למעצר. במשטרת ניו יורק העריכו כי האסירים עושים כל שביכולתם לעבור את הגבול לקנדה ומאות שוטרים וכלבי גישוש לקחו חלק בחיפושים.

מימין לשמאל: ריצ'ארד מאט ודיוויד סווטצילום: אי־פי

בתחילת החודש הצליחו מאט וסווט, בני 49 ו-35 בהתאמה, להימלט ממתקן הכליאה השמור קלינטון, אחרי שקדחו פתח בקירות התאים שלהם והיתלו בשומרים באמצעות בובות. מאות שוטרים לקחו מאז חלק בחיפושים הנרחבים, אחרי שהתברר כי השניים הצליחו לנווט במערכת הביוב והאוורור של בית הסוהר ולצאת מפיר יציאה בעיירה דנמורה, הסמוכה לכלא.

השניים, שהורשעו במעשי רצח, מוגדרים "מסוכנים לציבור" והאזרחים נקראו שלא לבוא עמם במגע ולטלפן מיד לרשויות. סווט מרצה מאסר עולם ללא חנינה על רצח סגן שריף ואילו מאט ריצה 25 שנות מאסר על חטיפה, עינויים וביתור מעסיקו לשעבר.

אתמול הואשם ג'ין פאלמר, אחד הסוהרים במתקן הכליאה קלינטון, בכך שסייע למאט ולסווט לקדוח את הפתח בתאיהם כחלק ממבצע הבריחה מהכלא. על פי כתב האישום, בתמורה לסיוע מסרו השניים לפאלמר פרטים על אסירים אחרים ועל הנעשה בכלא. פאלמר סיפק להם מברג, צבתות קטנות, אזמל ואף מסורית לחיתוך מתכת, אותם החביא בתוך בשר המבורגר קפוא. כמ כן הוא העביר למאט, שעסק בציור, מברשות וצבעים וסייע לו להסתיר אותם במנהרת האוורור.

חקירת הבריחה מהכלא העלתה כי מאט וסווט השתמשו בכלים כדי לפרוץ את דרכם מהתאים, להיכנס למנהרות הביוב והאוורר ולנווט את דרכם אל פיר היציאה. פאלמר, בן 57, סיפר כי "לא ידע שהשניים מתכוונים לברוח ולא סייע במכוון", אלא עשה עמם עסקת חיליפין של כלי עבודה בתמורה לציורים שצייר מאט ולהדלפות על מעשים לא חוקיים שמבוצעים על ידי אסירים אחרים בכלא. פאלמר אף מואשם כי שרף את הציורים וקבר אותם בניסיון לשבש את החקירה.

הסוהר ג'ין פאלמר. ככל הנראה לא היה מודע לכך שהוא מנוצלצילום: אי־פי
ג'ויס מיצ'ל, עובדת במתפרת הכלאצילום: רויטרס

סוהרת אחרת שמואשמת במעורבות בבריחה הגדולה היא ג'ויס מיצ'ל, בת 51, שניהלה ככל הנראה רומן עם סווט. מיצ'ל, שעובדת במתפרת הכלא, כופרת בהאשמות ומעצרה הוארך. מכתב האישום עולה כי מיצ'ל החביאה את כלי העבודה בתוך ההמבורגר הקפוא, שמה את הבשר במקרר שבמתפרה ופאלמר לקח אותו לשני האסירים, שהוחזקו באגף שבו האסירים יכולים לבשל לעצמם. פרקליטה של מיצ'ל טוען כי היא לא ידעה שכלי העבודה נמצאים בבשר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ