חללית פרטית של חברת SpaceX התפוצצה בדרך לתחנת החלל הבינלאומית

החללית שלא היתה מאוישת נשאה ציוד ואספקה לצוות תחנת החלל. זו הפעם השנייה השנה שנכשל ניסיון לשגר לתחנה ציוד ואספקה לאחר שבאפריל יצאה משליטה חללית אספקה רוסית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רקטה שנשאה חללית פרטית של חברת SpaceX התפוצצה היום (ראשון) כשתי דקות לאחר שיגורה מפלורידה בארה"ב. החללית לא היתה מאוישת והיא נשאה אספקה וציוד לתחנת החלל הבינלאומית.

לדברי סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א, התקלה אירעה כמה דקות אחרי שהחללית שוגרה על גבי הרקטה פלקון–9 מבסיס חיל האוויר קייפ קנוורל. לא דווח על נפגעים. חלקים מהחללית נצפו נופלים לאוקיינוס האטלנטי. "החללית התפרקה לחתיכות", תיאר ג'ורג' דילר מנאס"א והוסיף כי טרם ברור מה הסיבה לתקלה. צפו בשיגור וברגע הפיצוץ:

החללית נשאה יותר מ-1,800 ק"ג של אספקה, בהם חומרים וציוד של מחקרים שונים. אחרי חמישה שבועות היא היתה אמורה לחזור לכדור הארץ עם פסולת וציוד של האסטרונאוטים. גורם בסוכנות החלל אמר כי בפיצוץ אבד ציוד וכלי ניסוי של מחקרים רבים.

לדברי חברת SpaceX, השלב הראשון של הניסוי התבצע כראוי ורק לאחר שהחללית חצתה את מהירות הקול אירעה התקלה. מנהל סוכנות החלל האמריקאית, צ'ארלס בולדן, הבהיר הערב כי פיצוץ החללית לא תרתיע את הסוכנות מלהמשיך בתוכניותיה המתקדמות לחלל. הוא אמר כי הסוכנות תעבוד בשיתוף פעולה מלא עם חברת SpaceX כדי לחקור את התקלה ולחזור להטיס חלליות לחלל. נשיאת חברת SpaceX, גווין שוטוול, מסרה כי החברה תתקן את הבעיה ותמשיך בביטחון להטיס משימות לחלל.

זו הפעם השלישית שנכשל ניסיון לשגר לתחנת החלל הבינלאומית אספקה וציוד באמצעות חלליות לא מאוישות. בחודש אוקטובר התפוצצה רקטה שנשאה חללית אספקה של חברת SpaceX, שהקים היזם אילון מאסק, לתחנת החלל הבינלאומית שניות ספורות לאחר המראתה ממתקן של נאס"א במזרח וירג'יניה. החללית, שגם כן לא הייתה מאוישת, נשאה יותר מ-2,000 ק"ג של ציוד, אספקה וכלי ניסוי מדעיים והייתה שייכת לחברת "אורביטל" בבעלות פרטית. באפריל יצאה משליטה חללית לא מאוישת רוסית לאחר שנכנסה למסלולה בחלל, בעקבות תקלה טכנית.

עד כה נכשלו שני ניסיונות להנחית את הפלקון-9 בהצלחה בכדור הארץ לאחר שיגורו לחלל. בינואר נכשל ניסיון ראשון להנחית את הרקטה על כלי שיט בלב ים. לאחר השיגור התנתק חלקו השני של הטיל, והמשיך לדחוף למסלולה חללית לא מאוישת מדגם "דרגון", עמוסה ביותר משני טונות של מזון וציוד שנועדו לתחנת החלל הבינלאומית. באפריל נרשם כישלון נוסף לחברה להנחית את הטיל בהצלחה.

החברה שיגרה את חללית המטען הראשונה שלה בחודש אפריל 2013 כדי להציג בפני נאס"א את יכולותיה. לאחר מכן הוציאה החברה לחלל עוד שתי טיסות, כחלק מהתוכנית של נאס"א להשתמש בחברות פרטיות כדי להעביר מטענים וציוד, ובהמשך גם אסטרונאוטים, לתחנת החלל.

החללית לאחר הפיצוץ. חלקיה נפלו לאוקינוסצילום: אי־אף־פי

בשנת 2010 הפכה SpaceX לחברת הפרטית הראשונה שהצליחה לשגר חללית למסלול הקפה סביב כדור הארץ ולהנחיתה בחזרה בשלום. בספטמבר השנה הודיעה נאס"א על חידוש טיסות החלל המאוישות מארה"ב ועל בחירתה בחברות בואינג ו-SpaceX כזוכות במכרז בשווי 6.8 מיליארד דולר לפיתוח מעבורות אמריקאיות.

המשמעות היא שמאסק, שהשקיע חלק גדול מהונו הפרטי המוערך ב-9.5 מיליארד דולר בפיתוח טכנולוגיות חלל, ישחק תפקיד מפתח בהשבת הטיסות המאוישות לאדמת ארצות הברית, לראשונה מאז יולי 2011.

מאז 2011, הסתמכה נאס"א על סוכנות החלל הרוסית כדי לשלוח את האסטרונאוטים שלה לתחנת החלל הבינלאומית, בעלות של עד 71 מיליון דולר למושב. אך בעקבות המלחמה במזרח אוקראינה היחסים בין המדינות הפכו למתוחים מה שגרם לנאס"א לפנות לאלטרנטיבות אחרות.

חברת SpaceX מקווה לשגר אסטרונאוט ראשון כבר השנה, וב-2018 שואפת להנחית רובוט של נאס”א על המאדים - כוכב הלכת שהניע את מאסק מלכתחילה להקים את החברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ