האפיפיור באמריקה הלטינית: לשמור על האמזונס עבור הדורות הבאים

במיסת ענק באקואדור בהשתתפות כמעט מיליון מאמינים קרא פרנסיסקוס לסדר כלכלי ואקולוגי חדש שבו משאבי הטבע אינם מנוצלים לטובת העשירים. הוא ימשיך לבוליביה ופרגוואי

אי-פי
רויטרס
אי-פי
רויטרס

האפיפיור פרנסיסקוס קיים אמש (שלישי) מיסת ענק בהשתתפות קרוב למיליון מאמינים בקיטו, בירת אקואדור. בעצרת, שהתקיימה במזג אוויר גשום וקר, הדגיש האפיפיור הארגנטיני את הצורך במהפכה בעיקרי האמונה הקתולית וקרא לטיפול טוב יותר באגן האמזונס. בין היתר אמר האפיפיור כי העולם נדרש לסדר כלכלי ואקולוגי חדש שבו משאבי כדור הארץ מחולקים לכל התושבים ולא מנוצלים לטובת העשירים.

בקיטו נפגש האפיפיור עם בישופים קתולים, נציגי ארגונים חברתיים ובכלל זה נציגי הילידים ונציגי תנועות המתנגדות לפיתוח הנרחב של משק האנרגיה במדינה על חשבון יערות הגשם של האמזונס. הוא הדגיש את חשיבות האמזונס למערכת האקולוגית הגלובלית וציין כי המגוון הביולוגי האדיר באזור זה מחייב טיפול נקודתי. "אנו מחויבים להשאיר את כדור הארץ מקום טוב יותר עבור הדורות הבאים. דבר אחד ברור: איננו יכולים להפנות את גבנו למציאות, לאחינו ולאמא אדמה", אמר האפיפיור במפגש עם מורים וסטודנטים. "הפיתוח הסביבתי צריך להיעשות באופן אחראי, באופן שנועד לסייע לעניים ומבלי להקריב את הקרקע".

זו הפעם השנייה בתוך חודש שהאפיפיור מתייחס לעניין הקשור בטבורו למאבק בתופעת ההתחממות הגלובלית. סוגיית בירוא היערות לטובת פיתוח משק האנרגיה באמזונס הפכה לבעייתית במיוחד עבור נשיאה של אקואדור, רפאל קוריאה. הממשל הסוציאליסטי במדינה מתמודד זה תקופה ארוכה עם הפגנות תושבים נגד הפגיעה בקרקע ובשבועות האחרונים התרחבה המחאה גם אל שכבות הביניים. קוריאה שולט באקואדור כבר שמונה שנים והצליח לנצל את פיתוח משק האנרגיה להוצאת 1.3 מיליון אזרחים אל מחוץ למעגל העוני.

זו המיסה השנייה שמקיים האפיפיור באקואדור, אחרי שאת זו שקיים בעיר גואייקיל הקדיש לחשיבות מוסד המשפחה ולמאבק בעוני. אקואדור היא תחנתו הראשונה של פרנסיסקוס במסעו לאמריקה הלטינית המתקיים לציון 200 שנה להינתקות מדינות הדרום מספרד. לאחר מכן הוא צפוי להמשיך לבוליביה ולפרגוואי.

ביקורו של האפיפיור מתקיים גם בצל מגמת השחיקה בכוחה של הכנסייה הקתולית באמריקה הלטינית לטובת הנצרות האוונגליסטית. עיקר השינוי מתרחש בקרב קהילות מוחלשות, כמו אלה של הילידים, שחוות תסכול רב מחוסר תשומת הלב של הממשל ושל הממסד הקתולי. רק 80% מתושבי אקואדור מגדירים עצמם כיום כקתולים וזאת ביחס ל–94% שהכריזו על עצמם קתולים לפני 30 שנה, אז ביקר במדינה האפיפיור יוחנן פאולוס השני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ