שליט גואטמלה לשעבר המואשם ברצח עם אינו כשיר למשפט

המכון לרפואה משפטית של גואטמלה קבע כי אפרין ריוס מונט, שנאשם במתן פקודות לרצוח מאות איכרים, אינו מסוגל להבין את ההאשמות נגדו. ביהמ"ש יכריע אם לבטל את העמדתו לדין

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
"הארץ"

שליט גואטמלה לשעבר, אפרין ריוס מונט, המואשם ברצח עם בעת אחת מהתקופות האכזריות ביותר במלחמת האזרחים של המדינה, נמצא בלתי כשיר לעמוד לדין. רופאים קבעו שהוא אינו מסוגל להבין את ההאשמות נגדו, כך דיווח הבי־בי־סי. ריוס מונט, בן 89, שלט במדינה במשך פרק זמן קצר בשנות ה–80.

לדו"ח הרפואי שביצעו רופאים מהמכון לרפואה משפטית של עשויות להיות השלכות על שני משפטים נפרדים — באחד מהם מואשם ריוס במתן פקודה לרצוח מאות איכרים ובאחר במתן פקודה לרצוח 1,700 מבני המאיה. לפי האישומים, ריוס מונט ומפקד המודיעין שהיה כפוף לו הורו לצבא לבצע 15 מעשי טבח בבני מאיה משבט איקסיל בעיירה קיצ'ה שבצפון גואטמלה.

הגנרל אפרין ריוס מונט בעת משפטו בגואטמלה סיטי באפריל 2013צילום: אי־אף־פי

לפני כשנתיים הורשע ריוס מונט ברצח עם ובפשעי מלחמה ונגזרו עליו 80 שנות מאסר. אלא שבית המשפט העליון במדינה ביטל את ההרשעה בגין בעיות פרוצדורליות והורה על משפט חוזר. המשפט נפתח בינואר האחרון, אך בוטל משנמצא שהשופטת ג'נט ולדס, שהיתה אמורה לנהל אותו, ביטאה בפומבי את דעותיה על רצח עם בתזה שהגישה כסטודנטית ב–2004. לאחר מכן, נקבע מועד פתיחת המשפט ליולי, אך הוא ככל הנראה לא יתקיים בגלל מצבו של ריוס מונט.

נכתב כי "אינו כשיר מבחינה מנטלית, הוא אינו מבין אף אחת מהאשמות נגדו, אינו מבין את רכיבי המשפט ואת ההליכים המשפטיים ואינו מסוגל לתרום להגנתו". הדו"ח הוגש כראיה לבית המשפט המחוזי במדינה, שאמור להחליט אם יש להעמיד לדין את הנאשם בגין מותם של 201 איכרים בתקופת שלטונו. סנגוריו טוענים שהדו"ח ישפיע גם על המשפט המרכזי המתנהל בנפרד על רצח בני מאיה, משפט שאמור להיפתח ב–23 ביולי.

ריוס מונט שלט בגואטמלה ממארס 1982 עד אוגוסט 1983, כשהמדינה היתה נתונה שנמשכה בין השנים 1960 ל–1996. על פי דו"ח של האו"ם בתקופה זו נהרגו או נעלמו בגואטמלה ללא עקבות 200 אלף בני אדם, ויותר מ–90% מהפגיעות בזכויות האדם נעשו בין 1978 ל–1984. לטענת סנגוריו של ריוס מונט, הוא לא היה מודע כלל להרג שביצע הצבא בתושבים הילידים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ