שלושה שבועות אחרי הירי בדרום קרוליינה: דגל הקונפדרציה הוסר מבניין הממשל

הדגל השנוי במחלוקת, שהתנוסס על אדמת בניין הממשל המקומי יותר מ-50 שנה, הוסר לקול תרועות הקהל שהגיע לצפות ברגע ההיסטורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הורדת דגל הקונפדרציה בדרום קרולינה, היום. הקהל קרא "USA!"

בצעד המהווה סגירת פרק עבור סמל הדרום העמוק בארה"ב ועברו הגזעני, הורד היום (שישי) דגל הקונפדרציה מאדמת בניין הממשל המקומי בדרום קרוליינה, מעליו הוא התנוסס במשך יותר מ-50 שנה. הדגל הוסר על ידי משמר כבוד של חיילים שחורים ולבנים, תחת אבטחה כבדה ולקול תרועות הקהל הרב שבא לצפות באירוע. זאת, ימים לאחר דיון טעון בסנאט המקומי, ואישורה הסופי אתמול של המושלת ניקי היילי שאמרה כי הדגל יורד "באופן מכובד".

הסרת הדגל מתרחשת יותר משלושה שבועות אחרי שתשעה מתפללים שחורים נרצחו בכנסיית עמנואל האפריקאית-מתודיסטית-אפיסקופלית שבעיירה צ'רלסטון. הדגל, ששימש את הקונפדרציה של מדינות הדרום במלחמת האזרחים האמריקאית, היה זה זמן רב מקור למחלוקות עמוקות ומחאות ציבוריות. אולם הטבח ב-17 ביולי בכנסייה, שהרשויות מגדירות כפשע שנאה, הוביל את המושלת היילי ועשרות גורמים אחרים משתי המפלגות הגדולות לדרוש את הסרתו.

הדגל יאופסן בחדר המזכרות והמוזיאון הצבאי של הקונפדרציה, מוזיאון בתמיכת המדינה הנמצא סמוך לגבעת הקפיטול של דרום קרוליינה, והתורן שעליו התנוסס יוסר מאדמת בניין הממשלה. "זהו רגע משמעותי עבור דרום קרוליינה", אמר ג'ק באס, פרופסור אמריטוס למדעי החברה והרוח בקולג' צ'רלסטון. "יש לכך חשיבות רבה, זו יכולה להיות נקודת מפנה", הוסיף.

עשרות בני אדם התאספו משעות הבוקר המוקדמות סמוך לדגל, שהרשויות הקיפו במחסומים יממה קודם לכן. כמה מהם החזיקו בשלטים או לבשו חולצות המביעות התנגדות לדגל, וכמה המתינו בחום הבוקר על המדשאות בכסאות מתקפלים שהביאו מבתיהם. "חשבתי על כל האפריקאים-אמריקאים שאיבדו את חייהם בגלל הדגל, בגלל השנאה שהוא מייצג", אמרה תרסה בוג'ס, גננת בת 48 שהגיעה למקום מעט אחרי שש בבוקר. "אני יודעת שאמריקאים רבים היו שמחים להיות כאן היום", הוסיפה.

הקהל שבא לצפות בהורדת הדגל, היוםצילום: אי־אף־פי

להסרת הסמל יכולה להיות משמעות מעשית ארוכת טווח. דרום קרוליינה עמלה בשנים האחרונות לעודד תאגידים בינלאומיים להשקיע בה, ובאס ואחרים מאמינים כי למדינה יהיה קל יותר לעשות זאת כעת, כשהדגל הוסר. בעיני לבנים רבים בדרום ארה"ב הדגל מסמל את ההיסטוריה והמורשת הדרומית, אולם אפריקאים-אמריקאים ורבים אחרים רואים בו סמל לעבדות ולגזענות הלבנה.

הסרת הדגל היתה זה זמן רב מטרה עבור ליברלים במדינה. אולם באס ורבים אחרים אומרים כי לא ברור אם ההישג הליברלי הנדיר הזה, במדינה הנשלטת בידי שמרנים רפובליקאים, יוביל לשינויי מדיניות נוספים להם קוראים ליברלים ופעילי זכויות האזרח.

בכל מקרה, הסרתו של הדגל משקפת נקודת מפנה חשובה בדרמה המתחוללת במדינה זה עשורים. הדגל התנוסס במקור מעל גבעת הקפיטול של דרום קרוליינה בתחילת שנות ה-60, בשיא ימי ההתנגדות לאינטגרציה בדרום הלבן. הוא הועבר בשנת 2000 לעמדה הסמוכה לאנדרטת חיל הקונפדרציה לאחר תקופה של הפגנות סוערות, ונותר אחד מהסוגיות המפלגות ביותר במדינה.

היה זה הטבח בכנסייה בצ'רלסטון שהוביל את היילי ועשרות נבחרי ציבור אחרים בשתי המפלגות לדרוש את הסרת הדגל. הזעם שעורר הירי, וההערכה הרבה למשפחות הקורבנות שמחלו ליורה, דילן רוף, תרמו ליצירת אווירה חיובית שלא רק שינתה את עמדתה של היילי, שבעבר תמכה בדגל, אלא גם סייעה להצעת החוק הקוראת להסרתו לזכות בתמיכת הסנאט, שכמו בית הנבחרים במדינה נשלט בידי המפלגה הרפובליקאית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ