המוניטין של נשיא מקסיקו נהרס: בריחת ברון הסמים מראה מי האיש החזק במדינה

כשנעצר חואקין גוסמן בשנה שעברה הבטיח הנשיא פנייה נייטו כי בריחתו תהיה "בלתי נסלחת". כעת חוזרים דבריו של הנשיא לרדוף אותו, והתדמית שטיפח כלוחם שחיתות מאבדת במהירות מכוחה

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות ביטחון בוחנים צינור באתר בנייה שדרכו ככל הנראה ברח גוסמן, השבועצילום: אי־אף־פי

נשיא מקסיקו אנריקה פנייה נייטו הציג מאז ומעולם בפני בוחריו תדמית מצוחצחת, ולא משנה כמה חבול או מוכה הוא היה. שנים הציג עצמו כנער פלא שיילחם בשחיתות וחדלות האישים במדינה. אפילו כשתושבי מקסיקו התלוננו שרפורמות הדגל של הנשיא בתחומי האנרגיה, תקשורת והחינוך אינן מביאות לתוצאות הרצויות, נצמד פנייה נייטו למנטרה הקבועה, ביקש ממבקריו להתאזר בסבלנות ואמר כי שינויים אמיתיים דורשים זמן.

אך בעיני רבים במקסיקו, בריחתו המדהימה של ברון הסמים המושמץ ביותר במדינה, חואקין "אל צ'אפו" גוסמן, ניפצה את הנרטיב של הנשיא. מאז סוף השבוע תוהים רבים כמה מאמינותו המתערערת של פנייה נייטו חמקה עם גוסמן דרך מנהרת הבריחה באורך קילומטר וחצי שנחפרה עבורו. "האשמות בדבר חוסר יכולת ממש משגעות אותם, הן נוגדות את הנרטיב", אומר המומחה לביטחון ואיש המודיעין לשעבר אלחנדרו הופ, בהתייחסו לממשל הנשיא.

צוות החקירה בוחן את קצה המנהרה שדרכה ברח ככל הנראה גוסמןצילום: אי־אף־פי

גוסמן נעצר ב–2014 על ידי הרשויות במקסיקו, אשר קיבלו סיוע מודיעיני מארצות הברית, שכינתה אז את המבצע "המצוד הגדול בהיסטוריה". המעצר היה הישג גדול לזכותו של פנייה נייטו, והממשל השתמש בו כדוגמה לשלטון יעיל. לאור תקדים העבר – גוסמן ברח ב–2011 מבית כלא שבו הוחזק וחמק במשך שנים מהשלטונות במקסיקו – הבטיח הנשיא פנייה נייטו לציבור שמחדל מסוג זה לא יקרה תחת פיקוחו. בריחה נוספת תהיה "בלתי נסלחת", אמר אז הנשיא.

כעת חוזריו דבריו של פנייה נייטו לרדוף אותו. גוסמן ברח ממה שאמור להיות בית הכלא השמור ביותר במקסיקו, ואם לא די בכך, הבריחה התרחשה במדינת המחוז שממנה מגיע הנשיא, ושבה כיהן כמושל לפני שנבחר לתפקידו ב–2012. אחרי ההבטחות הגדולות, הפכה הפרשה לסמל לחוסר יכולתו של הנשיא להתמודד עם השחיתות העמוקה הפושה במדינה.

"היעדר שלטון החוק ונזקי השחיתות על מערכות המשפט והכליאה במקסיקו הם ככל הנראה הבעיות החמורות ביותר במדינה", אומר ההיסטוריון אנריקה קראוסה. לדבריו, "הבריחה רק מדגישה את המציאות האכזרית. אנחנו צריכים רפורמה בבסיסה של המערכת". בהתייחסו להשפעות הבריחה אמר קראוסה כי "הסיוט הגדול ביותר שלנו התרחש. יש לכך השפעה נוראית, מעשית וסימבולית".

הפעולה עצמה יכולה לזכות בתואר בריחת המילניום, וסביר להניח שהדבר לא ישתנה בקרוב. גוסמן, ברון הסמים הגדול בעולם, ברח לאחר 16 חודשים בכלא דרך מנהרה שבה הותקנה מערכת אוורור ולנוחיותו הושאר בה אופנוע. גוסמן דורג לאחרונה במקום ה–14 של רשימת עשירי העולם של מגזין פורבס. הוא עומד בראש קרטל סינלואה, סינדיקט הפשע החזק בעולם, הקרוי על שמה של אחת מדינות המחוז של מקסיקו. רבים במקסיקו טוענים כעת כי הבריחה מוכיחה כי גוסמן הוא האדם החזק ביותר במקסיקו, ולא משנה מה הנשיא פיינה נייטו אומר בנידון.

נשיא מקסיקו בביקור בפריז, אתמולצילום: אי־אף־פי

ב–2011 ברח גוסמן מבית הכלא אלטיפלאנו, ככל הנראה כשהוא מסתתר במשאית כביסה. על פי אנאבל הרנאנדס, מחבר ספר על המאפיה במקסיקו, גוסמן ברח אז לבוש במדי שוטר ובליווי כוח משטרתי. בעת שריצה את עונשו ניהל גוסמן את בית הכלא כפי שניהל את קרטל הסמים: בין היתר הוא ארגן מסיבות חג מולד למשפחתו בתוך הכלא, ולעתים נמשכו אירועים אלה מספר ימים. גם בבריחה האחרונה היו מעורבים, כמעט בוודאות, נציגי רשויות בדרגים שונים. כך למשל, מנהל הכלא שממנו ברח גוסמן בסוף השבוע נעצר על ידי המשטרה. השאלה כעת היא מי עוד סייע לברון הסמים להימלט, ובאילו תפקידים בכירים מחזיקים אותם אנשים.

כתבת "יורוניוז" על בריחתו של אל צ'אפו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ