קלינטון תעיד בפני ועדת הקונגרס החוקרת את ההתקפה בבנגאזי

שני מפקחים כלליים מצאו מידע מסווג שאוחסן על שרתה הפרטי של שרת החוץ לשעבר. חקירת האירוע שבו נרצח השגריר הפכה לקרב על הגישה לתכתובות האלקטרוניות של קלינטון

רויטרס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלינטון בכנס של המפלגה הדמוקרטית באיווה, בשבוע שעברצילום: בלומברג

הילרי קלינטון תעיד ב–22 באוקטובר בפני ועדת בית הנבחרים החוקרת את מותם של ארבעה אזרחי ארצות הברית בהתקפה על הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי, לוב ב–2012, כך נמסר אתמול (שבת) ממטה הקמפיין של המתמודדת במרוץ לנשיאות ארה"ב. ההודעה התקבלה יממה לאחר הודעתם של שני מפקחים כלליים מטעם הממשל, כי התגלה מידע מסווג בתכתובות הדואר האלקטרוני שקלינטון איחסנה על שרת פרטי בזמן כהונתה כשרת חוץ.

הוועדה, בראשות הרפובליקאי טריי גאודי, חוקרת את מותם של שגריר ארה"ב ושלושה אזרחים אמריקאים נוספים בהתקפה על הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי, שהתרחשה בעת שקלינטון כיהנה כשרת חוץ. בחודשים האחרונים, חקירת האירוע הפכה לקרב על גישה לתכתובות הדואר האלקטרוני של קלינטון ושרת המחשב שלה. על רקע המרוץ המתחמם לנשיאות ארה"ב, ניצלה המפלגה הרפובליקאית את הגילוי כי קלינטון השתמשה בעת כהונתה כשרה בשרת פרטי במקום להשתמש בשרת ממשלתי.

בסוף השבוע הודיעו מפקחים מטעם ממשלת ארה"ב כי גילו מידע מסווג בחשבון הדואר האלקטרוני הפרטי שבו השתמשה כשרת חוץ, והצהירו שאסור היה שסודות מדינה אלה יאוחסנו מחוץ למערכות ממשלתיות בטוחות. במשך חודשים טענה קלינטון כי לא שמרה מידע מסווג על השרת הפרטי שבו השתמשה. בתגובה להודעת המפקחים נמסר ממטה הבחירות של קלינטון כי כל מידע ממשלתי מסווג שהתגלה על השרת, סווג בדיעבד.

הקונסוליה האמריקאית בלוב עולה בלהבות, ספטמבר 2012צילום: רויטרס

עם זאת, המפקחים הכלליים של משרד החוץ וסוכנויות המודיעין אמרו שהמידע הסודי שהתגלה היה מסווג כשנשלח, וכי הוא עדיין מוגדר כמסווג. "אסור היה שהמידע המסווג הזה יעבור במערכת אישית לא מסווגת", אמר המפקח הכללי של משרד החוץ, סטיב ליניק, בהודעה שנחתמה על ידיו ועל ידי המפקח הכללי על קהילת המודיעין, צ'רלס מקאלה.

ממצאי הבדיקה של שני המפקחים הכלליים מעוררים שאלות בנוגע לנוהגה של קלינטון להשתמש בחשבון הדואר האלקטרוני הפרטי שלה בתקופת כהונתה כשרת חוץ. יריביה במפלגה הרפובליקאית ופעילים למען שקיפות שלטונית מתחו ביקורת על קלינטון, אך מסקרי דעת קהל עולה כי הפרשה לא עוררה תרעומת גדולה בקרב בוחרים ברחבי המדינה.

בהודעת המשותפת מסרו שני המפקחים הכלליים כי מקורו של המידע המסווג בסוכנויות המודיעין של ארה"ב. החוק בארה"ב אוסר על קבלת מסמכים ותדריכים מסווגים ותמצותם בתכתובות דואר אלקטרוני לא מאובטחות. עם זאת, שני המפקחים לא ציינו אם קלינטון שלחה או קיבלה את התכתובות הנדונות. אם היא קיבלה אותן, לא ידוע אם השרה לשעבר ידעה שהן מכילות סודות מדינה, שכן לא נכתב בהן כי הן מכילות מידע מסווג. 

עדיין לא ידוע מה כמות המידע המסווג שאוחסן בשרת הפרטי של קלינטון. המפקחים ציינו שבדקו 40 תכתובות אלקטרוניות, שבהן מצאו ארבעה סודות מדינה. עם זאת, לצד ההצהרה המשותפת, פרסם המפקח מקאלה הצהרה נוספת, שבה אמר כי על אף שמשרד החוץ העניק גישה מוגבלת למפקח המשרד, דחה המשרד את בקשתו של מקאלה לקבל גישה ל–30 אלף תכתובות אלקטרוניות שקלינטון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ