קולומביה משהה את ההתקפות האוויריות נגד המורדים

בניסיון להתניע את שיחות השלום, הודיע נשיא קולומביה על הפסקת ההפצצות נגד ארגון הגרילה FARC, שהכריז מוקדם יותר החודש על הפסקת אש חד-צדדית

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

נשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס, הורה לעצור את התקיפות האוויריות נגד מחנות ארגון הגרילה "הכוחות המזוינים המהפכניים של קולומביה" (FARC), בניסיון להפיג את המתיחות בין שני הצדדים המנסים להגיע להסכם שלום לאחר חמישה עשורים של לחימה. החלטתו של סנטוס, עליה הכריז אתמול (שבת), באה ימים לאחר שהמורדים הודיעו על הפסקת אש חד-צדדית, צעד שהיווה פריצת דרך בשיחות בין הצדדים, המצויות במשבר בשל הידרדרות הלחימה.

"הסכמנו להרגיע את הסכסוך. זה אומר פחות הרוגים, פחות סבל ופחות קורבנות", אמר סנטוס בטקס צבאי בעיר הנמל קרטחנה. "החל מהיום, הפצצות אוויריות יתבצעו רק בהוראתו הישירה של הנשיא", הוסיף.

שני הצדדים משתתפים בשיחות שלום שנערכות בקובה זה שנתיים וחצי, שנועדו להביא לסיום את המלחמה הארוכה ביותר באמריקה הלטינית, שהביאה למותם של 220 אלף איש ועקירתם של מיליונים במהלך 50 השנה האחרונות. אולם המשא ומתן נקלע לקשיים בשל התגברות הלחימה השנה.

הפסקת האש החד צדדית של המורדים, השישית עליה הכריזו, החלה ביום שני ותימשך חודש. הפסקת האש הקודמת הופסקה לפני חודשיים, בעקבות הפצצות הממשלה נגד מחנות המורדים, שגרמו למותם של 26 בני אדם. המבצע הממשלתי התרחש בתגובה לסדרת התקפות של המורדים, כולל מתקפה לילית על יחידה צבאית בה נהרגו עשרה חיילים בעת שנתם.

מנהיגי FARC הכריזו ב-20 ביולי כי הם מחדשים את הפסקת האש החד צדדית אותה השהו חודשיים קודם לכן, בעקבות הפצצות של הממשלה נגד מחנותיהם שגרמו למותם של 26 בני אדם. המבצע הממשלתי התרחש בתגובה לסדרת התקפות של המורדים, כולל מתקפה לילית על יחידה צבאית בה נהרגו עשרה חיילים בעת שנתם.

בחודשים האחרונים, חוסר האמון בין שני הצדדים גדל והלחימה החריפה. לראשונה מאז החלו שיחות השלום, מראים סקרים כי יותר קולומביאנים תומכים בפתרון צבאי לסכסוך מאשר במשא ומתן.

סנטוס אמר כי הוא יבחן את ההתקדמות בארבעת החודשים הקרובים, כדי להחליט אם השיחות יימשכו. FARC קוראים זה זמן רב להפסקת אש דו-צדדית, צעד אותו הממשלה דוחה בטענה כי המורדים השתמשו בהפסקות אש קודמות כדי להתחמש מחדש. סנטוס הדגיש כי הניסיון להפיג את הלחימה אינו מהווה הפסקת אש, וכי הצבא יגיב בהתאם למעשי המורדים.

הממשלה והמורדים כבר הגיעו להסכמות בנוגע לרפורמה על חלוקת קרקעות, שילוב מורדים לשעבר בפוליטיקה ואסטרטגיה משותפת למאבק בסחר בסמים. הם גם הכריזו על מאמץ משותף להסרת המוקשים הרבים שהוטמנו באדמת קולומביה. אולם כמה סוגיות קשות נותרו במחלוקת, בהן דרישת הנושאים והנותנים מטעם המורדים כי מנהיגיהם לא יועמדו למאסר על פשעים שביצעו לוחמים תחת פיקודם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ