שוטר מסינסינטי יועמד לדין באשמת רצח גבר שחור לא חמוש

סרטון ממצלמת הגוף של השוטר ריי טנסינג מראה כיצד ירה בסמואל דובויס, לאחר שעצר אותו בגין עבירת תנועה רגילה. התקרית מצטרפת לשורה של מקרי הרג של בני מיעוטים על ידי המשטרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום תקרית הירי ממלצמת הגוף של השוטר טנסינג

שוטר לבן מסינסינטי יועמד לדין בגין אשמת רצח, במה שהתביעה מכנה "ירי אווילי וחסר טעם" בגבר שחור לא חמוש. השוטר ריי טנסינג ירה בשבוע שעבר למוות בסמואל דובויס, לאחר שעצר את רכבו של הגבר בן ה–43 בגין עבירת תנועה רגילה.

בסרטון של התקרית שפרסם התובע מטעם מחוז המילטון שסינסינטי, אוהיו, נראה האירוע כפי שתועד במצלמת הגוף של השוטר. התובע ג'וזף דטרס אמר כי הסרטון הוא ראיה מכריעה לכך שדוביוס לא התנהג בתוקפנות כלפי השוטר או היווה איום עליו. עוד עולה מהסרטון כי השוטר ריי טנסינג שיקר כשטען כי נגרר על ידי רכבו של דובויס. בסרטון עצמו נראה דובויס ברכבו כשהשוטר ניגש אליו. השוטר שואל את דובויס אם הרכב שייך לו ומבקש לראות את רשיון הנהיגה שלו. דובויס מתקשה למצוא את רשיון הנהיגה שלו, ובזמן שהוא מחפש אחריו מבחין השוטר בבקבוק משקה אלכוהולי ברכב. לאחר כשתי דקות מנסה השוטר לפתוח את דלת הרכב, ובהמולה שנוצרת שולף טנסינג את אקדחו ויורה בדובויס.

חבר מושבעים גדול קבע כי יש להגיש כתב אישום נגד השוטר באשמת הריגה ובאשמת רצח – עבירה שעונשה עד מאסר עולם. "זה היה ירי אווילי וחסר טעם", אמר דטרס במסיבת עיתונאים. התובע השתמש בביטויים חריפים כדי לגנות את הירי שהתרחש ב–19 ביולי, את טענות השוטר והשוטר עצמו. "דברים כאלו לא קורים בארצות הברית, בסדר?", אמר התובע והוסיף: "דברים כאלו יכולים לקרות באפגניסטאן. אנשים לא נורים בגלל עבירות תנועה". השוטר טנסינג, שירה בראשו של דובויס, "לא התעמת עם אדם שהואשם ברצח", אמר התובע דטרס, "הוא טיפל באדם שלא היתה לו לוחית רישוי קדמית". התובע ציין כי "המשרד בחן קרוב לוודאי מאה מקרי ירי על ידי שוטרים וזו הפעם הראשונה שחשבנו 'ללא ספק זהו רצח'".

השוטר ריי טנסינגצילום: רויטרס

עורך דין מטעמו של השוטר טנסינג, סטו מתיוס, התבטא בראיון לתחנת טלוויזיה מקומית נגד התובע ואמר כי סרטון אחר של התקרית יספר סיפור שונה. לדבריו, מרשו פרץ בבכי כששמע על החלטת חבר המושבעים. ממשרד התובע המחוזי נמסר כי אף שוטר במחוז המילטון לא הועמד מעולם לדין בגין רצח בעת מילוי תפקידו. במסיבת העיתונאים אמר התובע דטרס כי טנסינג "כלל לא היה צריך להיות שוטר", אך לא מסר פרטים נוספים בנושא.

משנשאל אם השוטר טנסינג, בן 25, ניסה להטעות את החוקרים ענה התובע דטרס: "כן, אני חושב שהוא המציא תירוץ להריגה של אדם אחר". התובע הוסיף כי הוא חושב שהשוטר "איבד את סבלנותו משום שדובויס לא יצא מהרכב".

מותו של דובויס, מצטרף לשורה של תקריות אלימות בארה"ב שבהן היו מעורבים בני מיעוטים ושוטרים, בין היתר התרחשו תקריות קטלניות בסטטן איילנד, קליבלנד, בולטימור ופרגוסון, וכותצאה מהן התעורר דיון סוער בשאלת הכוח הקטלני שמפעילים נציגי הרשויות והתפקיד של יחסי גזע בארה"ב במשימות שיטור. רבות מהתקריות תועדו במצלמות וידאו, וסרטונים אלו משמשים כראיות מטרידות הסותרים לעיתים קרובות את טענות השוטרים המעורבים.

תמונה של דובויס קרוב למקום שבו נורה, השבועצילום: אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ