מקורביו של סגן נשיא ארה"ב ביידן: הוא שוקל להתמודד לנשיאות ארה"ב

על פי הדיווח, ראש הסגל של ביידן בבית הלבן החל להיפגש עם בכירים במפלגה הדמוקרטית ועם תורמים פוטנציאליים. לדבריהם, הנושא עלה בעיקר אחרי מותו מסרטן של בנו בו שרצה מאוד שאביו ירוץ

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
ניו יורק טיימס

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, ויועציו החלו לבחון ברצינות את האפשרות שיתמודד בפריימריז הדמוקרטיים לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב שייערכו ב–2016. כך אומרים כמה אנשים ששוחחו עם ביידן ויועציו הקרובים. התמודדות אפשרית שלו עשויה להפוך את הזירה הדמוקרטית שכרגע נשלטת בעיקר על ידי המועמדת המובילה, שרת החוץ לשעבר הילארי קלינטון, ולהוות איום ישיר עליה.

יועצים ומקורבים של סגן הנשיא ביידן החלו באחרונה ליצור קשר עם מנהיגים במפלגה הדמוקרטית ועם תורמים פוטנציאליים שעדיין לא התחייבו לתרום לאף אחד מהמועמדים, בהם גם קלינטון, או כאלה שרואים בקלינטון מועמדת לא מתאימה למירוץ ושיותר ויותר נקודות חולשה שלה נחשפות.

ביידן וקלינטון ב-2010צילום: ASSOCIATED PRESS

השיחות עמם, שאת רובן יזם ראש הסגל של ביידן בבית הלבן סטיב ריקאטי, נערכו בשיחות טלפון חשאיות ובארוחות צהריים פרטיות. הרעיון שביידן ירוץ הלך וצבר תאוצה לאחר שבנו בו ביידן מת לאחר מאבק בסרטן המוח בגיל 46. "זה לא שאנחנו לא אוהבים את הילארי. זה פשוט שאנחנו רוצים לנצח בבית הלבן", אמר ריצ'ארד הרפוטליאן, עורך דין ותורם של המפלגה הדמקרטית שנפגש עם ריקאטי לפני שבו מת. "יש לנו יותר סיכוי לנצח עם מישהו שלא עומד לפני כל מיני הסחות דעת כמו שקורה עד עכשיו עם הקמפיין של הילארי".

בשבוע שעבר דווח כי משרד המשפטים האמריקאי שוקל לפתוח בחקירה כדי לבדוק אם מידע ממשלתי רגיש הודלף בשימוש שעשתה קלינטון בחשבון מייל פרטי בזמן כהונתה. הדרישה לפתוח בחקירה התקבלה ממשרד החוץ האמריקאי ומסוכנויות המודיעין שלהערכתם המיילים ששלחה קלינטון מחשבונה הפרטי הכילו מאות תכתובות שעשויות לכלול מידע מסווג. מעשרות אלפי תכתובות המייל שסקרו אנשי משרד החוץ התברר כי קלינטון נהגה להתייעץ בענייני מדיניות שונים לאורך תקופת כהונתה עם אחד מידידיה, סידני בלומנטל - שקשריו עם משפחת קלינטון החלו עוד בתקופת נשיאותו של ביל קלינטון - על אף שלא הועסק על ידי הממשל.

אתמול דיווחה כתבת של הניו יורק טיימס, מאורין דאוד, כי ביידן החל להיפגש במגוריו עם חברים, בני משפחה ותורמים ודן עמם על ההתמודדות ועל התחרות מול קלינטון במדינות איווה וניו המפשייר. "הוא היה כל כך קרוב לבנו בו ולבו נשבר כל כך, שהייתי בטוח, למען האמת, שלא יהיה לו מספיק כוח לרוץ", אמר תומך של ביידן, מייקל תורנטון. "אבל יש סימנים שאולי הוא כן רוצה ואולי זה מה שבו היה רוצה בשבילו", הוסיף.

ביידן בהלוויית בנו בו, ביוני. ביקש ממנו שיבטיח שירוץצילום: אי־פי

התמודדותו של ביידן (72), אם אכן יחליט לרוץ למשרה הבכירה ביותר בבית הלבן, לא תהיה קלה. לקלינטון יש תמיכה גדולה מאוד והפופולריות שלה בשיאה בקרב הדמוקרטים, בעיקר בקרב אלה שמדמיינים לראשונה בהיסטוריה של ארה"ב אשה בראשות הבית הלבן. כמו כן, קלינטון כבר אספה במירוץ שלה תרומות בסך מיליוני דולרים.

איש המפלגה הדמוקרטית שמקורב לשיחות בין ביידן לאנשיו אמר כי מדובר בשילוב של תורמים וחברים קרובים, שמנסים לעודד את רוחו של ביידן באבלו הפרטי על בנו, ושל סקרים אחרונים שמראים ירידה מסוימת בתמיכה בקלינטון בקרב מצביעים שאינם משתייכים למפלגה. מסקר שפורסם בסוף השבוע עלה כי 57% מהנשאלים אמרו שקלינטון אינה כנה ואינה אמינה. 52% אמרו עוד כי לא באמת אכפת לה מהצרכים ומהבעיות שלהם. מנגד 58% אמרו שביידן הוא כן ומהימן ו–57% אמרו שהם סבורים שאכפת לו מהם. עם זאת, רוב הסקרים עדיין מצביעים על תמיכה בקלינטון, בעיקר בקרב חברי המפלגה.

לדברי דאוד, עוד כשגסס מסרטן ביקש בו מאביו להבטיח לו שירוץ לנשיאות. הוא אמר לו כי אסור שהבית הלבן יחזור לידי משפחת קלינטון וכי למדינה יהיה יותר טוב אם ביידן ינחיל בה את ערכיו. גם בנו השני של ביידן, האנטר, מעודד אותו לרוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ