ראש ממשלת קנדה פיזר את הפרלמנט לקראת הבחירות באוקטובר

לאחר עשור בשלטון, המפלגה השמרנית של ראש הממשלה סטיבן הרפר עשויה לאבד את הרוב בבית הנבחרים, בעוד מפלגת המרכז-שמאל צמודה אליה בסקרים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר ביקש היום מהמושל הכללי לפזר את הפרלמנט, לקראת הבחירות הכלליות שייערכו ב-19 באוקטובר. בכך נפתח מסע הבחירות, הצפוי להתמקד בכלכלה המקרטעת של קנדה ובנושאים ביטחוניים.

מפלגת המרכז-ימין של הרפר, המפלגה השמרנית, נמצאת בשלטון מאז 2006, אולם פרשנים אומרים כי היא עשויה לאבד את הרוב שלה בבית הנבחרים. במצב כזה יהיה הרפר תלוי בשתי מפלגות המרכז-שמאל מהאופוזיציה, היכולות להתאחד ולמנוע ממנו להקים ממשלה. הרפר יוכל להקים ממשלת מיעוט, אך אלה לרוב אינן מחזיקות מעמד בקנדה יותר מ-18 חודשים.

ראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר, במסיבת עיתונאים, היוםצילום: רויטרס

הרפר, בן 56, אומר כי רק הוא יכול לשקם את הכלכלה, הנאבקת בעקבות השפעות ההאטה הכלכלית העולמית והירידה במחירי הנפט, ייצאו קנדי מרכזי. מפלגות האופוזיציה טוענות כי הרפר לא הצליח לנהל את הכלכלה כראוי וכי עליו להגדיל את תקציבי המדינה, צעד שלטענתו יוביל למשבר כמו זה המתחולל ביוון.

אם יצליח הרפר להקים ממשלה, הוא יהיה ראש הממשלה הראשון מאז סר וילפריד לורייה ב-1908 הזוכה בארבע בחירות רצופות. הרפר הכריז על הבחירות לאחר שנפגש עם המושל הכללי דיוויד ג'ונסטון - נציגה של המלכה אליזבת, העומדת בראש המדינה - כדי לבקש ממנו באופן רשמי לפזר את הפרלמנט. "רווחתנו תלויה בכלכלה, והמנהיג הלא נכון יגרום נזק ממשי", אמר הרפר. "אין זה הזמן לתוכניות כלכליות מזיקות, מהסוג שגורם לנזק כה רב במקומות אחרים בעולם", הוסיף.

מימין: מנהיג הליברלים ג'סטין טרודו, ראש הממשלה סטיבן הרפר, ומנהיג המפלגה הדמוקרטית החדשה תומאס מולקייר, במופע רודיאו בקלגריצילום: רויטרס

על פי נתונים שהתפרסמו בסוף השבוע, התמ"ג (תוצר לאומי גולמי) של קנדה ירד בחודש מאי, בפעם החמישית ברצף. הדולר הקנדי איבד יותר מ-20% מערכו מול הדולר האמריקאי במהלך השנתיים האחרונות.

סקר חדש שהתפרסם ביום ראשון העניק לשמרנים יתרון קטן ביותר על פני מפלגת הדמוקרטים החדשים (NDP), בראשות תומאס מולקייר, שמעולם לא עלתה לשלטון בקנדה. המפלגה הליברלית בראשות ג'סטין טרודו, בנו של ראש הממשלה לשעבר פייר אליוט טרודו, ששלטה בקנדה במשך שנים, נמצאת במקום השלישי בפער קטן. שלוש המפלגות מקבלות כ-30% אחוזים מהקולות. סקרים אחרים העניקו ל-NDP יתרון קטן על פני מפלגת השלטון.

שתי מפלגות האופוזיציה אומרות כי קנדה זקוקה לשינוי מהרפר, שבתקופתו קידם מדיניות המזוהה עם הימין במדינה הנוטה באופן מסורתי למרכז-שמאל. כראש ממשלה הרפר קיצץ במסים, תמך בתעשיית הנפט מול הלובי הסביבתי, החמיר את החוקים הפליליים במדינה והגדיל את תקציבי הצבא.

חמש מבין שש מערכות הבחירות האחרונות בקנדה נמשכו מעט יותר מחמישה שבועות - משך הזמן המינימלי למערכת בחירות במדינה. הקמפיין הקרוב, שיימשך 11 שבועות, יהיה הארוך ביותר בתולדות קנדה המודרנית, מאז 1872, אף שהמפלגות מנהלות קמפיין לא רשמי זה חודשים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ