במלחמה התקשורתית בין טראמפ 
לפוקס ניוז שני הצדדים מנצחים

ברשת החדשות יודעים שלחץ על טראמפ עשוי למצב אותם כחלק "מהתקשורת השמאלנית". עבור ראשיה, הדילמה מסתכמת בשאלה אם לדרוש מאיל ההון דין וחשבון או לתת לצופים ליהנות מהמופע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפרשה החלה ביום חמישי עם השאלות שכוכבת רשת "פוקס ניוז", מייגן קלי, הפנתה לדונאלד טראמפ בעימות הטלוויזיני בין המועמדים הרפובליקאים לנשיאות. טראמפ לא היסס וענה לקלי בלשון שאינה הולמת מתמודד לנשיאות. מנהל הרשת, רוג'ר איילס, התערב, ניסה להרגיע את טראמפ וביקש להגן על המנחה. אם זה נשמע כמו מלחמה בין טראמפ לרשת החדשות, הרי שזו מלחמה לא קונבנציונלית: חורבן הדדי אינו צפוי, אלא מאבק שיועיל לשני הצדדים.

הבוטות והזלזול שטראמפ מפגין כלפי כללי הפוליטיקה והשיח הציבורי הפכו את איל ההון לקטר שאיש אינו יכול לעצור, או מעוניין להסיר ממנו את עיניו. תוכנית הריאליטי בהנחייתו, "המתמחה", אמנם הסתיימה, אבל "מסע הבחירות של טראמפ" הוא מופע בפני עצמו שהתעלמות ממנו עלולה לעלות ביוקר לכלי תקשורת. טראמפ מפיח חיים בעונת המלפפונים של אוגוסט, ומי שמפיקה את מירב התועלת מהתנהגותו הפרועה היא רשת פוקס ניוז. שידור העימות הרפובליקאי, שבו תפס טראמפ את מרכז הבמה, היה עימות הפריימריז הנצפה בהיסטוריה.

מגישת פוקס ניוז מייגן קלי ודונלד טראמפצילום: אי־פי

כדי להפגין את רצינותה בבחינת המועמדים הרפובליקאים, צריכה פוקס ניוז להציב לטראמפ שאלות נוקבות, כפי שקלי עשתה בשבוע שעבר. מאידך, הרשת אינה יכולה להרשות לעצמה להכעיס את טראמפ, וחשוב מכך, את צופיה הרואים בה חלופה לכלי התקשורת הנוטים בעיניהם לשמאל. אם פוקס ניוז תלחץ על טראמפ יותר מדי, היא עשויה להצטייר בעיניהם כחלק מאותה תקשורת מיינסטרים. "סימן השאלה הגדול הוא מה מידת הרגישות שעל הרפובליקאים להפגין בביקורת שלהם על טראמפ או במאמציהם לרסנו", אומר הנשיא לשעבר של רשת סי־אן־אן, ג'ונתן קליין. בשביל פוקס ניוז, הדילמה מסתכמת בשאלה אם לדרוש מטראמפ לתת דין וחשבון על דבריו, או לתת לצופים ליהנות מהמופע כל עוד המתמודד צובר כוח.

גורם נוסף המסבך את הסוגיה עבור פוקס ניוז היא העוינות ארוכת הימים בין טראמפ לרופרט מרדוק, מייסד חברת "21st Century Fox", שפוקס ניוז נמצאת בשליטתה. העוינות בין השניים עלתה שוב לדיון לאחר שמרדוק תקף את טראמפ, אשר ליגלג על נפילתו בשבי של הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין במלחמת וייטנאם. "מתי דונלד טראמפ יפסיק להביך את החברים שלו, שלא לדבר על המדינה כולה?", שאל מרדוק בטוויטר.

אמנם פוקס ניוז לא נהגה במועמדים רפובליקאים לנשיאות בכפפות משי גם בעבר, אבל העימות בין טראמפ חצה את הגבולות המוכרים. קלי לחצה על טראמפ לא רק בנושאים פוליטיים, אלא גם בשאלות הנוגעות לאופיו, ליתר דיוק להתנהגותו כלפי נשים. "לנשים שאתה לא מחבב קראת שמנות, חזירות, מטונפות, חיות מגעילות", אמרה קלי, כוכבת עולה בפוקס ניוז. בעקבות העימות עלו אחוזי הצפייה בתוכניתה היומית של קלי, ואשת החדשות זכתה לתמיכה מצופים שאינם נמנים עם חוג מעריציה. הילרי קלינטון כינתה את הופעתה בעימות "מרשימה בצורה מדהימה".

בעבר היתה מחמאה מסוג זה עלולה להיות בעוכריה של קלי. "כשפוקס ניוז זוכה ליותר מדי שבחים מהתקשורת הממוסדת, זה מסוכן לה", אומר טים גרהאם מארגון המעקב השמרני Media Research Center. אך על פי עלייתו של טראמפ והתפתחויות השבוע האחרון, נראה שהכללים השתנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ