כך יכנו שמרנים את הרפובליקאים שלא ימנים מספיק בעיניהם

עבור רפובליקאים רבים, רוב המועמדים בפריימריז לא מספיק ימנים. הם פשרנים מדי ושמאלנים מדי. כינוי גנאי חדש שהופץ נגדם באינטרנט קורא להם עכשיו גם בוגדים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

התשובות המעורפלות שהעניקו המועמדים בפריימריז הרפובליקאיים לשאלות שהוצגו בפניהם בעימות ששודר בשבוע שעבר ברשת פוקס, לא סיפקו את גולשי הרשתות החברתיות ששטפו את הרשת בטענה כי הן רכות מדי ולא כנות מספיק. הסנאטור מרקו רוביו חייב לשתף יותר את האינטרסים שלו, אמר גולש אחד. מושל פלורידה לשעבר ג'ב בוש חלש בנושאי הגירה, טען גולש אחר. ככל שעבר הזמן התפשט באינטרנט כינוי חדש שהודבק לאותם רפובליקאים לא מספקים – "נבגדמרנים" – שילוב בין המילים נבגדים ושמרנים (cuckservative).

הכינוי החדש אומץ על ידי רפובליקאים רבים, בעיקר לבנים, שחשו שהמועמדים לנשיאות מטעם מפלגתם לא שמרנים מספיק. הם הביעו אכזבה מרצונה של המפלגה להתפשר באופן כללי על דעותיה בגוון נושאים כמו התקציב או המאבק על הסרת דגל הקונפדרציה ממוסדות ממשלתיים בדרום ארה"ב. "זה שם טוב מאוד שמבטא את הייאוש מהשמרנים המתונים ואת הזלזול כלפיהם", אמר ריצ'ארד ספנסר נשיא המכון למדיניות לאומית שמקדמת פעולות לשימור התרבות הלבנה בארה"ב.

משתתפי העימות הרפובליקאי, בשבוע שעברצילום: אי־פי

הכינוי חדש שהוצמד לשמרנים המתונים נועד להשוות אותם לבעל שנבגד על ידי אשתו ונזרק על ידה באופן משפיל (cuckold). לדברי המרכז המשפטי לדרום העני, ארגון חברתי הפועל ללא מטרת רווח ועוקב אחרי קבוצות גזעניות וארגוני שנאה ברחבי המדינה, מדובר ב"כינוי הגנאי האולטימטיבי" שמכוון נגד פוליטיקאים שלאומנים לבנים סבורים שהם סטו יותר מדיי שמאלה, ולטענתם יש במילה גם משמעות גזענית.

רבים מאלה שמשתמשים בהאשטג #בוגדמרנים בטוויטר מחזיקים בדעה שארה"ב הופכת ממדינה הנשלטת בידי לבנים למדינה שמכילה יותר מדי קבוצות מיעוטים שונות. "ישנה קהילה של שמרנים שחושבים שרפובלקאים צריכים להיות גזענים כמוהם", אמר ג'ים הרפר ממכון קאטו בוושינגטון, "אני סבור שישנו מספר רב של אנשים שחושבים שהכינוי הזה "בוגדמרנים" הוא בבחינת ביקורת לגיטימית נגדם". "הם מתנגדים לכל אחד שלא חושב כמוהם במובנים של הגזע הלבן", הוסיף אריק אריקסון, איש תקשורת מוכר מהחוג השמרני שמגנה את הכינוי המעליב.

מנגד דווקא דונלד טראמפ, המועמד אולי הכי שנוי במחלוקת שהיה במפלגה, זוכה לתמיכה גדולה בקרב אותם חוגים קיצוניים שמצדדים בהתבטאויותיו נגד מהגרים. לדברי גורמים בתנועת מסיבת התה, הרפובליקאים שמשתמשים בכינוי "בוגדמרנים" הם לא גזענים אלא אזרחים ששללו מהם את כוחם.

"הפכנו את הרפובליקאים לרוב בסנאט ובבית הנבחרים בוושינגטון ובבתי הנבחרים במדינות רבות כדי שנוכל להציב חזית נגד האג'נדה של אובמה", אמר וויליאם ברוק מדרום קרוליינה החבר במסיבת התה. "אבל הם עשו בדיוק ההפך והסכימו לאשר ולקבל כל דבר שהוצע להם", הוסיף. הוא הבהיר שלמרות שהוא לא שותף באופן מלא לדעותיו וערכיו של טראמפ, הוא יתמוך בו רק בגלל החוזק והקשיחות שלו, בניגוד לאחרים.

אל הכתבה ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ