כך נערך אובמה ליום שאחרי הנשיאות

הנשיא לא נראה מוטרד במיוחד מהעתיד הצפוי לו עם פרישתו. אולם הרחק מעיני התקשורת הוא מתכונן בנחישות ובשאפתנות שאפיינה את מסע הבחירות של 2008 והחל כבר בגיוס תרומות

מייקל שיר וגרדינר האריס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אובמה משחק גולף במסצ'וסטס, בשבוע שעברצילום: אי־פי
מייקל שיר וגרדינר האריס, ניו יורק טיימס

ארוחת הערב שהתקיימה בחדר האוכל הפרטי בקומה עליונה של הבית הלבן נמשכה עד שעת לילה מאוחרת כל כך שבסביבות השעה חצות, המיליארדר ריד הופמן, מייסד הרשת לינקדאין (LinkedIn), תהה בקול אם אולי הנשיא ברק אובמה ירצה לפרוש לשנת הלילה. "תרגיש חופשי להעיף אותנו החוצה", אמר הופמן לנשיא.

אבל הלילה של אובמה רק התחיל. "אני אעיף אתכם החוצה כשיגיע הזמן", ענה לו. ארוחת הערב בהשתתפות אובמה, אשתו מישל ו-13 אורחים, בהם הסופרת טוני מוריסון, מנהל קרנות הגידור מרק לסרי ומנהל קרנות הון הסיכון מעמק הסיליקון ג'ון דור - נמשכה עד אחרי השעה שתיים לפנות בוקר.

אובמה היה "רגוע לגמרי", העיד אחד הנוכחים, הסופר מלקולם גלדוול. הוא סיפר שהנוכחים, עמם נמנו גם השחקנית אווה לונגוריה ומייסד חברת Sun Microsystems וינוד קוסלה, העלו רעיונות בנוגע לעיסוקו הבא של הנשיא, אחרי שיפרוש מתפקידו בבית הלבן. "אני עדיין לא יודע מה יקרה איתנו", אמר ידידו הוותיק של הנשיא מרטי נסביט, המלווה אותו עוד מימיו בשיקגו ועוסק כעת בתכנון פרויקט הספרייה של אובמה ובהקמת קרן בינלאומית.

אובמה אינו מוטרד במיוחד מהעתיד הצפוי לו עם פרישתו, ואם כן, הוא אינו מפגין זאת כלפי חוץ. אולם הרחק מעיני התקשורת הוא נערך לחיים שאחרי בנחישות ובשאפתנות שאפיינה את מסע הבחירות של 2008,שבסופו הגיע לבית הלבן.

ארוחת הערב הארוכה שהתקיימה בחודש פברואר היתה חלק מפעילות נמרצת בבית הלבן ומחוצה לו, של הנשיא, הגברת הראשונה וצוות עוזרים בכירים, שמטרתה הקמת תשתית לפעילות פוסט־נשיאותית ולגיוס מימון של כמיליארד דולר. עוזריו של הנשיא לא ביקשו מהאורחים תרומות להקמת הספרייה עם תום הארוחה, אבל כמה מהם עשויים לתרום למיזם בעתיד.

הזוג ברק ומישל אובמה ובתם סשה ליד הבית הלבן, החודש. בדרכה לחופשהצילום: אי־פי

מיליארד הדולרים - סכום כפול מזה שגייס הנשיא ג'ורג' בוש הבן להקמת הספרייה שלו ומיזמים שונים שהוביל, ישמשו למימון מה שאחד היועצים כינה ספרייה נשיאותית "דיגיטלית תחילה", ספרייה עתירת טכנולוגיות חדשניות. כמו כן, ישמש הכסף להקמת קרן גלובלית שתפעל בכל רחבי העולם.

תומכיו של אובמה יעצו לו להימנע מהטעות שעשה ביל קלינטון, שעוזריו הצליחו לגייס סכום שהספיק רק לבניית הספרייה שלו בליטל רוק שבארקנסו, מה שאילץ את הנשיא לשעבר להמשיך בפעילות גיוס תרומות במשך שנים. שותפיו של אובמה לפרויקט הציבו יעד של לפחות 800 מיליון דולרים - סכום שיממן את הוצאות בניית הספרייה, ויספיק, לדבריהם, לכסות את כל ההוצאות, באופן שהנשיא לא יידרש לגייס תרומות נוספות בעתיד. לדברי אחד היועצים הבכירים, 800 מיליון דולר הם סכום מינימלי, ולא מקסימלי.

עד כה גייס אובמה כ-5.4 מיליון מ-12 תורמים, שכל אחד מהם תרם סכום הנע בין 100 אלף למיליון דולר. איש העסקים משיקגו מייקל סאקס תרם 666,666 דולרים ואיש העסקים משיקגו פרד אייקנר תרם מיליון דולרים. מרק גלוגלי, מנהל קרן השקעות פרטית וג'יימס סיימונז, יזם בתחום הטכנולוגיה, תרמו 340 אלף דולרים כל אחד, לקרן שתפקידה לפקח על פיתוח הספרייה. עם זאת, מאמץ הגיוס העיקרי, לדברי מנהלי הקרן, צפוי עם פרישתו של אובמה מהבית הלבן.

היועצת הבכירה שילה מארי מפקחת בבית הלבן על הפעילות המתמקדת בעתידו של אובמה אחרי פרישתו כדי להבטיח ש-17 החודשים האחרונים לכהונתו יעברו בצורה חלקה, למעט משברים בלתי צפויים.

מביקור שערך באחרונה בבית סוהר פדרלי, עולה כי פעילותו של אובמה אחרי פרישתו מהתפקיד עשויה להתמקד ברפורמות במערכת המשפט הפלילי. ההספד שנשא לזכר אחד מתשעה שחורים שנהרגו בכנסייה בצ'רלסטון שבדרום קרוליינה בישר, לדבריהם, שיקדיש מזמנו גם ליחסים הבין־גזעיים במדינה. הקשרים הדיפלומטיים עם איראן ועם קובה עשויים להיות בסיס לפעילות בתחום מדיניות החוץ.

"הוא מבקש לסיים את תפקידו לגמרי ולהשלים את פועלו", אומרת ואלרי ג'ארט, מאנשי אמונו הקרובים בתוך הבית הלבן. ואולם לדברי גורמים רשמיים בבית הלבן, הנשיא שוקל לעסוק בכמה מנושאי הדגל של כהונתו - ובהם הרפורמה בשירותי הבריאות, צמצום הפערים הכלכליים והמאבק בשינויים האקלימיים - גם אחרי פרישתו בשנת 2017.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ