אחרי ששתי לוחמות התקבלו לריינג'רס: ארה"ב שוקלת לפתוח תפקידי לחימה נוספים בפני חיילות

במשך שנים רבות היו נשים מנועות מלהתחרות על תפקידים קשים ומסוכנים בצבא האמריקאי, אבל באחרונה המגמה משתנה. אדמירל אמריקאי: אין סיבה שנשים שעומדות בציפיות לא יוכלו לשרת ב"אריות הים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לראשונה בהיסטוריה, התקבלו שתי נשים ליחידת הריינג'רס של צבא ארה"ב ופתחו פתח לנשים נוספות שיוכלו להתקבל לתפקידים קשים ומסוכנים בצבא, שלדברי בכירים בו נוטה כעת לקבל נשים למרבית תפקידי הלחימה בחזית, ובהם לשירות בכוחות המיוחדים.

מדיונים ראשוניים בהשתתפות מפקדי צבא עולה כי יחידות חי"ר, חיל הים וחיל האוויר האמריקאים יתחייבו כי לא ימנעו מנשים להתקבל לתפקידים מסוימים. ואולם, מפקדי יחידות הנחתים הביעו חששות בנוגע לשירות נשים במשימות שונות של החיל ועשויים בכל זאת להוציא מן הכלל נשים שמבקשות להתנדב ביחידותיהם. הצבא אמור להגיש את המלצותיו בנושא לשר ההגנה, אשטון קרטר, עד הסתיו הקרוב.

גם אם מפקדי נחתים ינסו להסתייג משירות נשים ביחידות הלוחמות, הם ייתקלו ככל הנראה בהתנגדות מצד בכירים בחיל הים ובמשרד ההגנה המבקשים להחיל מדיניות אחידה בצבא ארה"ב בסוגייה זו.

לעומת הנחתים, פיקוד המבצעים המיוחדים יבקש לאפשר לנשים להתחרות על תפקידים ביחידות הקומנדו הצבאי התובעניות ביותר, ובהן "כלבי הים" וכוח דלתא — בידיעה שעלולים לחלוף שנים עד שנשים ינסו להתקבל ליחידות אלה.

צילום: אי־אף־פי
צילום: אי־פי

בשנים האחרונות מצליחות יותר ויותר נשים להתקבל לתפקידים שהיו בעבר בעיקר נחלת הגברים בכל חלקי הצבא, ובהן החטיבה האווירית למבצעים מיוחדים 160, טייסת המסוקים המתמחה במבצעים מיוחדים והתפרסמה בעיקר אחרי שהשתתפה במבצע לחיסול מנהיג ארגון אל־קאעדה אוסמה בן לאדן. כיום נשים משרתות גם בצוללות חיל הים וביחידות ארטילריה.

אבן דרך משמעותית בסוגיית שירות נשים בצבא האמריקאי תצויין ביום שישי הקרוב, אז יסיימו שתי נשים ראשונות, ששמן לא פורסם, את בית הספר להכשרת לוחמים ביחידות הריינג'רס בפורט בנינג שבג'ורג'יה, שם עברו קורס בן חודשיים במנהיגות בשדה קרב, שנחשב לתובעני במיוחד, פיזית ונפשית. לראשונה בהיסטוריה יענדו נשים את תג היחידה השחור־זהוב הנחשק של הריינג'רס. עם זאת, הן עדיין לא התקבלו באופן רשמי ליחידה.

היסוסיהם של מפקדי חיל הנחתים לקבל נשים לשורותיהם מעידים על הדיונים הסוערים המתקיימים בצבא בנוגע לשינוי בחלקן של הנשים בו ומשקפים את השוני באופיים של החילות השונים ובאופן שבו הם תופסים את אתוס הלוחם.

כיום, רק קומץ תפקידים בחיל הים ובחיל האוויר אינם פתוחים לנשים. בשנה שעברה שקל חיל הים לא לכלול תפקידים מסוימים ברשימת התפקידים הפתוחים בפני נשים כמו שירות בנושאות טילים מונחים, שולות מוקשים וספינות משמר חופים. היו שטענו כי יהיה צורך להשקיע מיליונים כדי להתאים את כלי השיט האלה, הצפויים לצאת משימוש בשנים הקרובות, לנשים וכי זה לא שווה את ההוצאה הכספית הגדולה. אולם ראש מחלקת הצי האמריקאי, ריי מאבוס, ביטל את הטענות האלה בתזכיר ששלח בסוף החודש שעבר, ושהגיע לידי סוכנות הידיעות אי־פי. לדברי מקורות רשמיים, מפקדי חיל הים סבורים שאין למנוע מנשים לשרת בכלי שיט אלה, אם מותר להן לשרת בכל כלי שיט אחר בחיל הים.

חיילות בחיל הים האמריקאי, ב-2013צילום: אי־פי

מפקד בכיר בחיל הים האמריקאי, האדמירל ג'ונתן גרינרט, אמר בראיון כי החיל צפוי לפתוח גם את יחידת "אריות הים" היוקרתית בפני נשים. לדבריו, נשים יוכלו לשרת ביחידה כל עוד הן יעברו כמו כולם את האימון הקשה, שאורך שישה חודשים. "אין שום סיבה שנשים שעומדות בציפיות יימנעו מלהגיע לשם. אנחנו בדרך להגיד לכל מי שחושב שהוא יכול לעמוד בסטנדרטים, שלא מוגבלים לאף מגדר, שהוא יכול להפוך להיות אחד משלנו", אמר.

בצבא האמריקאי ובחיל הנחתים נשים עדיין מנועות מלהתקבל לאלפי תפקידים בחיל הרגלים, בארטילריה ובשריון. מחקרים רבים נערכו בנושא ודיונים ארוכים התקיימו בנוגע להצבתן של נשים בתפקידים כאלה, בעיקר משום שהם כרוכים לעתים קרובות בלחימה ביחידות קטנות בחזית ובמשימות המצריכות מאמץ גופני גדול.

חיל הנחתים הקים השנה כוח משימה שתפקידו לקבוע תקנים לתפקידים שונים שיהיו ניטרליים מבחינה מגדרית, ולהחליט אם שילוב נשים ביחידות קטנות עלול להשפיע על לכידות היחידות או על מוכנותן לקרב. פלוגות שבהן משרתים גברים בלבד ופלוגות מעורבות בילו תקופות של עד שלושה חודשים בקליפורניה והשלימו מגוון רחב של משימות, תוך שהם נתונים למעקב של צוותים שהעריכו את תפקודם בקפידה. בכירים בצבא בוחנים בימים אלה את התוצאות וצפויים להגיש את מסקנותיהם מיד לאחר מכן.

מפקדי הצבא האמריקאי ביצעו מבחנים דומים, וניתחו את כל המשימות הנדרשות מחיילים קרביים. גם הם קבעו תקנים ניטרלים מבחינה מגדרית שיחייבו את היחידות השונות. בתוך כך המשיך הצבא לפתוח בהדרגה כמה תפקידי לחימה, ובהם תפקידים בכוחות ארטילריה, לנשים. בפלישה האמריקאית לאפגניסטאן ולעיראק ב–2003 נלחמו אלפי נשים שהתנדבו לשרת בצבא האמריקאי, וכ–160 מהן נהרגו במהלך פעילותן המבצעית. הרמטכ"ל האמריקאי, מרטין דמפסי, אמר לכתבים ב–2013 כי הוא לא שולל שנשים ישרתו בכוחות המיוחדים האמריקאים, אם כי הוא סבור שייקחו שנים רבות עד שהן יהיו מוכשרות מספיק כדי להיכנס לפעילות מבצעית שוטפת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ