רצח בשידור חי: עמיתיו של היורה טוענים שנהג להסתכסך עם עובדים

וסטר פלאנגן, שירה למוות בכתבת ובצלם בשידור חי, פוטר משתי תחנות טלוויזיה לפחות, לאחר שאיים על עובדים. מעטים זוכרים אותו כאדם נעים, אבל בתחנה הקטנה בווירג'יניה הוא לא היה אהוב במיוחד

אי־פי, גרדיאן וניו יורק טיימס
אי־פי, גרדיאן וניו יורק טיימס

הרבה לפני שצילם עצמו אתמול (רביעי), יורה למוות בכתבת ערוץ החדשות WDBJ אליסון פארקר ובצלם אדם וורד בשידור חי, הרוצח וסטר לי פלאנגן נחשב במקומות שעבד בהם אדם בלתי יציב שמסתכסך עם עמיתיו. הדבר הביא בסופו של דבר לפיטוריו משתי תחנות טלוויזיה לפחות.

כאשר הוא פוטר מתחנת WDBJ בשנת 2013 הוא הוצא מהבניין בכוח על ידי שוטרים, כי סירב לעזוב את המקום מרצונו. כך סיפר ראש מערכת החדשות לשעבר של התחנה, דן דניסון. לדבריו היה לפלאנגן, בן 41, "עבר עשיר בתלונות עמיתים בעבודה, כבר מתחילת עבודתו בתחנה". אך גורמים רשמיים במדינה טוענים כי ההאשמות אלה אינן מבוססות וכי בחקירה לא נמצאה ראיה שפלנגן התנהג באופן גזעני כלפי איש.

במכתב ההתאבדות ששלח פלאנגן לרשת ABC, זמן קצר לאחר הירי, כתב כי ירה בעיתונאים בגלל הירי בכנסייה השחורה בצ'רלסטון בחודש יוני. לדבריו הוא גם סבל מאפלייה על בסיס גזעי, מהטרדות מיניות ומהתעמרויות והותקף בשל היותו הומו שחור. שעות אחרי הירי ופרסום סרטוניו ברשתות החברתיות, ריסק פלאנגן את רכבו וירה בעצמו. הוא מת מפצעיו בבית החולים.

סכסוך העבודה שתיאר דניסון הזכיר לכמה מעמיתי הרוצח סכסוך אחר שהיה מעורב בו בשנת 2000. פלאנגן פוטר מתחנת טלוויזיה מקומית בטלהנסי בפלורידה, לאחר שאיים על עובדים במקום. "הוא היה טוב בשידורים חיים, כתב טוב, אבל אז הוא החל להתנהג מוזר", נזכר דון שפר, ראש מערכת החדשות לשעבר של התחנה, ששמה WTWC־TV. לדבריו הוא פוטר בגלל "התנהגותו הביזארית". "הוא איים להכות אנשים והתנהג באופן אכזרי מאוד בחדר החדשות", הוסיף שפר. קימברלי מור וילמות, שעבדה עם פלאנגן בתחנה, סיפרה כי הוא היה "לא מאוזן", לא הצליח להשתלב בין העובדים והיה כועס מאוד על אנשים שצחקו עמו ועליו בעבודה.

בשנת 2000 הוא תבע את התחנה בפלורידה על הפלייתו על רקע גזעי וטען כי אחד המפיקים כינה אותו ועובדים שחורים אחרים "קופים". לפי פלאנגנן, אחד העובדים בתחנה אף אמר פעם, בנוכחותו, שהשחורים הם עצלנים משום שאינם מנצלים את המלגות שנותנים להם כדי ללמוד במכללות. התביעה נסגרת בהסדר טיעון שהתקבל על ידי הצדדים.

פלאנגן גדל באואקלנד בקליפורניה וסיים את לימודיו באוניברסיטת סן פרנסיסקו. "אני יודע שאתם רוצים שאני אגיד שהוא היה מפלצת, אבל האמת היא שהוא היה לגמרי ההפך מזה", סיפר וירג'יל בייקר שגדל עמו באותו רחוב. "הוא היה אדם מאוד מאוד חביב". לפני ואחרי עבודתו בתחנת בפלורידה עבד פלאנגן, שהשתמש בשם העט ברייס ויליאמס, בשורה של תחנות ברחבי המדינה. ב–1996 עבר כעוזר הפקה בתחנת KPIX בסן פרנסיסקו. בין 1997–1999 הועסק ככתב שטח ב–WTOC־TV בג'ורג'יה. בין 2002–2004 עבד ככתב ומגיש בתחנת טלוויזיה בגרינווייל בצפון קרוליינה.

עמיתיו לשעבר במקומות אלה זוכרים שהיה כתב רציני שרצה מאוד להופיע בטלוויזיה. "הוא היה גבוה, חתיך, נעים הליכות. אדם מאוד מצחיק", סיפר כתב ועמית לשעבר בתחנה בג'ורג'יה.

אבל מאז הגיע לתחנה הקטנה ברואנוקי וירג'יניה הוא הסתכסך עם אנשים. "הוא נכנס להמון ויכוחים עם אנשים", אמר לארל ריינולד, מפיק לשעבר ב–WDBJ, "אני לא חושב שהוא היה אהוב על מישהו בתחנה".

התחנה הקטנה WDBJ מכסה חלק קטן מאוד מהחדשות במדינה. ברשימת כל תחנות הטלוויזיה בארה"ב היא במקום ה–68 מבחינת גודלה. עם זאת, היא החלה למלא תפקיד מרכזי יותר לקראת הבחירות לנשיאות ב–2016. מדי ארבע שנים הופכת התחנה — המסופחת רשמית לרשת החדשות הגדולה סי־בי־אס — מוקד למועמדים הבאים להציג את הקמפיינים שלהם. מיט רומני והנשיא ברק אובמה קיימו שם עצרת בבחירות ב–2012. באותה מערכת בחירות הכניסה התחנה מיליוני דולרים מזמני אוויר שמכרה לגורמים שונים שלקחו בה חלק.

מנכ"ל התחנה, ג'פרי מרקס, סיפר ב–2012 כי התחנה השקיעה את הכסף בעובדים שלה ובציבור — רכשה ציוד חדש, העשירה את שידוריה והעסיקה עובדים חדשים. גם בעת משבר כלכליים במדינה, תחנות טלוויזיה מקומית כמו WDBJ היו גן עדן לצעירים שרצו לעבוד בתקשורת. וורד ופארקר, בני 27 ו–24 בהתאמה, היו צעירים מאוד כשהחלו לעבוד בה, בעיקר הודות להכנסות מקמפיינים פוליטיים.

היום התעוררו תושבי דרום מערב וירג'יניה, שם מכונה WDBJ "תחנת הבית", למציאות חדשה. יום אחרי הראיון השגרתי של הכתבת החיננית פארקר, שהפך תיעוד של מותה, מתקשים עדיין רבים להאמין למה שראו עיניהם. "יש כל מיני כתבים שמשדרים מכל מיני מקומות מסוכנים. אבל הם סתם עמדו לא רחוק מאגם שקט, בעיירה מנומנמת שרק קמה. כל הטירוף הזה פשוט איבד שליטה", אמר מייק סטיבנס, שעבד שני עשורים, עד 2008, ככתב ספורט בתחנה בעיר רואנוק. "בשבילי, כל הסיפור הזה הזוי לגמרי. אי אפשר להבין כמה שקט ושליו האזור הזה שהם נרצחו בו, בעיקר בשעה הזו של הבוקר", הוסיף.

תגובות