לוגו אי-פי
אי-פי

אוון לברי, בוגר תיכון סנט פול היוקרתי שבמדינת ניו המפשייר, ארה"ב, זוכה הערב (שישי) מאונס נערה בת 15 בשנה שעברה, אך הורשע בשורה של עבירות מין חמורות פחות, בהן תקיפה מינית. משפטו של לברי עורר עניין רב בארה"ב, שכן לאורך הדיונים נחשפו טקסים סודיים ומסורות מין מפוקפקות שהתרחשו בין כתלי בית הספר, הנחשב לאחד האליטיסטיים והסלקטיביים ביותר בארה"ב. בין היתר למדו במוסד, שעלות שכר הלימוד בו 53 אלף דולר בשנה, שר החוץ ג'ון קרי, פוליטיקאים רבים, חתני פרס נובל, חתני פרס פוליצר ובכירים בקהילה העסקית האמריקאית.

חבר המושבעים, שכלל תשעה גברים ושלוש נשים, קבע אחרי התדיינות ארוכה כי לברי, תושב ורמונט בן 19 שהיה אמור להמשיך מיד לאוניברסיטת הארוורד, לא אנס את המתלוננת באחד מחדרי המכונות של בית הספר, יומיים לפני שסיים את הלימודים. הם הרשיעו אותו בסעיף המכונה "אונס סטטוטורי", הקשור לעובדת היותה של המתלוננת קטינה, שימוש במחשב כדי לפתות קטינה למטרות מין וסיכון קטין. עבירות אלה נושאות עונש מירבי של 11 שנות מאסר. גזר הדין יינתן ב-29 באוקטובר. עוד נפסק כי לברי יהיה חייב להירשם כעבריין מין לכל ימי חייו.

אוון לברי בעת קריאת הכרעת הדין, היוםצילום: אי־פי

המושבעים רמזו בפסק הדין כי אינם מאמינים לטענתו של לברי כי לא היו יחסי מין מלאים בינו לבין המתלוננת, אך קבעו גם כי הם אינם מאמינים לגרסתה לפיה הכל נעשה בניגוד לרצונה. משפחת המתלוננת מסרה בעקבות הפסיקה כי היא "נועדה לשרת את קורבנות האלימות המינית". המשפחה גם מתחה ביקורת חריפה על בית הספר ומסרה כי היא "חשה נבגדת מכך שאפשר וטיפח מסורת רעילה שהותירה את התלמידות בסיכון". "סמכנו על בית הספר שיגן עלי בתנו והוא נכשל בכך", מסרו.

במשפטו של לברי נחשפה מסורת "ההצדעה לבוגר" המקובלת בקרב מסיימי בית הספר, שבה מנסים הבוגרים לשכנע כמה שיותר תלמידות חדשות לקחת חלק בפעילויות מיניות רבות ככל האפשר – נשיקות, נגיעות ויותר מכך. לברי עצמו סיפר לחוקריו כי "ההצדעה לבוגר" היא תחרות שבה מנסים הבוגרים "להשכיב כמה שיותר" ומנהלים לוח תוצאות מאחורי מכונות הכביסה בבית הספר. אלמנט נוסף בהצדעה לבוגר הוא מפתח חדר המכונות, המועבר בסודיות בין הבוגרים לצורך מפגשיהם המיניים.

לברי העיד שהוא והמתלוננת התנשקו והתגפפו אך הדגיש כי עצר לפני יחסי המין מכיוון "שאמר לעצמו שזו לא תהיה בחירה טובה". הוא אף צוטט על ידי אחד הבלשים כמי שאמר ש"חווה רגע אלוהי לפני ששם קונדום". הוא טען כי שיקר בהודעות בפייסבוק שבהן התרברב במעשיו. עם זאת, הוא הודה במחיקת 119 הודעות, כולל אחת שבה כתב כי "השתמש בכל טריק בספר" כדי לשכב עם הנערה".

הנערה, כיום בת 16, הודתה שעלתה מרצונה עם לברי לגג אחד המבנים בבית הספר אחרי שהזמין אותה להשתתף בהצדעה לבוגר. היא ציינה כי ידעה על המסורת אך הדגישה כי היתה מוכנה "לנשיקה לכל היותר". היא הוסיפה כי הדו שיח הנינוח שניהלה עם לברי בפייסבוק אחרי המפגש המיני נבע מכך "שניסתה לברר אם שם קונדום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ