על רקע פרשת שחיתות: הקונגרס בגואטמלה הסיר את חסינותו של הנשיא

הנשיא אוטו פרס מולינה נחשד בכך שנטל שוחד וסייע לאנשי עסקים להעלים מסים בהיקף מיליוני דולרים. הקונגרס קבע כי בית המשפט רשאי לדון בחלקו של הנשיא בפרשה

אי־פי וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי וגרדיאן

הקונגרס בגואטמלה הסיר את חסינותו של נשיא גואטמלה אוטו פרס מולינה וסלל את הדרך לפתוח נגדו בחקירה פלילית על בסיס חשדות למערבותו בפרשת שחיתות גדולה, הכוללת בין היתר נטילת שוחד והעלמת מסים בהיקף נרחב.

בתום הצבעה שנערכה אתמול (שלישי) בקונגרס הוחלט ברוב של שני שלישים מ-158 חברים, לאפשר לבית המשפט לדון בחלקו של הנשיא פרס מולינה בפרשה. על פי החשד, אנשי עסקים שילמו שוחד כדי שיוכלו להימנע מלהעביר מוצרים מיובאים דרך המכס. החוקרים סבורים שאותם חשודים הונו את המדינה בהיקף של מיליוני דולרים.

הנשיא אוטו פרס מולינה, בתחילת השבועצילום: בלומברג

זמן קצר לאחר ההצבעה קראו תובעים במדינה לבית המשפט להטיל על הנשיא צו איסור יציאה מהמדינה. התובעת תלמה אלדנה אמרה כי הצו הוא בבחינת "אמצעי זהירות" נגד הנשיא, החשוד לדבריה במעורבות בארגון לא חוקי, נטילת שוחד והעלמת מסים. בעקבות חשיפת הפרשה הודחו סגניתו של הנשיא, רוקסנה בלדטי, ושרי קבינט בכירים. כעת צפוי הנשיא לקבל זימון להופיע בשימוע בבית המשפט.

"המפלגה נתנה לנו אישור להצביע בעד הסרת חסינות הנשיא", אמר חבר הפרלמנט לואיס פרננדס חנל שהוסיף בהתייחס לנשיא כי "מי שלא אשם בדבר, לא צריך לפחד". בכירים מכל קצוות הקשת הפוליטית, אנשי עסקים מובילים ומנהיגים דתיים קראו לנשיא להתפטר. "זוהי רק ההתחלה", אמר הפעיל החברתי ביירון גארון, "עכשיו אנחנו רוצים שהוא ושסגניתו יועמדו למשפט, יורשעו ויחזירו למדינה את הכסף שגנבו".

מפגינים חוגגים את הסרת החסינות של הנשיא מחוץ לפרלמנט, אתמולצילום: בלומברג

פעילים חברתיים דורשים כי בנוסף להדחתו של פרס מולינה, יידחו הבחירות לנשיאות שאמורות להיערך בשבוע הבא. החוק אוסר על פרס מולינה להשתתף בבחירות, אך הוא אלא אם ייקבע בית המשפט אחרת, הוא צפוי להמשיך בתפקידו עד חודש ינואר. אזרחים התומכים בהדחתו של הנשיא הפגינו אתמול מחוץ לפרלמנט. בין היתר יצרו המפגינים שרשרת אנושית כדי להגן על חברי קונגרס מפני נאמניו של הנשיא שניסו למנוע את ההצבעה.

"גואטמלה הוכיחה כי איש אינו מעל החוק. זהו מסר לכל עובדי הציבור כדי שיידעו שהתנהגותם חייבת להיות מותאמת לחוקה", אמרה אלדאנה במסיבת עיתונאים אמש. פרס מולינה, בן 64, ממשיך לטעון לחפותו והבטיח כי ייאבק כדי להוכיח זאת. "הנשיא מודע למצב החדש שהוא לא מה שרצינו שיקרה אבל ידענו שהוא אפשרי", אמר דוברו חורחה אורטגה לסוכנות הידיעות אי־פי. "הוא אמר שהוא איש של כבוד שמכבד את שלטון החוק", הוסיף.

אלחנדרו בלסייס, מומחה לענייני חוקה בגואטמלה, אמר כי השופטים רשאים להחליט אם להשעות את הנשיא מתפקידו בהתאם להתקדמות החקירה והמשפט. יש לציין כי טרם הוגשמו אישומים נגד הנשיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ