ניצחון לאובמה: הבטיח את אישור הסכם הגרעין

סנאטורית דמוקרטית נוספת הודיעה על תמיכתה בהסכם ובכך עלה מספר התומכים ל-34. הדבר יאפשר לאובמה לשמר את הווטו הנשיאותי וימנע מהרפובליקאים לטרפד את ההבנות עם איראן

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אובמה בביקור באלסקה, אתמולצילום: רויטרס

נשיא ארה"ב ברק אובמה הבטיח הערב (רביעי) את אישור הסכם הגרעין עם איראן בסנאט, לאחר שהסנאטורית הדמוקרטית הוותיקה ברברה מיקולסקי הודיעה על תמיכתה בו. בעקבות הודעתה של מיקולסקי הגיע מספר הסנאטורים הדמוקרטים שתומכים בהסכם הגרעין ל-34 – המספר שהיה נחוץ לנשיא אובמה כדי לשמר את הווטו הנשיאותי על החלטת אי-אמון שעלול הסנאט לקבל בעוד כשבוע ימים. 

ההודעה של מיקולסקי היא ניצחון גדול עבור אובמה שבשבועות האחרונים הפעיל מכבש לחצים ומאמצי שכנוע על חברי הסנאט ממפלגתו לתמוך בהסכם הגרעין. מנגד מדובר במפלה עבור בכירי המפלגה הרפובליקאית, השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק, שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר וראש הממשלה בנימין נתניהו שהפעילו לחץ נגדי וניסו לשכנע את המחוקקים הדמוקרטים להתנגד להסכם.

מיקולסקי הדגישה כי בחנה את כל האלטרנטיבות להסכם הגרעין והגיעה למסקנה שהן לא טובות יותר. "היו כאלה שהציעו שנדחה את העסקה הזו ונטיל סנקציות באופן חד-צדדי כדי לאלץ את איראן לחזור לשולחן המשא ומתן", ציינה מיקולסקי. "אבל המשך או העצמת הסנקציות יעבדו רק אם הקואליציה שהטילה אותן תישאר מאוחדת. זה כלל לא ברור אם האיחוד האירופי, רוסיה, סין, הודו ואחרים בעולם ימשיכו את הסנקציות אם הקונגרס ידחה את העסקה. במקרה הטוב ביותר הסנקציות יהיו מוגבלות ויהוו מהלך חד-צדדי מצד ארה"ב". 

בזמן שנותר עד ההצבעה בסנאט, שצפויה להתקיים בסביבות 10 בספטמבר, ינסו אובמה ואנשיו לגייס את תמיכתם של שבעה סנאטורים דמוקרטים נוספים וזאת כדי שיוכלו לבצע הליך "פיליבסטר" בסנאט. בצורה כזו תימנע ההצבעה על החלטה נגד ההסכם עם איראן ואובמה לא יהיה צריך להשתמש בזכות הווטו שלו.

דקות ספורות אחרי הודעתה של הסנאטורית מיקולסקי נשא שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי נאום בפילדלפיה בנושא הסכם הגרעין. בנאום, שנמשך 57 דקות, השיב קרי למבקרי העסקה עם איראן וניסה לקעקע את טענותיהם. "אפילו לפני שהדיו על ההסכם יבש התחלנו להיות מופצצים במיתוסים מצד מתנגדי ההסכם".

שר החוץ האמריקאי הדגיש כי ההסכם ימנע מאיראן להשיג נשק גרעיני אי-פעם. "הנשיא אובמה ואני סבורים שהעסקה עם איראן תעשה את העבודה", אמר קרי. "העסקה עם איראן תהפוך את ארה"ב, ישראל, מדינות המפרץ והעולם כולו לבטוחים יותר".

קרי אמר כי 100 מדינות הביעו תמיכה פומבית בהסכם הגרעין עם מדינה חריגה אחת. קרי לא ציין זאת מפורשות, אך כיוון לישראל. שר החוץ האמריקאי הוסיף כי הוא לא מסכים עם הביקורת של נתניהו על הסכם הגרעין, אך אינו מטיל ספק בכנות דאגותיו. הוא הציג את הרקורד האישי שלו לגבי תמיכתו בישראל ומנה את הסיוע המדיני והביטחוני המאסיבי שארה"ב העניקה לישראל בשנים האחרונות.

"אני מבין שישראל לא יכולה להרשות לעצמה לעשות טעויות בכל הקשור לביטחונה", אמר קרי. "אנחנו נחושים לסייע לישראל להתמודד עם האיומים הביטחוניים ולשמר את יתרונו האיכותי של צה"ל. נעמוד לצד ישראל כדי לעצור את יריביה משיגור התקפות קטלניות נוספות נגד העם בישראל".

לדברי שר החוץ האמריקאי לארה"ב תהיה "אפס סובלנות" לנסיונות איראנים לרמות. "אם איראן תפר את ההסכם היא תתחרט על כך", הוא אמר. קרי אף הבהיר כי ממשל אובמה מוכן לעבוד עם הקונגרס על סנקציות חדשות נגד איראן "שיעלו בקנה אחד עם הסכם הגרעין" ויעסקו בפעילותה החתרנית של איראן באזור ובתמיכתה בטרור.

לאחר הנאום פרסם קרי מכתב ששלח לחברי הסנאט ובית הנבחרים ובו פירוט של הערבויות הביטחוניות שארה"ב מתכננת לתת לישראל ולמדינות המפרץ בעקבות ההסכם. קרי הבהיר במכתב כי ארה"ב מעוניינת לסכם על מזכר הבנות ביטחוני חדש עם ישראל שיבטיח את הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל לעשר שנים נוספות החל מ-2017. 

קרי הוסיף כי ארה"ב מוכנה להגדיל את הסיוע לישראל בפיתוח מערכות הגנה מטילים לטווח בינוני וארוך, כמו אלה שנמצאים בידי איראן וחיזבאללה. הוא ציין עוד כי ארה"ב תהיה מוכנה לתקצב גם פיתוח מערכות לאיתור מנהרות תת-קרקעיות ואמצעי לחימה נוספים להם זקוקה ישראל. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ