גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד טראמפ במהלך סבב הקמפיין בארה"ב, אוגוסטצילום: רויטרס
גרדיאן

דונלד טראמפ הראה שמועמד לנשיאות לא חייב להיות בעל תכונות קונבנציונליות שלרוב נחשבות הכרחיות כדי להוביל את המירוץ בגוש הרפובליקאי לבית הלבן, כאשר העליב קבוצות שונות בזו אחר זו - לטינים, נשים ואת המועמדים לצידו - כל זאת תוך עלייה מתמדת בסקרים. כעת, הוא מוכיח כי ידע בסיסי ביחסי חוץ אינו בגדר חובה גם כן.

בחמישי האחרון התראיין טראמפ עבור מנחה הרדיו השמרן, יו היואיט, בנושאים הקשורים למדיניות החוץ שהוא מתכוון להוביל במזרח התיכון. במהלך הראיון התבקש איל ההון לזהות כמה מהמנהיגים של קבוצות אסלאמיות באזור, בהם: הגנרל קאסם סולימאני מכוח קודס של משמרות המהפכה באיראן, מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, מנהיג אל-קאעדה איימן א-זוואהירי, ראש חזית ג'בהת א-נוסרה אבו מוחמד אל-גולני, ומנהיג ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) אבו בכר אל־בגדאדי.

טראמפ הודה כי אין באפשרותו לזהות את הקבוצות והמאבקים השונים, ובתגובה שאל אותו היואיט: "אתה חושב שההבדל בין חמאס לחיזבאללה לא חשוב כעת, אבל יהיה בעתיד?". המועמד הרפובליקאי ענה כי "זה יהיה בעת המתאימה. אדע על כך יותר משאתה יודע, ותאמין לי, זה לא ייקח לי הרבה זמן".

היואיט, שצפוי להשתתף בצוות המוביל את העימות הטלוויזיוני הבא של המועמדים הרפובליקאים ב-16 בספטמבר, הזהיר את טראמפ כי הנושא עלול לעלות בעימות וזה טען בתגובה: "גם המועמדים האחרים במירוץ לא יוכלו להסביר את ההבדלים בין חיזבאללה לחמאס, מלבד אולי אחד שלמד על כך".

הראיון המלא שערך יו היואיט עם דונלד טראמפ ברדיו

לשאלתו של המנחה, הנוגעת להיכרותו השטחית עם המנהיגים המובילים חלק מהמאבקים האלימים ביותר במזרח התיכון, הגיב טראמפ: "אני אגיד לך בכנות. אני חושב שעד שאגיע למשרה הם כולם יתחלפו, כולם ייעלמו. זה כמו שאלות בהיסטוריה... השמות שציינת כנראה לא יהיו שם יותר עוד חצי שנה או שנה".

"אני לא יודע. לנסראללה יש כוח עמידות", אמר היואיט בהתייחסו למזכ"ל חיזבאללה העומד בראש הארגון מאז שנת 1992, והוסיף כי לא התכוון לשאול שאלות מכשילות. בתגובה ענה לו טראמפ: "זה דווקא נשמע שכן. אתה שואל אותי על שמות, ואני חושב שזה מעט מגוחך".

המועמד הרפובליקאי הוסיף כי "בכל הנוגע לאנשים פרטיים, כמובן שאני לא מכיר אותם. מעולם לא פגשתי את האנשים האלו. לא הייתי בעמדה המתאימה לכך. אם הם עדיין יהיו שם כשאגיע למשרה, שזה לא מאוד סביר, אני אכיר אותם יותר טוב משאני מכיר אותך".

המועמד הרפובליקאי אישר במהלך הראיון כי יש ברשותו נשק והבהיר כי "אני כל כולי אדם של התיקון השני, (תיקון לחוקת ארה"ב המגן על הזכות של אזרחיה לשאת נשק) ולחלוטין מתנגד לכל שינוי שלו".

לכתבה ב"גרדיאן"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ