בית המחוקקים בקליפורניה אישר לרופאים לסייע לחולים סופניים להתאבד

קליפורניה היא המדינה החמישית בארה"ב שמאשרת התאבדות בסיוע, אך המהלך עדיין זקוק לאישור המושל. אתמול דחה הפרלמנט הבריטי ברוב גדול הצעה דומה

לוגו ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס

מחוקקים בקליפורניה אישרו אתמול (שישי) חוק שיתיר לרופאים לסייע לחולים סופניים לשים קץ לחייהם - צעד שהוגדר כניצחון היסטורי לתומכים בהתאבדות בסיוע. ארבע מדינות בארצות הברית – אורגון, וושינגטון, ורמונט ומונטנה - כבר מתירות לרופאים לרשום לחולים מסוימים תרופות כדי לסיים את חייהם. 

החוק אושר בסנאט של קליפורניה ברוב של 23 תומכים לעומת 14 מתנגדים. הוא יעבור עכשיו לאישור מושל המדינה, ג'רי בראון, שטרם אמר אם בכוונתו לאשרו. תוקפו של החוק בקליפורניה יפוג לאחר עשר שנים, ואז יידרשו מחוקקים לאשרו פעם נוספת. בנוסף, החוק מתייחס לאחת הטענות המרכזיות של מתנגדי הסיוע להתאבדות, החוששים כי קרוביהם של חולים סופניים עלולים ללחוץ עליהם להתאבד - למשל כדי להקל על תשלומי הבריאות. בשל כך החוק מחייב רופאים להתייעץ בפרטיות עם חולים המבקשים להתאבד.

פעילים מתנועת "מוות בכבוד" (Death with Dignity), אמרו כי הם מקווים שאישור החוק בקליפורניה יסמן נקודת מפנה ביחס לסוגיה בארה"ב. "זה מאפשר לאנשים חירות וחופש – חופש בחירה", אמר מארק לנו, מחוקק מטעם המפלגה הדמוקרטית בקליפורניה, שהשווה את הנושא לנישואי גאים. פעילים התומכים בהמתות חסד והתאבדות בסיוע נתקלים זה שנים בהתנגדות מצד קבוצות דתיות, ארגונים רפואיים ומחוקקים מכל קצוות הקשת הפוליטית. “אני לא הולך לסלק את החלשים או הזקנים מהעולם", אמר בעת הדיונים בחוק הסנאטור טד גיינס מהמפלגה הרפובליקאית בקליפורניה. "אני חושב שזו עשויה להיות ההשלכה הבלתי מתוכננת של החקיקה הזו".

ביותר מחצי מהמדינות בארה"ב, כולל וושינגטון הבירה, הוגשו השנה חוקים שנועדו להפוך התאבדות בסיוע לחוקית, כך על פי ארגון מוות בכבוד. עד כה לא אושרו החוקים באף אחת ממדינות אלו. הצעות חוק דומות לא אושרו בעבר בקליפורניה, כולל מוקדם יותר השנה, כאשר לחץ מהכנסיה הקתולית הביא לעצירת הליך החקיקה. 

מספר מדינות אירופאיות, בהן הולנד, בלגיה ושוודיה, מתירות התאבדות בסיוע. הנושא עולה לדיון במדינות נוספות, בין היתר בבריטניה, שבה דחה אתמול הפרלמנט ברוב גדול הצעה שביקשה להתיר זאת.

תגובות