פרשנות || פיורינה היכתה את טראמפ, אבל זה לא אומר שהוא בדרכו ליפול

בעימות הטלוויזיוני השני של הרפובליקאים בלטה המועמדת היחידה במירוץ. המועמדים האחרים, בהם טראמפ, היו טובים פחות - אך לא ברור אם זה ישפיע על הובלתו של המיליארדר השנוי במחלוקת

חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו

כמה דקות לאחר שהעימות הטלוויזיוני השני של המפלגה הרפובליקאית לקראת הבחירות לנשיאות הסתיים אמש (רביעי), אמר המועמד המוביל, דונאלד טראמפ, למנחה רשת סי-אן-אן המארחת, בצניעות לא אופיינית, ש"כל המשתתפים היו טובים". אבל טראמפ טועה: הוא, המוביל בסקרים, לא היה טוב. הבא אחריו, בן קרסון, היה רדום לגמרי. הסנטור מרקו רוביו מפלורידה הרשים רבים, ועל ג׳ב בוש, אף שבלט, הדעות היו חלוקות. קרלי פיורינה, שהחטיפה לטראמפ באבי אביו, הוכרזה כמנצחת הגדולה של הערב.

זה היה הקונצנזוס המסתמן של רוב המשקיפים והעיתונאים שצפו בעימות המשודר של המפלגה, שנערך בספרייה על שם רונלד רייגן בקליפורניה. צרובי ניסיון, רובם נזהרו מלטעון שציבור המצביעים הרפובליקאים יהיה שותף להערכותיהם או שההכרזה התקשורתית על המנצחים והמפסידים של הערב תשפיע בצורה כלשהיא על הסקרים. עד כה טראמפ קיים את הפסוק "ככל שיענו אותו, כן ירבה וכן יפרוץ". איש מהמומחים לא ניבא את המרוץ המדהים שלו לצמרת או את הצל הענק שהוא ממשיך להטיל, למרות מעידותיו, על המרוץ הרפובליקאי לנשיאות.

פיורינה משיבה לטראמפ

טראמפ עמד גם במרכזם של שני העימותים שנערכו אמש. הראשון, בן קצת פחות משעתיים, כלל את ארבעת האחרונים בסקרים מבין 15 המועמדים שנותרו במרוץ לאחר פרישתו של מושל טקסס לשעבר ריק פרי. השני, בן שלוש שעות מייגעות למדי, נערך לאחר מכן בין 11 המובילים.

הסנטור לינדזי גרהם הוכתר על יד רוב הפרשנים כזוכה בעימות הראשון, שכונה גם "ליגת הנערים". גרהם, הנהנה מתמיכתו הכספית של שלדון אדלסון, שב וטען כי המשימה העליונה של הנשיא הבא תהיה מלחמת חורמה ב"איסלאם הרדיקאלי", עד לחיסולו.

התבלטותו של גרהם, עם זאת, לא תספק לו את הדחיפה הדרמטית לקדמת הבמה לה זכתה פיורינה בעקבות השתתפותה המרשימה בעימות המשני בסיבוב הקודם. גם אמש היא היתה הכוכבת הגדולה של הערב.

המנכ״לית לשעבר של חברת HP סיפקה לעימות את רגעו המכונן כאשר נתבקשה להגיב לאמירתו השערורייתית של טראמפ, בראיון למגזין רולינג סטון: "תסתכלו על הפרצוף שלה.  האם מישהו היה מצביע לדבר הזה? האם אפשר לדמיין שזהו פרצופו של הנשיא?". טראמפ ניסה לטעון לאחר מכן שהתכוון ל"פרסונה" של פיורינה, ולכך היא הגיבה אמש ביובש, בלשון המעטה, שזיכו אותה בתשואות רמות מהקהל: ״אני חושבת שהנשים בכל אמריקה שמעו היטב את מה שטראמפ אמר״. טראמפ, שבאופן יוצא דופן נראה נבוך בעליל, הגיב על דבריה באמירה שתיתפס על ידי רבים כהוספת חטא סקסיסטי על פשע שובינסטי: "אני חושב שהפרצוף שלה יפה ושהיא אישה מאוד יפה".

נכונותה של פיורינה להתעמת עם טראמפ ויכולתה להעמידו במקום יחזקו ללא ספק את מעמדה, במיוחד על רקע רתיעתם הגוברת של המועמדים האחרים מהתנגשות ישירה עם המיליארדר חד הלשון.  מה שפחות ברור זה אם תחול ירידה מקבילה במעמדו של טראמפ, שעד כה לא ניזוק גם כשנתפס בהכללות גסות או בחוסר ידיעה של ממש. ייתכן, עם זאת, שטראמפ לא יידע להתמודד כראוי עם טענות שכשל בעימות, ושהדבר אף יוביל למה שאחד הפרשנים כינה אמש כ"יציאת האוויר מהבלון" ולצמצום הפערים בינו לבין שאר המועמדים.

גם ג׳ב בוש, שלפני נסיקתו של טראמפ נחשב למועמד הרפובליקאי הכמעט וודאי לרוץ לבית הלבן, התקוטט תכופות עם טראמפ, אך תוצאת העימותים הללו היתה פחות חד משמעית משל פיורינה. בוש הביך את טראמפ כשחשף שהמיליארדר ביקש לתרום לו כסף כדי להשיג רישיון לקזינו במדינתו פלורידה, אך נראה חלש כשלא מחה בעוצמה מספקת לאחר שטראמפ דחה את דרישתו להתנצל בפני רעייתו המקסיקאית של בוש, קולומבה, שלטענת טראמפ משפיעה על עמדותיו המתונות בנושאי הגירה. בשנת 1988, המועמד הדמוקרטי לנשיאות מייקל דוקאקיס ספג מהלומה קשה בדעת הקהל כאשר נתפס כמי שאיננו מגן כראוי על כבוד אשתו, לאחר שנשאל האם היה מתנגד לעונש מוות גם אם רעייתו היתה נאנסת ונרצחת.

אבל בוש גם סיפק את הרגע המצחיק ואולי גם האנושי של הערב, כאשר הודה שעישן מריחואנה בתיכון ושאמו איננה מרוצה מכך שהוא מודה עתה בזה בפומבי. גם הדיון הרציני של הערב עסק בשאלת הליגליזיציה של המריחואנה, אולי בשל העובדה שטראמפ וקארסון לא השתתפו בו. פיורינה, לעומת זאת, שוב זכתה בסימפתיה כשסיפרה על ניסיונה האישי כמי ש"קברה בן בשל התמכרות לסמים". טראמפ, לעומת זאת, הפתיע רבים כשדבק בעמדה הגורסת שיש קשר בין מתן חיסונים לילדים לתופעות של אוטיזם. קרסון, שאילמותו היחסית הטרידה רבים, סתר בקול חלוש את עמדתו של טראמפ אך סירב להתמודד עמו חזיתית.

פיורינה מתייחסת לנושא הסמים

רוביו, שקולו נדם בתחילת העימות, תפס נפח שהלך וגבר לקראת סופו, והרשים רבים בבקיאותו ובעמדותיו התקיפות בנושאי ביטחון לאומי, ובהם איראן וישראל. "יש לנו נשיא שמכבד יותר את האייתולה מאשר את ראש ממשלת ישראל", טען רוביו, באמירה שרבים חזרו עליה במהלך הערב, בנוסח כזה או אחר.

התמיכה ללא תנאי בישראל והאזכור החוזר ונשנה של ההסכם עם איראן, שהסנטור טד קרוז הבטיח לבטלו מיד עם כניסתו התיאורטית לבית הלבן, נחשבים אומנם למצוות אנשים מלומדה במפלגה הרפובליקאית, אך הם ככל הנראה הכעיסו את בעלת הטור השמרנית הנודעת אן קולטר, אחת התומכות הבולטות של טראמפ. בסדרת ציוצים שבוודאי תעורר סערה בימים הקרובים בקהילה היהודית, קולטר כתבה ש"(מייק) האקבי נשמע כמי שמתמודד על משרת ראש ממשלת ישראל", ואחר כך: "כמה יהודים מז..ינים הם חושבים שיש באמריקה?"

מבין המשתתפים האחרים בעימות,  בלט לטובה מושל ניו ג׳רזי כריס כריסטי, אך לא במידה כזו שתשפר באופן דרמטי את מעמדו, וכמוהו גם מושל אוהיו לשעבר, ג׳ון קייסיק, אף שהיה חלש יותר מאשר בעימות הקודם. קרוז והמושל לשעבר מייק האקבי, שזכו יחסית למעט זמן מסך, לא שינו באופן מהותי את מצבם. מושל ויסקונסין, סקוט ווקר, שנחשב פעם לבעל סיכויים טובים להיות המועמד הסופי, היה החלש שבחבורה, בצורה שאולי תגרום לתורמיו לנטוש אותו ולחסל סופית את מועמדתו. כך גם לגבי שלושת המועמדים, מלבד גרהם, שהשתתפו בעימות המקדים, ובהם מושל ניו יורק לשעבר ג'ורג' פטאקי, מושל לואיזיאנה בהווה בובי ג׳ינדל והסנאטור מפנסילבניה לשעבר, ריק סנטורום.

העימות הבא מתוכנן להיערך רק בעוד חמישה שבועות, בקולורדו, והוא יתמקד בנושאים כלכליים. עוד לפני כן, ב-13 באוקטובר, ייערך בלאס ווגאס העימות הראשון של הדמוקרטים. עד אז עשוי להתברר כמובן, אם טראמפ ממשיך להכות את המומחים ולהיות הסיפור החם של מערכת הבחירות, או שמא התגשמה ההערכה הראשונית והצלחתו תתברר סוף סוף כאפיזודה חולפת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ