קרי: ארה"ב מוכנה להתחיל שיחות ביטחוניות עם רוסיה על המצב בסוריה

שר החוץ של ארה"ב הבהיר כי מטרת הדיונים תהיה "להגדיר את האפשרויות השונות בנוגע לשלב הבא" נוכח תמיכתה הגוברת של רוסיה בממשל אסד. מוסקבה: "פתוחים לשיחות"

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי אמר היום (שישי) כי ארה"ב מוכנה להתחיל בשיחות ביטחוניות עם רוסיה בנוגע לסוריה. "הנשיא מאמין כי שיחות של צבא מול צבא הן הצעד החשוב הבא", אמר קרי, "ואני מקווה כי זה יקרה בקרוב".

זמן קצר לאחר התבטאותו של קרי, הודיע הפנטגון כי שר ההגנה אשטון קרטר שוחח בטלפון עם עמיתו הרוסי סרגיי שויגו. זוהי שיחתו הראשונה של קרטר עם מקבילו הרוסי מאז התמנה לשר ההגנה, לפני שבעה חודשים. השניים הסכימו להמשיך בדיונים על "מנגנונים לבלימת הסכסוך" בסוריה, על פי הודעת דובר הפנטגון, פיטר קוק. לדבריו, השיחה היתה "מועילה", והשניים דנו "על תחומים בהם העמדות של ארה"ב ורוסיה חופפות, ונושאים שבמחלוקת".

לדברי קרי, המטרה הראשונית של השיחות תהיה לסייע "להגדיר את האפשרויות השונות העומדות בפנינו בנוגע לצעדים הבאים בסוריה". שר החוץ הוסיף כי מטרותיו של הממשל האמריקאי בסוריה לא ישתנו והן: להביס את ארגון המדינה האסלאמית (דאעש), ולהגיע לפתרון פוליטי של המשבר במדינה.

במוסקבה, משרד החוץ מסר כי הוא תמיד קיבל בברכה דיונים עם וושינגטון על המתרחש בסוריה. "מעולם לא סירבנו לקיים דיאלוג עם ארה"ב, ואנו נותרים פתוחים כעת לשיחות על כל הנושאים הנוגעים לאינטרס משותף, כולל סוריה", אמרה דוברתת משרד החוץ הרוסי.

למרות שהממשל האמריקאי אמר בעבר כי בכדי להגיע לפתרון המשבר בסוריה, יש לסלק את משטרו של בשאר אל-אסד, נראה היה היום כי קרי מקבל את האפשרות כי ייתכן שאסד יצטרך להישאר בשלטון בתקופה הקרוב. אסד קיבל תמיכה מרוסיה במהלך הקונפליקט בסוריה.

"אנחנו נמשיך להתמקד במיגורו של דאעש, כמו גם בלמצוא פתרון פוליטי, תוך שמירה על כבודה של סוריה – פתרון שאנו מאמינים שאינו יכול להיות מושג במקביל לכהונה ארוכה של אסד", אמר קרי, "אבל אנחנו בוחנים דרכים למציאת מכנה משותף. ברור כי אם אתה מחפש פתרון פוליטי – ותמיד טענו כי זו הדרך הטובה ביותר והיחידה לפתרון בסוריה – עליך לשוחח עם האנשים, וצריך למצוא מכנה משותף".

קרי נשא את הדברים בלונדון בפתח פגישתו עם שר החוץ של איחוד הנסיכויות, עבדאללה בן זייד. קרי צפוי להיפגש מחר עם שר החוץ של בריטניה, פיליפ המונד, ומשם הוא ימשיך ביום ראשון לגרמניה, לשיחות שיתמקדו בעיקר במשבר בסוריה ובמצב הפליטים באירופה.

רוסיה הגבירה את תמיכתה באסד בשבועות האחרונים, ואף פרסה נשק וכוח אדם בשדה תעופה ליד לטאקיה. נוכח הצהרותיו של קרי היום, מדיניות ממשל אובמה כלפי הצעדים של רוסיה השתנתה מהתנגדות נחרצת לניסיון לנהל את האירועים. בתחילת החודש הזהיר קרי את עמיתו הרוסי סרגי לברוב כי רוסיה לא תרחיב את תמיכתה הצבאית בממשל הסורי, דבר שעלול "להחריף את הסכסוך", ועלול לסכן את הקואליציה בהובלתה של ארה"ב שתוקפת את דאעש בסוריה. 

לכתבה ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ