טלטלה בוושינגטון: יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר הודיע במפתיע על פרישה מפוליטיקה

חבר הקונגרס הרפובליקאי יעזוב בחודש הבא את התפקיד השלישי בחשיבותו בארה"ב על רקע עימות עם האגף האולטרה-שמרני במפלגתו; חשש להשבתת הממשל

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

יו"ר בית הנבחרים של ארה"ב, ג'ון ביינר, הודיע בצהריים (שישי) כי יפרוש מתפקידו ומהקונגרס בסוף החודש הבא, לאחר מאבקים חוזרים ונשנים באגף השמרני של המפלגה הרפובליקאית במהלך חמש שנות כהונתו. ביינר, בן 65, המייצג את אוהיו בקונגרס מאז 1990, מסר את ההודעה המפתיעה בפגישה עם חברי המפלגה הרפובליקאית.

תפקיד יו"ר בית הנבחרים הוא התפקיד הנבחר השלישי בחשיבותו בפוליטיקה האמריקאית.  לא ברור לפי שעה מי יחליף את ביינר, אולם המהלך מחזק מאוד את האפשרות להשבתת הממשל עוד השנה, בגלל המחלוקות סביב תקציב 2016.

במסיבת עיתונאים שכינס לאחר מכן, אמר ביינר כי הוא פורש במטרה למנוע מאבק נוסף בבית הנבחרים בשל מנהיגותו. "התברר לי שהאנדרלמוסיה הממושכת הזאת עלולה לגרום נזק בלתי הפיך למוסד הזה", אמר ביינר. דמעות עמדו בעיניו שעה שהודה למשפחתו, אך גם שר איתם כדי להוכיח שהחלטתו לא שברה את רוחו. "זה הזמן הנכון לפרישה, ובכל הכנות, נוח לי עם ההחלטה הזאת", אמר.

בשנים האחרונות מצוי ביינר בעימות מתמשך עם האגף השמרני במפלגתו, כחלק ממאמציו לאזן ולפשר בין הכוחות הפוליטיים בבית הנבחרים. למעשה, התחזקות תנועת "מסיבת התה" הקשתה עליו לנהל את הבית מאז נכנס לתפקידו בינואר 2011. יועציו של ביינר אמרו כי הוא התכוון לפרוש כבר בסוף 2014, אולם הפסדו המפתיע של מנהיג הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים, אריק קנטור, שינה את תוכניותיו.

ג'ון ביינר, ביולי השנהצילום: רויטרס

לאחר מכן תכנן להכריז בנובמבר על פרישתו בסוף השנה הנוכחית, אך הגיע למסקנה אחרי תפילות השחרית ביום שישי כי "היום זה היום שבו אעשה את זה. פשוט מאוד". הוא הודיע על החלטתו לצוות שלו לפני פגישת הבוקר עם חברי בית הנבחרים הרפובליקאים.

במוקד העימות הנוכחי בין ביינר לבין האגף השמרני עומדת הצעת החוק להפסקת המימון לסוכנות הסיוע הרפואי לנשים "הורות מתוכננת", הפועלת להגברת השימוש באמצעי מניעה. מתנגדי ההפלות טוענים שאנשי הארגון "עוסקים במכירת איברי עוברים" וסירבו לפשרות שניסה ביינר לקדם. במקביל, פתחו מספר חברי קונגרס במהלך להדחת ביינר, אך ספק רב אם ניסיון זה היה מצליח. פרישתו תאפשר לו לסייע לסוכנות לקבל את המימון, ללא חשש מנקמת המחוקקים השמרנים.

ביינר, בנו של בעל בר ואחד מ–12 ילדיו, הוא בוגר הקולג' היחיד במשפחתו. הוא גדל בסינסינטי ושירת בצי האמריקאי ב–1969. לאחר פרישתו מהצי הקים עסק קטן ואחר כך פתח בקריירה פוליטית.

על אף ההתנגשויות ביניהם, ביינר נכנע פעמים רבות לאגף השמרני של המפלגה, ועמד לצד השמרנים כשהם כפו את השבתת הממשל ב–2013 ובהתנגדותם הכללית לרפורמת ההגירה ב–2013 ו–2014. הנשיא ברק אובמה אמר היום כי ביינר הוא "אדם טוב", וציין כי הוא מקווה שביינר יהיה בעמדה שתאפשר לו לעשות הרבה לפני שיעזוב.

ביינר נחשב מקורב מאוד לראש הממשלה, בנימין נתניהו. יחד עם שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר, היה זה ביינר שעמד מאחורי הזמנתו של נתניהו לנאום בקונגרס במארס השנה. יו"ר בית הנבחרים אף בא לבקר בישראל זמן קצר לאחר הבחירות לכנסת.

הודעתו המפתיעה של ביינר נמסרה יממה בלבד אחרי שאירח בגבעת הקפיטול את האפיפיור פרנסיסקוס. בעבור ביינר הקתולי, אירוח האפיפיור בקונגרס לראשונה בהיסטוריה היה בגדר הגשמת חלום. הוא נועד עם פרנסיסקוס בארבע עיניים ולאחר מכן ליווה אותו לנאומו בפני שני בתי הקונגרס.

תגובות