עשרת הנאומים הזכורים ביותר בעצרת הכללית של האו"ם

לכבוד העצרת הכללית ה-70 של האו"ם שנפתחה אתמול, ביקשנו להיזכר בנאומים שנכנסו לדפי ההיסטוריה, ושחלקם אף מילאו את מטה האו"ם בניו יורק בשלל רגעים מביכים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העצרת הכללית של האו"םצילום: אי־אף־פי

במטה האו"ם שבניו יורק נפתחה אתמול (שני) העצרת הכללית ה-70 של האו"ם שבה נאמו מנהיגי העולם בהם נשיא ארה"ב ברק אובמה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא איראן חסן רוחאני. שנה אחרי שהנשיא אובמה הכריז בעצרת הקודמת מלחמה על ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ולמרות שמיליארדי דולרים הועברו ואלפי תקיפות אוויריות בוצעו במטרה להשמיד את הארגון, מעט מאוד השפעה נרשמה על פעילותו ותוקפנותו.

עובדה זו עומדת, לצד משבר הפליטים מסוריה וממדינות אפריקה והמזרח התיכון, במרכז הנאומים הבולטים בעצרת. כמו בכל שנה, גם הפעם צפויים נאומים חשובים וודאי ייזרקו לאוויר לא מעט מלים גורליות שייכנסו לדפי ההיסטוריה. זה הזמן להיזכר בכמה מהנאומים הבולטים והחשובים מהעבר שנשמעו בעצרת הכללית.

נשיא קובה, פידל קסטרו, 1960

העצרת הכללית של האו"ם בשנה זו תיחשב כאחת הזכורות בהיסטוריה בעיקר בשל הנאום הארוך ביותר שנרשם בה אי פעם. נשיא קובה דאז ומנהיגה הקומוניסטי, פידל קסטרו, נאם במשך ארבע שעות וחצי שבהן האשים את ארה"ב באימפריאליזם והעליב את הנשיא ג'ון קנדי ויריבו ריצ'ארד ניקסון. "אם קנדי לא היה מיליונר ובור הוא וודאי היה מבין שאי אפשר לזעזע את עובדי האדמה", אמר קסטרו בנאומו. עוד אמר כי המהפכה שהנהיג בארצו כשנה וחצי קודם לכן הביאה לסיום מעמדה של קובה כ"קולוניה של ארצות הברית", אולם זו עדיין סבורה שיש לה את "הזכות לעודד חתרנות במדינתנו". רגע ביזארי נוסף ששמור לקסטרו מהעצרת באותה שנה נרשם לאחר שנודע כי לחדר מלונו הביא הנשיא הקובני תרנגולים חיים מארצו.

פידל קסטרו נואם בעצרת הכללית, 1960

מנהיג ברית המועצות, ניקיטה חרושצ'וב, 1960

העצרת הכללית ב-1960 זכורה היטב גם הודות לנאומו של שליט ברית המועצות לשעבר שסיפק את אחד הרגעים האיקוניים של המלחמה הקרה כשאמר למעצמות המערב, ובראשן ארה"ב, באופן ישיר: "אנחנו נקבור אתכם", תוך שהוא חולץ את נעלו ומכה עמה על דוכן הנואמים. הנעל, שלא תועדה ברגע האמת בסרטון מצולם, נועדה להשתיק את חבר המשלחת הפיליפינית שיצא נגד המעצמה הסובייטית.

ניקיטה חרושצ'וב וחבר המשלחת הפיליפינית בעצרת, 1960

שגריר הודו באו"ם, קרישנה מנון, 1957

השגריר מנון ומי שנחשב ליד ימינו של ראש ממשלת הודו הראשון, ג'ווהרלאל נהרו, אמנם לא נאם בעצרת הכללית של האו"ם, אולם שלוש שנים לפני קסטרו הוא שבר שיא אחר כמי שנשא את הנאום הארוך ביותר אי פעם מול מועצת הביטחון. במהלך שתי ישיבות שנמשכו ברציפות, כשמונה שעות, לא חדל מנון לדבר על זכותה של הודו לשלוט בחבל הארץ קשמיר. "מועצת הביטחון מתייחסת לנושא הזה כאל סכסוך, אבל זה לא סכסוך טריטוריאלי", הבהיר השגריר הרהוט. מנון עצמו התמוטט לקראת סוף הנאום מתשישות ואושפז בבית חולים. לאחר מכן חזר והמשיך מהמקום בו עצר למשך עוד כשעה, בעוד אחד מרופאיו יושב לצדו ומודד כל העת את לחץ דמו.

קרישנה מנון נואם באו"ם

יו"ר אש"ף, יאסר ערפאת, 1974

מנהיג הפלסטינים הוזמן לשאת נאום בעצרת הכללית בפעם הראשונה לבקשתן של כמה מדינות שלא הסתירו את עוינותן לישראל. במהלך הנאום, שנחשב לאחד משיאי ההצלחה הדיפלומטית של אש"ף באותן שנים, הוא חגר למותניו אקדח ואמר כי הוא מציע למדינת ישראל הן את אקדחו והן עלה של זית. "אל תתנו לעלה של זית ליפול מהידיים שלי", הזהיר. בנאומו תקף ערפאת את הציונות והשווה אותה לגזענות. שנה לאחר מכן אישר האו"ם להגדיר את הציונות כסוג של גזענות, ומאז יחסיה של ישראל עם הארגון לא היו קלים, בלשון המעטה.

יאסר ערפאת בעצרת, 1974

שגריר ישראל באו"ם, חיים הרצוג, 1975

כשנה לאחר נאומו השנוי במחלוקת של ערפאת, התקבלה באו"ם ההחלטה 3379 הקובעת כי "ציונות היא צורה של גזענות ואפליה גזעית". בנאום נוקב בעצרת הכללית הגדיר שגריר ישראל באו"ם דאז, חיים הרצוג, שלימים הפך לנשיאה השישי של ישראל, את ההחלטה כגזענית בפני עצמה וקרע את המסמך לעיני כל. "עבורנו, העם היהודי, ההחלטה הזו שמבוססת על שנאה, שקרים, ויהירות, חסרה כל ערך חוקי או מוסרי", אמר הרצוג לנוכחים בעצרת. רק ב-1991, קיבלה העצרת החלטה מנוגדת שבה היא חזרה בה מההשוואה הקשה.

הרצוג קורע את החלטת האו"ם, ב- 17:00 דקות

מנהיג ברית המועצות, מיכאיל גורבצ'וב, 1988

מנהיגה האחרון של ברית המועצות וחתן פרס נובל לשלום לשנת 1990 נאם שנתיים קודם לכן בעצרת הכללית של האו"ם ודיבר על השינויים האחרונים שהוביל ויוביל בארצו. בנאומו ההיסטורי שהמחיש באופן ברור את נכונותו של גורבצ'וב לסיים את המלחמה הקרה, הוא הפתיע את הנוכחים כשהכריז על קיצוצים דרסטיים במצבת הצבא הסובייטי במדינות מזרח אירופה ולאורך הגבול עם סין.

הנשיא רייגן והנשיא גורבצ'וב בוועידת מוסקבה, 1988

נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, 2006

בנאום מלא יצרים מול העצרת הכללית כינה הנשיא צ'אבס את נשיא ארה"ב דאז ג'ורג' בוש הבן "השטן" תוך שהוא מצטלב ומאשים את הנשיא האמריקאי בכך שהוא "מדבר כאילו העולם שייך לו". נאומו של צ'אבס נתפס אז כאחד מהניסיונות הנועזים שלו לתפוס את המושכות ולהוביל ברית של מדינות המתנגדות לארה"ב. הוא התייחס לנאומו של בוש יום קודם לכן והצהיר: "אתמול השטן היה כאן". הוא אף כינה אותו "דובר האימפריאליזם" ש"מנסה לשמר את דפוס ההתנהגות שבוזז ומנצל את עמי העולם".

הוגו צ'אבאס באו"ם, 2006

שלוש שנים מאוחר יותר, בשנת 2009, נשא צ'אבס נאום שנוי במחלוקת נוסף שבסופו החל לזמזם שיר מאולתר ולדמות כאילו הוא מנגן בגיטרה.

צ'אבאס שר

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, 2008, 2010

לזכותו של נשיא איראן אחמדינג'אד יכולים להירשם כמה וכמה נאומים זכורים שנשא במהלך שנות כהונתו, בהם נשמעו בעיקר התבטאויות קשות נגד ישראל. "כבודם וזכויותיהם של האמריקאים והאירופאים משחק לידיהם של מספר קטן אך ערמומי של אנשים שנקראים הציונים. למרות שהם מעטים הם שולטים בחלק חשוב של המרכזים הכלכליים והפיננסיים העולמיים...", אמר מול העצרת הכללית ב-2008. הוא האשים את "הישות הציונית" בסדרה של פשעים ובאחריות למלחמה שהתחוללה באותה שנה בין גיאורגיה לרוסיה.

אחמדינג'אד באו"ם, 2008

בנאומו ב-2010, הכעיס רבים אחרי שהאשים גורמי ממשל אמריקאים באחריות לפיגועי ה-11 בספטמבר. בתגובה לדברים נטשו נציגי ארה"ב את אולם הדיונים. "התקפת הטרור משפיעה על העולם כבר עשור", אמר אחמדינג'אד, "כולם גינו אותה, אך במקביל כבר החלה תעמולה שנועדה לשכנע כי הדרך היחידה להציל את העולם מטרור היא לפלוש לאפגניסטאן". בהמשך דבריו הציג אחמדינג'אד שלוש תיאוריות בנוגע לאירוע. על פי הראשונה, "האחראים היו גורמי מודיעין אמריקאים שהוטעו והוכשלו"; לפי השנייה "גורמים בממשל יזמו את ההתקפה ממניעים כלכליים" ולפי התיאוריה האחרונה - מתקפת הטרור נועדה "להציל את הישות הציונית".

אחמדינג'אד נואם, 2010

נשיא לוב, מועמר קדאפי, 2009

אחרי 40 שנה בשלטון עלה הרודן הלובי קדאפי לנאום בפעם הראשונה מול העצרת הכללית. זה נמשך קצת יותר משעה וחצי כשבסיומה רוב האולם נשאר ריק לאחר שנציגים רבים יצאו ממנו. כשהוא לבוש בבגדים מסורתיים הוא האשים את האו"ם בכישלון למנוע עשרות מלחמות, הציע להעמיד לדין את מי שהביא לרצח ההמוני בעיראק והגן על זכותו של ארגון הטליבאן לכונן אמירות איסלאמית. הוא נופף בעותק של אמנת האו"ם והחל לקרוע אותה תוך שהוא מצהיר כי הוא אינו מכיר בסמכות המסמכים האלה. בין השאר הוא בדה תיאוריות קונספירציות משונות בהן האשים את ארה"ב בהפצת שפעת החזירים והביע ספק בעדויות מההתנקשות בנשיא קנדי.

קדאפי באו"ם

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, 2012

באותה שנה גנב ראש הממשלה נתניהו את ההצגה כשהציג במהלך נאומו ציור ילדותי שכאילו נלקח מסרטי לוני טונס של פצצה עם פתיל ועליה צייר קו אדום כדי להמחיש עד כמה קרובה איראן לייצר פצצה גרעינית. והפצצה אכן גנבה את ההצגה, ויש שיאמרו "פוצצה" את כלי התקשורת והרשתות החברתיות שחגגו בשלל ממים ובדיחות על מה שראש הממשלה ביקש להבהיר שאינו כל כך מצחיק.

נתניהו והפצצה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ