טום רובינס, ניו יורק טיימס

ימים ספורים לאחר שרמון פביאן הגיע למתקן הכליאה אלסטר שבקצה הדרומי של הרי הקטסקיל שבמדינת ניו יורק אשתקד, צווח עליו סוהר שערך את ספירת האסירים שישתוק. האסירים באולסטר, בית כלא בדרגת אבטחה בינונית, נדרשים לעמוד במקום ולהנמיך את קולם בזמן הספירה. פביאן, שנגזרה עליו שנת מאסר בגין עבירת סמים, אכן שוחח עם אסיר אחר, אבל בריאיון שנערך עמו באחרונה, אמר כי סבר שהוא ממלא אחר ההוראות.

לאחר הספירה, הוביל אותו הסוהר אל מאחורי כמה דלתות כפולות הרחק מעיני האסירים האחרים וממצלמות המעקב. הסוהר, מייקל בוקובסקי בעל ותק של שבע שנים, הורה לו לעמוד בפניו אל הקיר כשזרועותיו ורגליו פשוקות לרווחה. כשהסתכל אל הרצפה ראה פביאן חוד של מגף מונף אל בין רגליו והבזק של אור, לאחר מכן חש בכאב חד ואז התמוטט. "הוא אמר לי לקום, אבל אני רק הצלחתי לזחול חזרה לתא שלי", סיפר פביאן בן ה–21 מאוחר יותר לחוקרים. הוא שכב על רצפת תאו, נאנק ובכה במשך כמעט שעה עד שדידה אל חדר האוכל. סוהר שראה אותו שם שלח אותו למרפאת הכלא. עד מהרה הועלה לרכב והוסע מרחק 130 קילומטרים צפונה לבית חולים באולבני, שם הוא נותח ניתוח חירום וחלק מאשכו הימני נכרת.

רמון פביאן בביתו שבמדינת ניו יורק, החודשצילום: Chad Batka / NYT

ב–22 ביולי 2014, בחקירה מטעם אגף הביקורת של שירות בתי הסוהר במדינה, ימים אחדים לאחר האירוע, ענה בוקובסקי שאין הוא יודע דבר על הפציעה. הוא טען כי "ייעץ" לפביאן לשמור על השקט בזמן הספירה. הוא הודה שהרים את קולו, ושכששלח את פביאן חזרה לתאו, זה "בכה במקצת". החוקרים הגיעו למסקנה שהסוהר השתמש בכוח מופרז ושהוא משקר. בוקובסקי הושעה מתפקידו ללא תשלום ב–31 ביולי 2014 ועד מהרה נפתח הליך פיטוריו.

והנה, חלפה יותר משנה ובוקובסקי עדיין עובד מדינה. התיק המשמעתי נגדו נותר פתוח, אם כי בקרוב יוגש נגדו כתב אישום בגין תקיפה. המקרה שלו, כפי שמתואר במסמכי בית המשפט ובחקירה, משמש דוגמה בולטת לרשת הצפופה המגינה על 20 אלף הסוהרים במדינת ניו יורק גם כשקיימת ראיה משכנעת להתעללות מצדם.

מאז 2010 ביקשה המדינה לפטר 30 סוהרים שהואשמו בהתעללות באסירים באמצעות תהליך בוררות מסובך הנדרש על פי חוזה ההעסקה האחיד. המדינה השיגה זאת רק שמונה פעמים בתיקים שהובאו לדין משמעתי ופורסמו על פי בקשת חוק חופש המידע. מרשומות התיקים האלו עולה כי מרבית הטענות להתעללות אינן מגיעות כלל לדיון ברמת הבוררות. 80 מקרים משמעתיים אחרים נגד סוהרים, סמלים וכלאים מאז 2010 יושבו ישירות עם איגודיהם ונקבעו להם עונשים אחרים שאינם פיטורים, כמו השעיה.

מתקן הכליאה אולסטר בניו יורקצילום: NATHANIEL BROOKS / NYT

בעיות המשמעת של סוהרים קיבלו משמעות מיוחדת, שכן מדינת ניו יורק עומדת מול אישומים חדשים של שימוש באלימות במערכת הכליאה הגדולה שלה הכוללת 53 אלף אסירים. שלושה סוהרים במתקן הכליאה אטיקה הודו באחרונה בהכאת אסיר, אישומים אחרים הוגשו גם נגד סוהרים במתקן הכליאה קלינטון, שבו התלוננו האסירים כי הוכו לאחר ששני אסירים אחרים ברחו. במתקן הכליאה פישקיל, מת אסיר לאחר קטטה עם סוהרים. מבקרי המערכת, ובהם איגוד הכליאה של ניו יורק, ארגון ללא כוונות רווח העוקב אחר הנעשה בבתי הסוהר הממשלתיים, אומרים שתקריות אלה מוכיחות ששירות בתי הסוהר והפיקוח הקהילתי של ניו יורק מתעלם לרוב ממעשי אלימות.

עובדי השירות בעבר ובהווה טוענים שחוזי ההעסקה האחידים אשמים בחלק מהדברים. "קשה להיפטר מסוהר גרוע, בדיוק כפי שקשה להיפטר ממורה גרוע", גורס בריאן פישר, מנהל בית הכלא סינג סינג ונציב שירות בתי הסוהר של ניו יורק מ–2007 עד 2013. "זה מתסכל מאוד".

זמן קצר לאחר ששירות בתי הסוהר הודיע לבוקובסקי על פיטוריו, הגיש האיגוד שבו הוא חבר, התאחדות הסוהרים והשוטרים של מדינת ניו יורק, קובלנה נגד האישומים נגדו. המחלקה סירבה להתפשר על עונש חמור פחות, לכן האיגוד החליט להעביר את הטיפול בעניינו לבורר, זכות המוקנת לו על פי החוזה. הבוררים אינם נבחרים באקראי. שני הצדדים עוברים על רשימת מועמדים ומדרגים אותם על פי מה שלדעתם תהיה נטייתם. בעלי תפקידים במערכת מתלוננים על כך שהבוררים, המרוויחים בין 1,000 ל–1,800 דולרים ליום, נוטים לרוב לפסוק פשרה כדי להימנע מלעורר התנגדות אצל מי מהצדדים.

על פי החוזה של המדינה עם האיגוד, החלטת הבורר היא סופית ומחייבת. אפילו טעויות של הבורר בעניין החוק או העובדות אינן מספיקות כדי לשנות החלטה.למקרה של בוקובסקי, בחרו הצדדים בחרו בבורר ותיק, שלמרות שהאיגוד טען שהוא חף מפשע ותיאר אותו כ"סוהר מסור לעבודתו", פסק כי הוא אשם בשימוש בכוח מופרז ובאמירת שקר לחוקרים, אך הפחית את העונש מפיטורים להשעיה של 120 יום בלא שכר. הפסיקה גם אפשרה לבוקובסקי לשוב לכלא אלסטר בתום השעייתו.

בנוסף על ההליך המשמעתי הפנימי, במארס הורשע בוקובסקי במחוז אלסטר בעוון תקיפה. הוא כפר באשמה ומשפטו אמור להיפתח ב–26 באוקטובר. פרטיהם של מרבית המקרים שמובאים לדין משמעתי רחוקים מעין הציבור. על פי חוק, תיקיהם האישיים של הסוהרים, שוטרים וכבאים, פטורים מבדיקה חיצונית. הרשומות שהתקבלו בזכות חוק חופש המידע מספקות פרטים בודדים בלבד.

לכתבה ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ