אמריקאים-ילידים מקדמים לגליזציה של מריחואנה בשביל הפוטנציאל העסקי

הממשל הפדרלי אוסר שימוש במריחואנה, אך על רקע גל הלגליזציה בארה"ב רוצים אמריקאים-ילידים למכור את הצמח בשמורותיהם. בדרך למימוש התוכנית עליהם לעבור משוכות משפטיות מורכבות

זואי סאליבן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זואי סאליבן, גרדיאן

לאחר ש–23 מדינות בארה"ב הפכו את המריחואנה לחוקית בדרגות שונות של חקיקה – כשאורגון היא האחרונה להצטרף לרשימה – כמה שבטים של אמריקאים־ילידים שוקלים גם הם להפוך את הצמח לחוקי. לפחות עבור חלק משבטים אלו, עשויה להניב לגליזציה רווחים כלכליים. בשני שבטים בוויסקונסין, מנומיני (Menomineeׂ) והו־צ'אנק (Ho-Chunk), גדלה בשבועות האחרונים התמיכה בהפיכת המריחואנה לחוקית, וכעת מתמודדים חבריהם עם השאלות המשפטיות הקשורות בצעד מסוג זה.

בניגוד למדינות בארה"ב שהפכו את המריחואנה לחוקית באופן כזה או אחר, בוויסקונסין מריחואנה אינה חוקית בשום אופן. עובדה זו מובילה לעיסוק בקשר המורכב של שבטים של אמריקאים־ילידים אל הממשלה המקומית והפדרלית. חברי שבטים מסוימים, כגון הו־צ'אנק, כפופים לחוק המקומי, הפדרלי ולחוק השבט. חברי שבטים אחרים, כגון מנומיני, כפופים אך ורק לחוק הפדרלי ולחוק השבט. תזכיר משנת 2014 של מחלקת המשפטים של הממשל הפדרלי טוען כי משפטנים מטעם המדינה רשאים לקבוע אם יש לכפות את החוק הפדרלי הנוגע לשימוש בסמים בשטחים בריבונות אמריקאים־ילידים. מסמך זה, עם זאת, מותיר מרחב גדול לפרשנות, ובמקביל קורא לממשלות המקומיות של שבטי אמריקאים־ילידים לנהוג במשנה זהירות כשהן נוקטות בצעדים לשינוי מעמדם המשפטי של סמים.

כנס תומכי לגליזציה המציינים את הפיכת המריחואנה לחוקית במדינתם, אתמול באורגוןצילום: רויטרס

כדי להתקדם עם הרעיון להקים מיזמי סחר במריחואנה, יידרשו שבטי אמריקאים־ילידים לשאת ולתת עם המדינה והרשויות המקומיות, שכן על פי החוק הפדרלי בארה"ב מריחואנה עדיין אינה חוקית. "השבטים נאלצים לעשות סוג של עסקה עם השטן", אמר עורך הדין גייב גאלאנדה, המתמחה בסוגיות הקשורות לאמריקאים־ילידים. "משמעות הריבונות של שבטים אמריקאים־ילידים היא שרשויות ארה"ב אינן לוקחות חלק בהסדרת הנעשה בשמורות שלהם", הסביר גאלאנדה והוסיף כי "שבטים המחפשים תמיכה מצד הממשלה המקומית והממשלה הפדרלית חייבים לוותר על חלק מזכויותיהם לטובתן".

שבטים בוויסקונסין אמנם עדיין נמצאים בשלבים מוקדמים של הדיון בלגליזציה, אך שבטים במדינות אחרות, כגון פלנדרו סנטי סו ׁ(Flandreau Santee Sioux) בצפון דקוטה, כבר אישרו חקיקה בנושא. השינוי במעמדה של מריחואנה אושר על ידי פלנדרו סנטי סו ביוני, על אף שהצמח אינו חוקי בשום אופן בצפון דקוטה. עורך הדין של שבט פלנדרו סנטי סו, סת' פירמאן, אמר כי השבט מתכנן להקים מתקן הפצה ייעודי עד סוף השנה. "השבט יקבל הטבות כלכליות ישירות ומיידיות ממכירה של מריחואנה", אמר פירמאן. עורך הדין סירב למסור מידע על ההיקף של הטבות כלכליות אלו, אך על פי כתבה בעיתון "קאנביסט" (Cannabist), מעריך נשיא השבט כי ההכנסה החודשית תעמוד על שני מיליון דולר. בנוסף נכתב בידיעה כי המתקן העתידי צפוי לשמש כ"אתר נופש" למשתמשי מריחואנה שיכלול בין היתר מועדון לילה, בר ושירותי ממכר מזון.

השבטים השונים עדיין אינם יודעים כיצד יגיבו הרשויות לתוכניותיהם. כשנשאלה על תגובה אפשרית שחברי הו־צ'אנק בוויסקונסין צופים במידה והשבט יחליט לקדם את יוזמת הלגליזציה, בחרה שרת המשפטים של השבט, אמנדה עיט לבן, לענות בזהירות. "אני לא מעוניינת לשער השערות או לשפוט מראש את התגובה לכך", אמרה. שר המשפטים של וויסקונסין, ברד שימל, היה זהיר באותה מידה בתגובתו לשאלה בנושא, וציין כי משרדו עוקב אחר ההתפתחויות. אך בראיון שהעניק לפני כחודש לעיתון מקומי היה שימל בוטה יותר. "אנו נפעל לסגור את המיזם", אמר השר בהתייחסו לפעילות הקשורה למריחואנה בשמורות אמריקאים־ילידים. "אנו לא נשב בצד וניתן לזה לקרות", הוסיף.

יושב ראש שבט המנומיני, גארי בייסו, שוחח עם הגרדיאן זמן קצר לאחר שאישר השבט שתי הצעות הנוגעות להפיכת שימוש במריחואנה למטרות פנאי ומטרות רפואיות לחוקי בקרב בני 21 ומעלה. לדברי בייסו, יש להמתין לפני שיהיה ניתן לחוות דעה מוצקה על הנושא. "כיצד נתפתח, נשלוט ונפקח על מה שקורה הלאה ממש קובע כיצד השבט יסתכל על כך. לכן עלינו לוודא שבעוד אנו מתקדמים נבחן ביסודיות את כל הזוויות של הנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ