לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

משרד החוץ האמריקאי שיגר לאחרונה הודעות לשגרירויות ברחבי העולם, בהן הוא שב ומזכיר כי הסנקציות על איראן עדיין עומדות על כנן, כך מסרו אתמול (שישי) מקורות דיפלומטיים וממשלתיים לסוכנות הידיעות רויטרס.

בהודעה הדגיש המשרד כי הסנקציות על איראן לא יוסרו עד אשר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) תאשר שטהראן אכן מילאה את חלקה בהסכם הגרעין עם המעצמות. "ארה"ב רוצה לומר לממשלות לא למהר לעשות עסקים עם איראן", אמר מקור דיפלומטי היושב בלונדון.

לא ברור עדיין מתי בדיוק יוסרו הסנקציות שהוטלו על הרפובליקה האיסלאמית, אך מומחים מעריכים כי עסקאות בינלאומית עמה יתאפשרו במהלך השנה הבאה אם היא תעמוד בהתחייבויותיה. החוק בארה"ב מאפשר לממשל לכפות סנקציות על מוסדות פיננסיים שעושים עסקים עם חברת הנפט הלאומית של איראן או עם חברות בנות שלה. מוסדות אלה מסתכנים בקנסות, בהקפאת נכסים ובניתוק ממערכת הבנקאות האמריקאית.

מקור בממשל אובמה אישר כי המהלך הדיפלומטי אירע לאחרונה. לדבריו, המשרד "נמצא בקשר שוטף עם בעלי העניין בסקטור הפרטי ובממשלות לגבי תנאי התוכנית". במקביל, לאחרונה קיימו גורמים רשמיים בארה"ב סבב שיחות עם גורמים בכירים בתעשיית הנפט ועם בנקים בוושינגטון ובניו יורק והזכירו להם שהסנקציות על איראן עדיין בתוקף. 

קרי וזריף במטה האו"ם, בחודש שעברצילום: אי־פי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ