פרשנות || סנדרס כיכב בעימות הדמוקרטי, קלינטון היתה מהוקצעת

המאבק בין השניים היה צמוד ואולי אף הסתיים בתיקו, אך למרות שהסנאטור היהודי מוורמונט כיכב אמש, הופעתה של קלינטון גרמה לסגן הנשיא ביידן להיראות הרבה פחות נחוץ

חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלינטון וסנדרס, אמש בעימות המפלגה הדמוקרטית בלאס וגאסצילום: אי־אף־פי

העימות הדמוקרטי הראשון נערך אמש בלאס וגאס בין הילרי קלינטון, ברני סנדרס ושלושה סטטיסטים לא ממש רלוונטיים. המאבק בין השניים היה צמוד, אולי אפילו הסתיים בתיקו, ובכל זאת עשוי להניב הישג משמעותי לקלינטון: אחרי העימות הזה, ובשל חיבוטי הנפש שלו שהתארכו יתר על המידה, פחתו הסיכויים שסגן הנשיא ג׳ו ביידן יכנס לזירה. אחרי הופעתה המהוקצעת בעימות אמש, ביידן נראה לפתע הרבה פחות נחוץ.

למרות זאת, את ההצגה גנב סנדרס, שהעניק לעימות את שורת המחץ שתשודר ברשתות החברתיות בימים הקרובים שוב ושוב: "נמאס לאמריקאים לשמוע על האימיילים הארורים שלך (Your Damned Emails)", הוא הרעים, לקול תרועות הקהל ולשמחתה של קלינטון עצמה. אחרי שחבר הקונגרס הרפובליקאי קווין מקארתי חשף לאחרונה את המניעים הפוליטיים העומדים מאחורי החקירה בת 17 החודשים שניהלו הרפובליקאים נגד קלינטון בעניין ההתקפה בבנגאזי ב-2012 שבה נהרג השגריר האמריקאי, ושממנה התפתחה פרשת האימיילים של קלינטון, היא הפכה בעיני דמוקרטים רבים לקדושה מעונה. סנדרס, בשכל רב, החליט לרכוב על הגל ולהתייצב כאביר עם רעמה לבנה.

הסנאטור היהודי מוורמונט היה ללא ספק הבוטה והתוסס מבין חמשת המשתתפים בעימות ששידרה רשת CNN; קלינטון היתה המקצוענית והבוטחת. שלושת המשתתפים האחרים לא נראו כמי שמצליחים לצאת מאלמוניותם: מושל מרילנד לשעבר מרטין אומאלי נתגלה כבעל קול מעט משונה והופעה מעט רופסת; הסנטור מרוד איילנד לינקולן צ׳אפי, שרק לאחרונה הפך לדמוקרט, נראה תלוש וקבר את עצמו כשהודה שהצביע בעד חוק מבלי להבין את תוכנו; והסנטור לשעבר ג'ים ווב, הנץ שבחבורה, היה יכול להיות מרוצה מעצמו אילו היה מתמודד רפובליקאי. הוא גם יצר את הרגע המעיק של הערב, כשרמז בחיוך שהרג חייל אויב כששירת במלחמת וייטנאם.

המתכונת המצומצמת אפשרה לנהל דיון יותר ענייני ופחות תגרני מזה שאפיין את שני העימותים שהרפובליקאים כבר קיימו. רוב השאלות עסקו בנושאי החברה והכלכלה המשקפים את הרוח הפרוגרסיבית המנשבת עתה במפלגה: שינויי אקלים, הפער הגדל בין עשירים לעניים, היעלמות המעמד הבינוני, חסינותו של וול סטריט ו"כלכלת הקזינו והביליונרים", כפי שכינה זאת סנדרס, והשפעתה הגוברת בשדה הפוליטי. גם הלגליזציה של הקנאביס זכתה לסיבוב משלה: סנדרס, כצפוי, בעד.

המתמודדים בעימות הדמוקרטי. מימין: צ'אפי, אומאלי, קלינטון, סנדרס ווב צילום: רויטרס

לענייני חוץ, לעומת זאת, הוקדש רק חלק קטן מהדיון. השאלות התמקדו בעיקר בסין, באיראן ובסוריה. התפרצות האלימות והטרור בישראל לא הוזכרה כלל, ורק ווב, הימני מבין החמישה, הזכיר את המחוייבות ל"בת בריתנו ישראל". קלינטון אמנם חזרה על הסתייגויותיה ממדיניותו המתרחקת של הנשיא אובמה בסוריה, אך באופן כללי חיבקה אותו ואת מדיניותו יותר מהצפוי. היא עשתה זאת משום שהנשיא עדיין נהנה מאהדה עמוקה ורחבה בקרב חברי המפלגה המצביעים בפריימריז; כדי לייתר את יומרתו של ביידן, המקורב ממנה לנשיא, להתייצב למערכה כנציגו עלי אדמות; וכדי למנוע מסנדרס מליטול על עצמו את אצטלת ממשיך דרכו האידיאולוגי של הנשיא.

תומכיו של סנדרס, אמש בלאס וגאסצילום: אי־אף־פי

אבל למרות שקלינטון ללא ספק הרשימה, סנדרס היה כוכב העימות, עם קולו הרועם, הופעתו הנרגשת ועמדותיו הבוטות, השמאלניות והחד משמעיות. הוא אמנם איננו מתקרב לדרגת הליצנות מושכת הרייטינג של דונלד טראמפ המיליארדר הרפובליקאי, אך הצלחתו היא פן נוסף של המיאוס של הציבור האמריקאי בפוליטיקה הישנה וכמיהתו לאישים שנראים כמי שמוכנים לאמץ גישה של עסקים שלא כרגיל בניהול ענייני המדינה.

אף שהוא עשיר ממנו ומתוחכם ממנו, טראמפ יכול אולי להתחבר בפולקלור המקומי שלנו ל"איש הבודד לכנסת" שמואל פלאטו שרון, הזכור בין היתר בשל קריאתו המזלזלת מעל בימת הכנסת אל עבר אחד מגדולי החלוצים הציוניים, לובה אליאב, "מה אתה עשית בשביל מדינה". כדי להבין את תופעת סנדרס, לעומת זאת, הוותיקים שבינינו יכולים לדמיין את מאיר וילנר ז"ל, עם מבטאו הליטאי, סגנונו היבשושי וסיסמאותיו הקומוניסטיות הדוגמטיות הופך יום אחד לאליל נעורים הסוחף אחריו המוני מעריצים. זה היה נחשב בשעתו למחזה סוריאליסטי לא פחות ממה שקורה היום במירוץ לנשיאות ארצות הברית.

העימות הדמוקרטי המלא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ