צפיה בעימות הדמוקרטי בבר בהארלם: דממה כשהמועמדים מדברים על גזע

אף שפרשנים מעריכים כי קלינטון היא המועמדת הפופולארית בקרב אמריקאים שחורים, סנדרס זכה לתרועות סוערות בקרב צופים בעימות בבר בהארלם. "הוא מזכיר לי את אובמה", אמר אחד מהם

טלי קרופקין
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי קרופקין
ניו יורק

בבר "הארלם טאברן" שבמרכז הארלם התכנסו הלילה (רביעי) תושבי השכונה כדי לצפות בעימות של המועמדים הדמוקרטיים במרוץ לנשיאות ארצות הברית. מזה שבועות, פרשנים פוליטיים בארצות הברית, מציינים כי הילרי קלינטון היא המועמדת המועדפת על אמריקאים שחורים, וכי אפריקאים אמריקאים חסינים מקסמיו של יריבה הבולט, הסנאטור ברני סנדרס. אולם הלילה, הצעירים הריעו דווקא ליהודי מברוקלין, שהשיב בהצלחה גם לשאלה על אלימות שוטרים נגד לא לבנים, בה מעד בעבר. 

ברגע הראשון של העימות, כשהמועמדים הוצגו לקהל, זכה סנדרס למחיאות כפיים סוערות בבר, כמו גם קלינטון. אולם בהמשך הערב, יותר ויותר הצהרות של סנדרס התקבלו בהתלהבות, בעוד הנאומים של קלינטון פחות עניינו את הקהל.

צעירים בהארלם צופים במועמדים דמוקרטיים מדברים על אלימות נגד שחורים בארה"ב, הלילהצילום: טלי קרופקין

נראה היה כי בעבור הצופים בעימות בבר, סנדרס האפיל על קלינטון אפילו בסוגיות כמו הזכות של נשים להפלה ולאמצעי מניעה. כשקלינטון הזכירה שכר שווה לנשים, היא גרפה תרועות סוערות, אולם למרות שאמרה פעמים רבות כי היא סבתא ואם, היא נמנעה מלהזכיר סוגיות פוליטיות אחרות הקשורות ספציפית לנשים. לעומתה, סנדרס הזכיר כמה פעמים כי יש לכונן מדיניות רווחה בארצות הברית, והתמקד במיוחד בטענה כי יש להאריך את חופשת הלידה בארצות הברית. "באף מדינה לא מפרידים תינוקות מאמהות", הוא אמר פעמיים.

"עבורי, החופש של אשה על הגוף שלה, יחד עם סוגיות של שינוי אקלים, הם הנושאים החשובים ביותר", אמרה אחת הצופות בעימות, אלכסנדרה האנץ, בהפסקת פרסומות בזמן השידור. "ולכן אצביע לברני סנדרס". לשאלתי, "ולא חשוב לך שתהיה אשה נשיאה?", היא עונה כי "אם את בוחרת באשה רק בגלל המגדר שלה, את מחטיאה את המטרה".

את מסיבת הצפייה בבר יזמה אשלי שרפטון, בתו של הפעיל הבולט ביותר למען זכויות שחורים בארצות הברית כיום, הכומר אל שרפטון, שמסבירה כי היוזמה נועדה לגרום לתושבי השכונה, בה נתוני הצבעה נמוכים במיוחד, להתעניין במועמדים ובבחירות. 

"אני מקווה שכל המועמדים יהיו כנים הלילה, לא יעשו הצגות כמו הרפובליקאים", אומרת שרפטון, בראיון ל"הארץ". "אני רוצה לשמוע על אלימות ונשק, על בקרה על נשק, על השכלה, על משרות. ואני לא רוצה לשמוע תשובות בטוחות. מדובר בנושאים רציניים, וכדי לנהל את המדינה עליהם להתייחס לסוגיות אלה". שרפטון מוסיפה כי היא מקווה שבבחירות הקרובות, אחוזי ההצבעה בהארלם יעלו. "אנשים מרגישים שהקול שלהם אינו חשוב, ותרבות ההצבעה אינה מושרשת מהבית. אבל אני מרגישה שזה משתנה, עם דור המילניום ותנועת ה-Black Lives Matter", אמרה בהתייחס לתנועת המחאה בעקבות אלימות של שוטרים נגד שחורים בארצות הברית.

ואכן, סוגיית אלימות של שוטרים נגד צעירים אפרו-אמריקאים, המסעירה את ארצות הברית בשנה האחרונה, קרובה לליבם של רבים מהצופים בבר. כשעל המסך הופיע סטודנט למשפטים ושאל את המועמדים האם הם חושבים ש"חיים של שחורים חשובים", או שמא "כל החיים חשובים" - הסלוגן של המתנגדים לקמפיין, בבר ההומה נוצרה לפתע דממה. איש לא דיבר ולא צחק, וכל העיניים היו נשואות למסכים.

"חייהם של שחורים חשובים, והמילים האלה חשובות כי הקהילה האפריקאית אמריקאית יודעת שבכל יום נתון, אדם חף מפשע כמו סנדרה בלאנד (אשה אפריקאית אמריקאית מטקסס שנעצרה בגין עבירת תנועה ונמצאה מתה בתא מעצר כמה ימים מאוחר יותר. ט.ק) עשויה להיכנס לאוטו שלה, ואז אחרי שלושה ימים יתברר שהיא מתה בכלא", השיב סנדרס, "עלינו להילחם בגזענות ממוסדת ואנחנו זקוקים לרפורמה משמעותית במערכת הצדק השבורה שלנו, בה אנו כולאים יותר אנשים מסין". קלינטון, שספגה ביקרות בעבר כשאמרה ש"כל החיים חשובים", ענתה הפעם כי "עלינו להילחם בכליאה המונית", והוסיפה כי "יש צורך בניו דיל בעבור אוכלוסיות שאינן לבנות", ושניהם זכו למחיאות כפיים בקהל.

ג'ניפר ווינס, שהגיעה לצפות בעימות עם חבריה, מודה בסוף הערב כי היא אינה בטוחה למי לתת את קולה. "הייתי רוצה שנמשיך לעשות היסטוריה בבחירות, וגם הדברים שהילארי אומרת מקבילים להרבה מהעמדות שלי. אבל סנדרס עושה עבודה נהדרת  בלמשוך אותי לכיוון שלו. בהרבה נושאים, המדיניות שלו מזכירה לי את אובמה". היו גם כאלה שדבקו בעמדתם למרות ההופעה של סנדרס. "הבנתי שברני נתן פה הופעה היום, והיו לו הרבה טיעונים טובים", אומר אחד הצופים, ססון אדמס, תושב הארלם. "אבל הלב שלי נתון להילארי. היא אשה פנומנלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ