בסן פרנסיסקו מחליפים את הדירות היקרות במכולות ובקופסאות על גלגלים

נהירתם של רבים אל "מכרה הזהב של ההיי-טק" הקפיצה ב-20% את שכר הדירה בתוך שנה. "קונטיינרטופיה" שואבת את השראתה מתנועות הדוגלות בצדק חברתי ומעבר לחיים צנועים יותר

שרה מסלין ניר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה מסלין ניר, ניו יורק טיימס

שכר הדירה הממוצע לדירת חדר שינה אחד במגדל מגורים בסן פרנסיסקו זינק הקיץ מעל זה שבמנהטן. אחת הסיבות לכך הוא המחסור שנוצר בדירות בעקבות המשך נהירתם של תושבים חדשים "למכרה הזהב של ההיי־טק". וכך, כפי שקורה בערים אחרות בארה"ב ובמטרופולינים אחרים בעולם, דוחקים המחירים הגבוהים את תושבים אל מחוץ למרכז. בניו יורק הם עוברים לברוקלין ולקווינס, בסן פרנסיסקו הם מוצאים מקלט באוקלנד, שגם בה שכר הדירה מתחיל לעלות. המחירים האמירו עד כדי כך שצעירים בעלי מקצועות חופשיים בעיר החליטו להתגורר במכולות מוסבות למגורים ודרי הרחוב עברו לגור בקופסאות על גלגלים.

באזור התעשייה של אוקלנד, שבו שכר הדירה הממוצע עלה ב–20% בשנה האחרונה, תושבים רבים יותר ויותר בוחרים באחת משתי צורות המגורים המאולתרות האלה. קונטיינרטופיה (Containertopia) היא שכונת מכולות הנמצאת בנמל הים של אוקלנד. כל דייר משלם 600 דולר בחודש כדי לגור במכולה הניתנת להסבה למגורים בהוספת בידוד, דלתות זכוכית, מכשירי חשמל, לוחות סולאריים, מקלחת ושירותים. על פי נתוני עמותת East Oakland Community Project, המסייעת להומלסים, בסן פרנסיסקו יש כ–6,700 דרי רחוב.

בית על גלגלים ברחוב באוקלנדצילום: Jim Wilson / NYT

קונטיינרטופיה נוסדה לפני כשנה בידי לוק אייזמן בן ה–32 והת'ר סטיוארט בת ה–30, כשהיו בני זוג. בעבור אייזמן, בוגר וארתון סקול שבאוניברסיטת פנסילבניה והעובד בתחום הטכנולוגיה, המגורים במכולה הפכו לחוויה חברתית של הצטמצמות לדברים ההכרחיים, שאותה הוא מקווה להעביר לאחרים. "אם אנו יכולים לעשות את זה באחד המקומות היקרים בעולם, אפשר לעשות את זה בכל מקום".

מחוץ לדלתות ההנגאר שבו מתגורר אייזמן צמחה לה קהילה של דרי רחוב, שמצאו מפלט במין מכולות על גלגלים, אותן יצר האמן המקומי גרגורי קלוהן כמגורי רחוב. אורכה של מכולה ניידת, העשויה חומר ממוחזר, כמעט שלושה מטרים והיא גבוהה דיה כדי שאפשר יהיה לשבת בה. "זה לא מתחבר לתפישה שיש לנו על בית", אומר קלוהן בן ה–44 שהחל ליצור את הבתים הניידים ב–2011. קלוהן, שיצר כ–40 קופסאות צבעוניות על גלגלים, עודד דרי רחוב להעדיף אותן על פי קופסאות קרטון או גרוטאות רחוב. "בעיר הזאת, על כל הכסף שבה, יש שכבה נוספת: הנוודים הללו שחיים מהאשפה שלנו", הוא אומר.

קונטיינרטופיה והמכולות הניידות של קלוהן קיבלו את השראתן מתנועת "הבית הזעיר" הדוגלת במעבר לאורח חיים צנוע יותר. התנועה גם העניקה השראה להקמת עיירות הבנויות מבתים קטנטנים במקומות כמו אוליפמפיה שבמדינת וושינגטון ומדיסון שבוויסקונסין. חסידים של איכות הסביבה ושל הצדק החברתי מאמצים מקומות מגורים שכאלה, אולם לא אחת הרשויות המקומיות נלחמות בהם, שכן המקומות הללו לרוב אינם ממלאים אחר תקנות הבנייה והם מוצבים במקומות שבהם לא אמורים להיות בהם. אבל בזה מסתכם הדמיון בין מגורים לדיירי רחוב ובין מכולות. אף על פי שהם ניצבים באותו מקום, הם שונים בתכלית.

אורכה של מכולה ניידת כמעט שלושה מטרים והיא גבוהה דיה כדי שאפשר יהיה לשבת בה צילום: JIM WILSON / NYT

סטיוארט ואייזמן הקימו תחילה את שכונת קונטיינרטופיה על מגרש נטוש באזור שרכשו עם חברים בעבור 425 אלף דולר. הם נאלצו לעזוב את המקום באביב בעקבות תלונות השכנים (המגרש לא נועד למגורים), ובעזרת 12 חברים ומלגזה, העבירו את בתי המכולה לתוך האנגר. המעבר מבית של ממש למכולה שינה כמעט את כל סדרי העדיפות של השניים: סטיוארט עזבה את עבודתה בעיצוב דיגיטלי כדי לנהל את קוניינרטופיה ומכרה את רוב נכסיה. "אני יכולה לעבוד במשרד ולשלם את שכר הדירה שלי כל חודש ולהילחץ מכך שאני לא יכולה לעשות שום דבר חוץ מזה, או לחיות בתוך הנגאר", היא אומרת. "הבחירה מובנת מאליה".

באוקלנד מגלים סבלנות יחסית לבתים הניידים. כמה מתושביהם אומרים שלעתים נתבקשו בידי המשטרה לגלגל אותם למקום אחר, אבל שבדרך כלל מניחים להם. במרחק קטן מבית המלאכה של קלוהן, בסמוך לקונטיינרטופיה, ניצב אחד הבתים הצבעוניים שעיצב לדרי רחוב, הנראה כבית מגורים בורגני בזער אנפין. "הבית הזה הוא ברכה", אומרת האישה שגרה בו. היא סירבה למסור את שמה משום שלדבריה שכמי שהתגוררה בעבר בבית אמיתי ועבדה בעבודה אמיתית, היא מתביישת לגור ברחוב. "זו דרכי לנסות להיות בחזרה כפי שהייתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ