לקראת הבחירות לנשיאות: בארגנטינה חוששים משינוי

מצביעים רבים יעדיפו לדבוק במחנה קירשנר המוכר בבחירות שיתקיימו ביום ראשון, מחשש שממשל חדש יביא עמו בעיות לא ידועות. הקלף החזק של הנשיאה: תכניות הרווחה של הממשלה

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צ'יולי, המועמד של קירשנר המוביל בסקרים. השבוע בבואנוס איירסצילום: רויטרס

נורה ביאטריס דיאז סיפרה שהחלטתה במי לבחור לנשיאות ארגנטינה ביום ראשון, התקבלה כבר לפני שש שנים, כשהועסקה במסגרת תוכנית ממשלתית. דיאז, בת 55 ואם לשניים, שנאבקה במשך שנים כדי לגמור את החודש, קיבלה עבודה בניקיון ובעבודות בניין קלות בתוכנית "ארגנטינה עובדת" שיזמה הנשיאה כריסטינה קירשנר. "אם אאבד את העבודה הזאת אחזור לנקודת ההתחלה", אומרת דיאז המשתכרת סכום המקביל ל־275 דולר לחודש. "הממשלה הזאת חייבת להישאר בשלטון".

עמדה זו מסייעת אולי להבין מדוע יורשה של קירשנר, דניאל צ'יולי, מוביל בסקרים למרות בעיותיה הרבות של המדינה: אינפלציה דוהרת, כלכלה בקיפאון ומאבק עם מלווים שהפך את ארגניטינה למנודה פיננסית בעולם.

דיאז נמנית עם כ–30% מהארגנטינאים המהווים לדברי מומחים את גרעין ה"קירשנריזם", התנועה הפוליטית של הנשיאה ושל נסטור קירשנר, בעלה המנוח וקודמה בתפקיד. תומכיהם זוקפים לזכותם את חילוץ ארגנטינה מהמשבר הכלכלי הקשה של 2001–2002 ואת גיבוש מדיניות הסיוע לעניים.

לדברי האוניברסיטה הקתולית של ארגנטינה, כ–15 מיליון ארגנטינאים המהווים כ–35% מהאוכלוסייה, מקבלים היום סיוע ישיר כלשהו מהממשלה.

תוכניות הסיוע הממשלתיות פופולאריות עד כדי כך שמועמד האופוזיציה בבחירות, מאוריסיו מקרי, ראש עיריית בואנוס איירס, נאלץ להתייחס אליהן במערכת הבחירות שלו. תחילה הוא עסק במסע הבחירות בעיקר בשוק חופשי, מאבק בשחיתות ושחרור ארגנטינה מכלכלתה השמרנית; אבל בעקבות צניחת התמיכה בו בסקרים, החל מקרי בחודשים האחרונים לדבר על חתירה ל"אפס עוני" והבטיח להשאיר על כנן את תוכניות הרווחה של הממשלה ואף להרחיב אותן.

"אנשים פוחדים שתוכניות הרווחה יילקחו מהם", אומר לאונרדו רחרט, מנהל חברה להפצת טלפונים ניידים התומך במקרי. "מקרי לא יעשה דבר כזה, הוא פשוט ינהל אותן טוב יותר".

מועמדה של קירשנר, צ'יולי, מוביל בסקרים שנערכו בשבוע שעבר, אבל המרוץ צמוד. בסקר של מכון ריקרדו רובייר ושות', אמרו 40.1% מהנשאלים שיצביעו לצ'יולי, לעומת 29.2% למקרי, ו־21.6% לסרחו מאסה, מנאמני קירשנר לשעבר שפרש והקים מפלגה משלו.

כדי לנצח בסיבוב הראשון על המועמד המוביל להשיג לפחות 45% מקולות הבוחרים, או 40% ויתרון של 10% על המועמד שאחריו. אם לא, יתמודדו שני המועמדים המובילים בסיבוב שני ב–22 בנובמבר. נראה שמצביעים רבים יעדיפו לדבוק בסטטוס קוו המוכר, מחשש שממשל נשיאותי חדש יביא עמו בעיות לא ידועות.

צ'יולי, שכיהן בעבר כסגן נשיא, אמר שהוא מתכוון להמשיך במדיניותה של קירשנר, תוך כדי הכנסת התיקונים המתבקשים בהדרגה. אף שקירשנר נהנית עדיין מתמיכה רבה בציבור, יוקרתה נשחקה לפני כמה חודשים על רקע תעלומת מותו של התובע אלברטו ניסמן. התובע, שחקר את פרשת הפיצוץ במרכז הקהילתי היהודי בארגנטינה ב–1994, נמצא מת בנסיבות לא ברורות יום לפני שהיה אמור להציג לפני הקונגרס את טענותיו, לפיהן קירשנר קשרה קשר לטייח את חלקם של גורמים איראניים בפיצוץ. קירשנר הכחישה את הטענות; בית המשפט סגר בהמשך את התיק ואיש לא הועמד לדין בפרשת מותו של ניסמן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ