החלו הליכי הדחת נשיאת ברזיל דילמה רוסף בפרלמנט

יו"ר הבית התחתון אישר לפתוח בהליכים נגד רוסף באשמת שימוש בכספי בנקים ממשלתיים כדי לכסות על גירעונות בתקציב. הקונגרס יצביע על יוזמת ההדחה בשבועות הקרובים

סימון רומרו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סימון רומרו, ניו יורק טיימס

יו"ר הבית התחתון של הקונגרס בברזיל אישר שלשום לפתוח בהליכים להדחת נשיאת המדינה דילמה רוסף. בכך הנחית היו"ר אדוארדו קוניה מכה על הנשיאה רוסף, המתמודדת במקביל עם הרעה במצבה של כלכלת מדינתה ועם פרשת שחיתות המערערת את שלטון ממשלתה. החלטתו של יו"ר הבית התחתון המתמודד בעצמו עם האשמות בדבר נטילת שוחד מחריפה את חוסר היציבות הכללי בברזיל. 

בעקבות החלטת היו"ר החל הקונגרס להיערך לשבועות של דיונים שבסופם יחליטו המחוקקים אם יש להדיח את הנשיאה רוסף. עם זאת רגישות הדיונים צפויה להקשות על קבלת החלטה בנושא לפני שייצאו חברי הקונגרס לפגרת חגים בסוף החודש. בפני המחוקקים המעוניינים בהדחת הנשיאה עומדות כמה וכמה משוכות פרוצדורליות, ופרשנים מעריכים שמכיוון שלא נותר זמן רב עד לפגרת החגים, קיים סיכוי קטן בלבד שהקונגרס יחליט בנושא לפני היציאה לפגרה. בין היתר, תידרש ועדה מיוחדת בבית התחתון לבחון את היוזמה להדיח את הנשיאה. משוכה נוספת מציבים מחוקקים ממפלגתה של הנשיאה, מפלגת הפועלים (PT), שהודיעו כי הם יעתרו לבית המשפט כדי לבלום את התהליך.

מפגינים נגד דילמה רוסף בברזיליה, אתמול
מפגינים נגד דילמה רוסף בברזיליה, אתמולצילום: רויטרס

כדי להמשיך לשלב הבא של תהליך הדחת הנשיאה יש צורך ברוב של שני שלישים מהמחוקקים בבית התחתון של הקונגרס. לדברי ברזיליו סאלום, סוציולוג מאוניברסיטת סאו פאולו המומחה בפוליטיקה המקומית, "כרגע יש לממשלה מספיק קולות כדי למנוע את ההדחה". עם זאת סאלום הוסיף כי "המצב הפוליטי כה הפכפך עד כי דברים עשויים להשתנות בקלות תוך שבועות". כך או כך, יריביה של הנשיאה מפעילים עליה לחץ בתקופה שבה כלכלת ברזיל מדממת ובעלי בריתה החזקים עצורים בחשד לשחיתות. בנוסף תורם הקרב להדחת הנשיאה לאווירת השיתוק הכללי במוסדות הבירה ברזיליה, ומקשה על רוסף לקבל את אישור הקונגרס לנקוט צעדי צנע על רקע מצבה הכלכלי של ברזיל.

היו"ר קוניה, מחוקק שמרן ממפלגת "התנועה הדמוקרטית הברזילאית" (PMDB), אמר כי הוא ביסס את החלטתו על פסיקת בית משפט מחודש אוקטובר, שבה נקבע כי רוסף השתמשה באופן לא תקין בכספים מבנקים ממשלתיים כדי לכסות גירעונות בתקציב המדינה. בתחילת השנה נערכו ברחבי ברזיל הפגנות ענק נגד רוסף, אז קראו מפגינים להדיח את הנשיאה מתפקידה על רקע פרשת שוחד בהיקף מיליארדי דולרים בחברת האנרגיה הממשלתית "פטרובראס". רוסף כיהנה כיו"ר פטרובראס בזמן שפשתה שחיתות בקרב בכירי החברה, אולם אין ראיות כי היא היתה מעורבת בפרשה או נטלה כספים בעצמה.

רוסף
רוסףצילום: אי־פי

בניגוד לרוסף ששמה לא נקשר באופן ישיר לפרשת השחיתות, קוניה הואשם בכך שהוא ובעלי בריתו נטלו שוחד בסך 40 מיליון דולר. העובדה שקוניה החזיק בחשבונות בנק לא מוצהרים בשווייץ הוסיפה לחשדות נגדו. יריבו של קוניה טוענים כי הוא אישר את בקשת ההדחה כסוג של צעד נגד רוסף, לאחר שמחוקקים ממפלגתה ניסו השבוע להדיחו מתפקידו. שעות לאחר ההודעה בדבר פתיחת ההליכים להדחת הנשיאה אמר קוניה לעיתונאים: "אני לא שמח לעשות זאת, אני לא עושה זאת מסיבות פוליטיות".

לאחר פתיחת ההליכים נגדה, רוסף הופיעה בטלוויזיה הממלכתית והשוותה בינה לקוניה. הנשיאה הדגישה כי היא לא החזיקה בחשבון בנק זר לא מוצהר ולא הואשמה בנטילת כספים שלא כדין. "אני רגועה לחלוטין בנוגע לאי קבילות של ההחלטה הזו", אמרה הנשיאה. תומכיה טוענים כי הניסיון להדיחה כמוהו כהפיכה, וכי יריבה של הנשיאה משתמשים במוסדות פוליטיים בניסיון להפילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ