הנשיא אובמה צפוי להודיע בשבוע הבא על צעדים שיגבילו רכישת כלי נשק בארה"ב

עם תחילת שנתו האחרונה בבית הלבן, החליט הנשיא להגביר את המאמצים לפיקוח על רוכשי נשק. אחת האפשרויות שנבחנו היא לעמיק את בדיקות הרקע שנערכות לקונים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

נשיא ארה"ב ברק אובמה ייפגש בשבוע הבא עם התובעת הכללית בארצו, לורטה לינץ', במטרה לדון על הצעדים המנהליים שיינקטו כדי להקשות על גורמים מסוכנים להשיג כלי נשק בארה"ב.

בנאום השבועי שלו ברדיו סיפר היום (שישי) אובמה כי הוא מקבל מכתבים רבים מהורים, מורים וילדים שמודאגים מ"מגפת אלימות האקדחים" וכי הוא "לא יכול פשוט לשבת מהצד ולא לעשות כלום". "הלובי למען כלי נשק במדינה הוא חזק ומאורגן היטב במאמציו לאפשר לכל אחד לרכוש רובים", אמר אובמה.

הנשיא אובמה בבית הלבן, בחודש שעבר צילום: אי־פי

באחרונה הנחה נשיא ארה"ב את הצוות שלו בבית הלבן לבחון צעדים אפשריים שיגבילו אנשים מלרכוש כלי נשק, כמו הרחבת בדיקות הרקע שהקונים יידרשו לעבור. כיום החוק מחייב מוכרי נשק בארה"ב בעלי רישיון לבצע בדיקות בנוגע לכל קונה פוטנציאלי. אולם ארגונים שונים טוענים כי ישנם מוכרים שאינם בעלי רישיון ואלה מספקים כלי נשק גם לאזרחים שאסור להם לרכוש אותם על פי חוק.

גורם המקורב לממשל אמר כי בשבוע הבא צפוי אובמה להחליט על הצעדים שיקבעו סף סביר למתי יש לערוך בדיקות רקע. מצד איגוד הרובאים הלאומי בארה"ב קיימת התנגדות להרחבת בדיקות הרקע לרוכשי כלי הנשק. לטענתם, מחקרים מראים כי אנשים שעושים שימוש פלילי בכלי נשק בדרך כלל משיגים אותם באמצעות גניבה, שוק שחור, חברים או בני משפחה. בנוסף נמצא, לטענת הארגון, כי עבריינים רבים מצליחים בכל זאת לעבור ללא בעיה את הבדיקות שמבצעים להם, "שום מידה והיקף של בדיקה לא תוכל לעצור את העבריינים האלה", כפי שנכתב באתר הארגון.

אולם עבור אובמה, שזאת שנתו האחרונה בבית הלבן, נושא ההגבלות על רכישת כלי נשק נותר טעון במיוחד וקרוב ללבו. מבחינתו מדובר במשימה שעדיין לא הושלמה. "כל פעם אומרים לנו שרפורמות נכונות והגיוניות כמו בדיקות רקע לא הצליחו לעצור את הטבח האחרון, או את הטבח שלפניו, ולכן אין מה לעשות", אמר הנשיא. "אנחנו יודעים שאנחנו לא יכולים לעצור את כל מעשי האלימות במדינה, אבל מה אם ננסה לעצור אפילו אדם אחד?", הוסיף.

תקריות ירי המוני בארה"ב מתרחשות בממוצע פעם ביום. אירועי ירי המוני מוגדר כאירוע שנהרגו בו או נפצעו ארבעה בני אדם ויותר. בשנת 2015 נהרגו באירועים מסוג זה לפחות 462 בני אדם ו—1,314 נפצעו. הנתונים מלמדים שכשליש מהתקריות אירעו במרחב הציבורי.

בבדיקת אירועי ירי המוני מ-2009 עד אמצע 2015 נמצא כי רק ב-11% מהמקרים הבחינו רופאים, מוסדות חינוך או רשויות בסממני הפרעה נפשית אצל היורים לפני ההתקפה. על יותר מ-60% מהתוקפים לא חל איסור להחזיק נשק. עוד נמצא כי היתכנות אירועי הירי ההמוני היתה קטנה יותר במדינות המתנות רכישת נשק בבדיקת רקע הקונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ