חברי מיליציה ימנית-קיצונית מתבצרים בבניין ממשל באורגון

הפעילים השתלטו על הבניין באזור כפרי במחאה על החמרה בעונשם של שני בוקרים שהציתו אדמות מדינה: "נאבקים ברודנות הממשל הפדרלי"

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

חברי מיליציה ימנית קיצונית בארה"ב השתלטו על בניין ממשל באזור כפרי בדרום מזרח אורגון. ההשתלטות נעשתה במחאה על כתבי אישום שהוגשו נגד שני בוקרים אמריקאים שהציתו אדמות בבעלות המדינה. בבניין שנתפס שוכנים משרדים של ארגון לשמירה על הטבע במחוז הארני שמופעל בחסות הרשות לדיג וחיות בר האמריקאית.

ההשתלטות על הבניין אירעה לאחר שהפעילים הפגינו לאות הזדהות עם דוויט המונד, בן 73, ובנו סטיבן המונד בן 46, שבעניינם פסק ששופט פדרלי כי העונשים שהם ריצו בכלא בעוון הצתת אדמות מדינה לא היו ארוכים מספיק לפי החוק האמריקאי. השניים הודו כי בשנת 2001 ו-2006 הם גרמו לשריפות יזומות באזור, אולם הסבירו כי עשו זאת כדי להגן על אדמותיהם משריפות יער פראיות ומיני צמחים פולשניים. לפני שלוש שנים הם הורשעו. האב נשלח לשלושה חודשי מאסר והבן לשנה מאחורי הסורגים.

שריף מחוז הארני הודיע כי האירוע נמצא בשליטת משטרת אורגון. בין הפעילים שפלשו לבניין נמצאים אימון וריאן באנדי, בניו של קלייבן באנדי, הבוקר מנבאדה שהפך בשנת 2014 לסמל של מחאת הימין הקיצוני נגד הממשל האמריקאי, לאחר שהתבצר עם חברי מיליציות ימניות על אדמה בבעלות ממשלתית אותה נדרש לפנות. באנדי טען אז כי עיבד את האדמות במשך שנים והיה חשש כי הסכסוך יגלוש לפסים אלימים עם רשויות החוק במדינה.

את המאבק למען משפחת המונד ארגנו בשבועות האחרונים בני משפחת באנדי ברשתות החברתיות נגד מה שהם מכנים "הרודנות של הרשויות הפדרליות". "יצאנו החוצה משום שאנשים ספגו מספיק התעללות", אמר אימון באנדי בסרטון שפורסם בפייסבוק. לדבריו, כתבי האישום נגד בני משפחת המונד הם רק "תסמין לבעיה גדולה ושערורייתית עוד יותר". הוא הוסיף כי זהו מאבק על אדמה ומשאבים בין הממשל הפדרלי לעם האמריקאי. "אף אחד לא יכול לשרוד בלי האדמות שלו והמשאבים שלו. אי אפשר לתת לממשל להגביל את השימוש באדמות שלנו ולהביא אותנו לכדי עוני".

 לדבריו, הבניין שייך לעם כולו והם מתכוונים להישאר בו ומקווים לעוד תמיכה, "אנחנו לא מאיימים על אף אחד ואין איש שנפגע פיזית ממה שאנחנו עושים", הבהיר. עם זאת בראיון לכלי תקשורת מקומית אתמול אמרו האחים באנדי כי הם לא שוללים את האפשרות שישתמשו באלימות אם רשויות אכיפת החוק ינסו להוציא אותם מהבניין בכוח.

לידיעה ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ