אובמה הכריז על הידוק הפיקוח על מכירת כלי נשק

כדי לעקוף את המבוי הסתום בקונגרס יחייב הנשיא כל אדם המתפרנס מסחר בכלי נשק להירשם כמוכר מורשה ולבצע בדיקות רקע. אובמה: "אנחנו לא יכולים לחכות לקונגרס שיפעל בנושא"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע היום (שלישי) על הגבלות חדשות על רכישת נשק בארה"ב והגברת האכיפה הפדרלית של חוק הנשק במדינה. באמצעות הרחבת בדיקות הרקע של רוכשי כלי נשק בארה"ב, יוכל הנשיא לעקוף את המבוי הסתום בקונגרס בנושא תפוצת הנשק בארה"ב.

בנאומו בבית הלבן הבהיר הנשיא אובמה כי למרות שהתוכנית שלו עוקפת את הקונגרס, המחוקקים עדיין יידרשו לבדוק את הנושא בעצמם. "הקונגרס חייב לפעול. החברים בבית הלבן לא ינוחו עד שחברי הקונגרס ינוחו בנושא. רק אחרי שהקונגרס יחליט על צעדי בטיחות הגיוניים, נוכל להפחית הרבה יותר את האלימות שנגרמת כתוצאה משימוש בכלי נשק", אמר אובמה. "עם זאת, אנחנו לא יכולים לחכות", הבהיר הנשיא. "עד שהקונגרס יוכל לפעול באישור העם, ישנן פעולות, שנמצאות בתחומי סמכותי החוקית, שאנחנו יכולות לנקוט במטרה להציל חיים".

אובמה מוחה דמעה עם הכרזתו על ההגבלות החדשות ברכישת כלי נשק

"אני דוחה את הטענה שרפורמות כמו אלה שמחייבות בדיקות רקע לא עצרו את הטבח האחרון ואת הטבח שלפניו ולכן מדוע עלינו להתאמץ בכלל", הוסיף אובמה. "אנחנו יודעים שאנחנו לא יכולים לעצור כל מעשה אלימות בעולם. אבל אולי נצליח לעצור אפילו מעשה אחד כזה".

הנשיא אובמה הוסיף כי הוא  תומך בתיקון השני לחוקה שמבטיח את הזכות לכל אחד לרכוש נשק. "לא משנה כמה פעמים אנשים ינסו לסלף את דבריי, זו החוקה שלנו. ואני יודע על זה קצת. אבל אני סבור שאנחנו יכולים למצוא דרכים להקטין את השימוש בנשק חם לצרכים אלימים בהתאם לתיקון השני לחוקה", הוסיף. אובמה ענה למבקריו ואמר: "זאת לא איזו מזימה לקחת מכולם את כלי הנשק שלהם".

עוד אמר הנשיא, כשהוא מוקף באנשים שנפגעו מכלי נשק במדינה ובבני משפחותיהם, כי "ארה"ב צריכה להבין מדוע כל כך דחוף לטפל בגל מקרי הירי ההמוני בשנים האחרונות". הוא הבהיר כי המדיניות החדשה תדרוש בדיקות רגע על כל רוכשי כלי הנשק – באינטרנט, בירידי מכירות או סתם באמצע הרחוב, וכי יוטלו עונשים חדשים על מוכרים שלא ייאכפו את התוכנית הזאת. במהלך הנאום הזיל הנשיא דמעה כאשר הזכיר את הטבח הקשה בבית הספר סנדי הוק בניו טאון.

אובמה תיאר גם צעדים שלא נוגעים ישירות למכירות כלי הנשק בארה"ב. לדבריו הממשלה תבחן מה ניתן לעשות עוד כדי לסייע לאנשים הסובלים ממחלות נפשיות. "זאת הסיבה שווידאנו באמצעות רפורמת הבריאות 'אובמקר' שחולי נפש יקבלו טיפול כמו כל חולה אחר", הסביר אובמה.

בשל ההגבלות החוקיות הברורות על סמכותו, נוקט אובמה צעדים צנועים שאינם מתקרבים לשינוי הנרחב שהוא ניסה לקדם בקונגרס לפני שלוש שנים בחוסר הצלחה. החקיקה שנעצרה בקונגרס נועדה לסגור פרצות בחוק המאפשרות מכירת מיליוני כלי נשק בארה"ב ללא בדיקות רקע, לרוב בירידי נשק או דרך האינטרנט. על רקע זה הבהיר אובמה כי החוקים הקיימים מחייבים כל אדם המתפרנס ממכירת אקדחים ורובים להירשם כסוחר נשק מורשה ולערוך בדיקות רקע על לקוחותיו.

הנשיא הוסיף כי גם הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן והסאטור ג'ון מקיין תמכו בצעדים עליהם הוא מכריז היום. עם זאת, רפובליקאים רבים, בהם מועמדים מטעם המפלגה במרוץ לבית הלבן, יצאו נגד ההחלטה והתעקשו שהיא פוגעת בחוקה האמריקאית. המועמד הרפובליקאי טד קרוז צייץ בטוויטר תמונה של אובמה חובש כתר לראשו בה כתוב: "פיקוח על נשק הוא פיקוח של השלטון. היאבקו נגד זה". מושל ארקנסו לשעבר מייק האקבי, גם כן מתמודד בפריימריז הרפובליקאיים, כתב: "ברק אובמה, אתה אומר שאם אפשר עלינו להציל אפילו חיים של אדם אחד. ובכן, תסכים לתיקון החמישי וה-14 לחוקה נגד הפלות ותוכל להציל 4,000 בני אדם מדי יום".

אשה בכינוס איגוד הרובאים הלאומי (NRA), בנאשוויל אשתקדצילום: בלומברג

איגוד הרובאים הלאומי אמר בתגובה לצעדים שהכריז הנשיא אובמה כי הם עלולים להיות מנוצלים בקלות על ידי הממשל. האיגוד החזק המתנגד לצעדי הפיקוח על נשיאת נשק וקנייתו הבטיח להמשיך להילחם כדי להבטיח את הזכויות החוקתיות של האמריקאים להחזיק בנשק. "העם האמריקאי לא צריך יותר הרצאות רגשניות ומתנשאות שלחלוטין מתעלמות מהעובדות", אמר כריס קוקס, מנכ"ל הגוף האחראי בארגון לקידום חוקים.

על אף שמשמעות הכרזתו של אובמה היא הידוק מסוים של הפיקוח על מכירת כלי נשק, אתמול אמר הנשיא כי "חייב להיות ברור מאוד שצעד זה לא יפתור כל פשע אלים בארה"ב". אובמה הקפיד לציין כי המהלך מוגבל בהשפעתו ואמר כי "זה לא הולף למנוע כל ירי המוני; זה לא הולך לעצור כל פושע מלהשיג רובה".

פעילים למען כלי נשק ופוליטיקאים רפובליקאים כינו את הכרזתו של אובמה ניסיון לצבור כוח, ואילו ארגונים של קורבנות אירועי ירי היללו אותה כניצחון. אובמה נחוש להוכיח כי הוא פועל בנושא תפוצת כלי הנשק בארה"ב, זאת על רקע שורה של אירועי ירי המוני בשנה האחרונה ותסכולו מחוסר היכולת להביא לאישורם של חוקרים מחמירים יותר בנושא.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ