ניו יורק טיימס

כתב אישום בגין מתן עדות שקר הוגש היום (חמישי) בבית משפט בטקסס נגד שוטר שעצר בחודש יולי אשה שחורה, ששלושה ימים לאחר מכן נמצאה תלויה בתאה בכלא. שעות אחרי ההודעה היום (רביעי) על הגשת כתב האישום נגד השוטר בריאן אנסיניה, הודיעה המחלקת לביטחון הציבור כי המשטרה "תפעל להביא לסיום כהונתו במשטרה במטרה לשחררו מהשירות".

האישום נגד אנסיניה הוגש בתום יום ארוך של דיונים על ידי חבר המושבעים. לדברי התובעים, על השוטר צפוי עונש מאסר של שנה וקנס של 4,000 דולר. על פי כתב האישום, אנסיניה הגיש תצהיר שקר יחד עם בכירים בשירות בתי הסוהר שמצדיק את מעצרה של סנדרה בלאנד, בת 28, שנעצרה עם רכבה ב–10 ביולי במהלך בדיקה משטרתית שגרתית בכביש צפונית מערבית ליוסטון לאחר שלא אותתה כחוק.

מעצרה של סנדרה בלאנד

לדברי השוטר, הוא הוציא את בלאנד ממכוניתה כדי לתשאל אותה בנוגע לנהיגתה ועל מנת לא לסכן אותה על הכביש, אולם לדברי התובע המיוחד שאוון מקדונלד, "חבר המושבעים פסק כי ההצהרה הזו אינה נכונה". מצלמת הדשבורד שהותקנה בניידת המשטרה תיעדה כיצד העימות בין בלאנד לשוטר החמיר לאחר שהיא סירבה לדרישתו לכבות את הסיגריה שלה כשהיא עדיין בתוך האוטו. בשלב מסוים, השוטר אינסיניה הזהיר את בלאנד כי הוא יוציא אותה ממכוניתה בכוח ואיים להפעיל נגדה אקדח טייזר. עורך דינו של אנסיניה, לרקין אייקין, אמר כי תגובת מרשו היתה שהוא לא אשם. "כשאתה לא אשם אתה לא מצפה שיגישו נגדך כתב אישום", הוסיף. לאחר ההודעה התאספו כמה עשרות מפגינים מול בית המשפט ודרשו לפטר באופן מידי את השוטר.

חבר המושבעים החל לדון בתיק בחודש אוגוסט וכתב האישום נגד אינסיניה הוא החלק האחרון המשמעותי במשפט, שבו כבר החליטו המושבעים לא להעמיד לדין את מי שכלא את בלאנד בגין מעורבות במותה, לאחר שקיבלו את חוות הדעת הרפואית שקבעה כי מדובר בהתאבדות. משפחתה של בלאנד טענה כי לא היתה סיבה למעצרה והאשימה את אנסיניה בהמצאת תירוץ כדי לעצור אותה. בני המשפחה גם טענו כי בלאנד שסיפרה לבכירים בכלא על ניסיונותיה הקודמים להתאבד, לא הושמה בפיקוח ראוי במהלך שהותה בכלא.

סנדרה בלאנדצילום: אי־פי

כתב האישום הזה מצטרף לרשימה ארוכה של דיונים משפטיים שמתנהלים נגד שוטרים בגין הפעלת אלימות קשה נגד אזרחים, בעיקר שחורים, במדינה. התקריות האלה מחריפות את המתח בין רשויות אכיפת החוק בארה"ב לקהילה האפריקאית־אמריקאית במדינה, שלדבריה ברוב המקרים, המעצרים התבצעו ללא סיבה מוצדקת וממניעים גזעניים, וגרמו למותם של חפים מפשע. בכמה תיקים החליטו חברי המושבעים לזכות את השוטרים המעורבים בתקריות האלימות ועוררו הפגנות גדולות ברחבי המדינה.

בחודש שעבר הודיעה התביעה במדינת אוהיו כי השוטר ממשטרת קליבלנד שירה למוות בשנה שעברה בתמיר רייס, נער שחור בן 12, בעת ששיחק באקדח צעצוע – לא יועמד למשפט. החלטת חבר המושבעים הגדול התקבלה בסופה של חקירה ממושכת, שעליה נמתחה ביקורת מצד משפחת רייס ומצד פעילים שטענו כי הירי בנער היה משולל היגיון. עוד בחודש שעבר פסק בית משפט בארה"ב כי משפטו של השוטר וויליאם פורטר, שעמד לדין באשמת גרימת מותו של הצעיר שחור פרדי גריי בבולטימור, הינו פסול לאחר שחבר המושבעים הגיעו למבוי סתום ולא הצליחו להכריע במשפט. פורטר היה הראשון מבין שישה שוטרים ממשטרת בולטימור שהועמדו לדין בגין מותו של הצעיר שחור בן 25 שנעצר בתום מרדף בעיר בחודש אפריל.

אתמול הורה שופט על פורטר להעיד במשפטם של שניים מהשוטרים האחרים המועמדים לדין על אותה תקרית. עורכי דינו של פורטר, שצפוי לעבור משפט חוזר בחודש יוני, אמרו כי הם יערערו על החלטת השופט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ