"הארץ"

ארה"ב שלחה בטעות לקובה ב-2014 משלוח של טיל הלפייר אוויר-קרקע מיוחד שהיה מיועד לאימונים באירופה, כך דיווח וול סטריט ג'ורנל. הטעות הקריטית, בין הקשות הידועות מסוגה, הובילה לאיבוד מידע טכנולוגי צבאי רגיש. 

לדברי גורמים המעורים בנושא, במשך יותר משנה — בעוד נציגי שתי המדינות נפגשים מעת לעת כדי לדון על חידוש היחסים בין קובה לארה"ב לאחר יותר מ-50 שנות אמברגו — ניסו הרשויות בארה"ב להחזיר לידם את הטיל האבוד שנמצא בידי ממשלת קובה. במקביל, חוקרים פדרלים החלו לעקוב אחר מסמכי המשלוח של הטיל כדי להבין אם שליחתו לקובה היתה מעשה ידי עבריינים, מרגלים או שמא מדובר בשורה של טעויות.

טיל הלפייר מוטען על מל"ט אמריקאי בנמל תעופה בקנדהאר, אפגניסטאןצילום: רויטרס

הלפייר הוא טיל אוויר-קרקע שלרוב משוגר ממסוקים. הוא יוצר כטיל נגד טנקים לפני כמה עשורים, אולם מאז שוכלל והפך לחלק חשוב בארסנל של ממשל ארה"ב בלוחמה נגד טרור, וכיום הוא משוגר לרוב ממל"טים שתוקפים יעדי טרור בתימן ובפקיסטאן. הטיל לא נושא חומרי נפץ, אולם בכירים אמריקאים חוששים שקובה עלולה לחלוק את המידע הטכנולוגי שלו עם מדינות כמו צפון קוריאה או אף רוסיה וסין ולסכן את ביטחונה של ארה"ב. הבכירים לא סבורים שקובה עשויה לעשות בעצמה שימוש בטיל או לתכנן נשק משלה בהתבסס על אותה טכנולוגיה.

המשלוח השגוי מדאיג במיוחד מאחר שהוא מצביע על סדקים ביטחוניים במשלוחים בינלאומיים ועל הקושי לשמור מקרוב על ממצאים חשובים שנשלחים ליעדים שונים בעולם. עם היוודע הטעות ניסה קודם כל הממשל האמריקאי להחזיר את הטיל, ולאחר מכן לקבוע אם הטעות היה מכוונת. אולם לדברי מומחים שמכירים את הנושא מקרוב, לא היה אפשרי למצוא את התשובות לתעלומה מכיוון שהרמזים נמצאים בעיקר באירופה, לשם היה אמור הטיל להגיע, וכדי לאסוף עדויות שם צריך היה להגיש בקשות רשמיות שאישורן עלול לקחת שנים.

הטיל עצמו נשלח על ידי יצרנית הנשק הגדולה לוקהד מרטין מנמל התעופה הבינלאומי באורלנדו בתחילת 2014 והיה אמור להגיע לברית נאט"ו שעורכת אימונים באירופה. הטיל נשלח באישור משרד החוץ האמריקאי שמפקח על שיתופי המידע הצבאי-טכנולוגי של ארה"ב עם בעלות בריתה. בחודש יוני באותה שנה, זמן רב לאחר שלא הגיע ליעדו, הבינו בתאגיד הנשק כי הטיל הלך לאיבוד ומבדיקה קצרה הבינו שהוא הגיע להוואנה, בירת קובה.

התקרית אירעה באחת התקופות הרגישות ביחסי ארה"ב-קובה נוכח העובדה שביוני 2014 ניהל משרד החוץ האמריקאי משא ומתן חשאי עם הוואנה במטרה לנרמל את היחסים בין המדינות. המשא ומתן נחשף בדצמבר 2014 עם הודעתו של  נשיא ארה"ב אובמה על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות לאחר 53 שנים של נתק. ביולי 2015 הונף דגל קובה מחדש בבניין ההיסטורי של שגרירות קובה בוושינגטון וחודש לאחר מכן הונף דגל ארה"ב בשגרירותה בהוואנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ